Ana sayfa Industry News/Endüstri ARÇELİK VE HONEYWELL KURUTMA MAKİNELERİNİN İKLİMSEL ETKİSİNİ AZALTIYOR

ARÇELİK VE HONEYWELL KURUTMA MAKİNELERİNİN İKLİMSEL ETKİSİNİ AZALTIYOR

PAYLAŞ

Honeywell Arçelik’in Isı Pompalı Kurutucularında kullanılan eski R134a soğutucu akışkanını değiştirmek için Honeywell Solstice N13 (R450A) soğutucusunu seçtiğini duyurdu. Bu değişim, Avrupa Birliği EcoDesign ve F-Gaz yönetmeliklerine uyum sağlarken, Arçelik markaları olan Beko, Grundig, Blomberg ve Elektrabregenz markalarının da karbon emisyonlarını yaklaşık olarak yüzde 60 oranında azaltmalarına ve 28 Avrupa ülkesinde müşterilerine daha güvenli, daha verimli ve daha çevreci ürünler sunmalarına olanak sağlıyor.

Tüketicilere yüzde 50’ye varan oranlarda enerji tasarrufu sağlayan modern ısı pompalı kurutucular, geleneksel yoğuşmalı çamaşır kurutucuları karşısında hızla gelişen bir alternatiftir. R-134a’dan Solstice N13’e geçiş, herhangi bir ek mühendislik yatırımı olmaksızın çevre yönetmeliklerine uygunluk ve enerji tasarrufu konusunda Beko, Grundig, Blomberg ve Elektrabregenz markalarına etkin bir çözüm sunmuştur.

Hidrofluoroolefin (HFO) teknolojisine dayanan Solstice N13, orta sıcaklık sistemlerinde R-134a’ya tamamen alternatif bir soğutucudur. Toksik ve yanıcı olmayan Solstice N13, geleneksel R-134a’ya benzer bir performans ve enerji verimliliği sunarken, küresel ısınma potansiyeli (GWP) açısından karşılaştırıldığında, R-134a (IPCC AR4) için bu değer 1,430 GWP iken, Solstice N13 için sadece 604 GWP seviyesindedir.

“Isı pompalı kurutma makinesi üreticileri günümüzde F-Gaz kota sistemi ve sıkı EcoDesign yönetmelikleri karşısında, yüksek GWP değerli soğutucu akışkanların giderek zorlaşan ve kısıtlanan tedariği yüzünden yasal ve ekonomik baskılara maruz kalmaktadır” diyen Honeywell Türkiye ve Orta Asya Başkanı Frans van Deursen sözlerini şöyle tamamlıyor: “Solstice N13, tüm bu sorunları, üreticilerin zamanında ve uygun maliyetli bir şekilde çözmelerine olanak tanıyor ve tüketicilere tam olarak istedikleri şeyi veriyor: Düşük maliyetli, güvenli ve enerji verimli bir çamaşır kurutma makinesi.”

Honeywell, global olarak Solstice® ve Genetron® markaları altında soğutma, bina ve otomobil iklimlendirme sistemleri gibi çeşitli uygulamalar için kullanılan soğutucu akışkanların geliştirilmesi, üretimi ve tedariki konusunda faliyet gösteren dünyanın lider üreticilerindendir. Honeywell ve tedarikçileri, Ar-Ge ve Honeywell’in HFO teknolojisine dayalı yeni kapasite konusunda 900 milyon dolarlık yatırım programını tamamlamıştır.

Solstice N13 konusunda daha fazla bilgi için www.honeywell-refrigerants.com/europe adresini ziyaret edebilirsiniz.