Ana sayfa Hot topıcs/Güncel Augmency Artırılmış Gerçeklik Teknolojisi ile Endüstri 4.0’a Katkı Sağlıyor

Augmency Artırılmış Gerçeklik Teknolojisi ile Endüstri 4.0’a Katkı Sağlıyor

PAYLAŞ

Artırılmış Gerçeklik Teknolojisi bir süredir özellikle eğlence dünyasında kullanılıyordu. Son dönemde ise bu teknolojiyi farklı alanlara da yayma gayretini gözlemliyoruz. Bu çabalardan biri de yerli bir girişim olan ‘Augmency’ firması. Koç Üniversitesi’nde başlayan başarı hikayesi bugün üretim, tesis yönetimi gibi pek çok kullanım alanında sürüyor. Firma hakkında merak edilenleri Augmency CEO’su Cüneyt Gargın ile konuştuk. 

Markanın ve ürünün ortaya çıkış serüveni nasıl başladı ve gelişti?

Augmency Teknoloji, farklı dikey market segmentlerinden şirketler için yeni nesil, giyilebilir artırılmış gerçeklik çözümleri geliştiren yüksek teknoloji ve servis şirketidir. Augmency ilk olarak, Koç Üniversitesi’nin Optik MEMS Laboratuvarlarında Profesör Hakan Ürey tarafından Avrupa araştırma konseyi başarı hibesi alınarak bir spin-off şirket olarak kurulmuştur. Augmency ilk olarak, projektör bazlı Android tabanlı başa takılı bir cihaz üretmiştir. Sonrasında, araştırma ve geliştirme çalışmaları hızlanmış ve yeni ürün geliştirmeleriyle başa takılı artırılmış gerçeklik cihazı Cyclops HMD nin prototipi 2019 yılında üretilmiş ve 2020 yılında da seri üretime başlanmıştır. Cyclops HMD ile birlikte çalışan ARA akıllı uzaktan destek yazılımı da artırılmış gerçeklik uygulamalarıyla beraber ortaya çıkarılmıştır. Cyclops HMD ve ARA sürekli yeni sürüm güncellemeleri ile gelişmeye devam etmektedir.

Ürünlerinizin kullanım alanları ve teknolojisi hakkında bilgi verebilir misiniz? Sektörel uygulama örnekleri verebilir misiniz?

Cyclops HMD, telefon ekranından alınan görüntüyü, göz hizasındaki yarı aynaya yansıtarak kullanıcının gözünü yormadan, görüş açısını kapatmadan görmesini sağlayan artırılmış gerçeklik donanımıdır. Cyclops HMD ile birlikte çalışan ARA (Augmented Reality in Action) uzaktan destek yazılımı da artırılmış gerçeklik uygulamalarını, Cyclops HMD ile beraber, kullanılabilir hale getirir. Cyclops HMD ve ARA, birlikte hiçbir kurulum gerektirmeden kullanılabilir. Cyclops HMD, 5 MP resim çekebilen, gerekli durumlarda led ışığıyla görüş açısını aydınlatabilen, uzman tarafından video izleme ve kaydetme özelliğine sahip, farklı türlerde dosya paylaşımına olanak tanıyan, video ve resim üzerinde çizimler yaptırabilen, işaretleyici ile gerçek zamanlı gösterimler yapmaya olanak sağlayan kafaya takılarak kullanılan bir arttırılmış gerçeklik donanımıdır.

Cyclops HMD ve onunla beraber çalışan ARA yazılımı temel olarak fabrika ve tesislerde uzaktan teknik destek için geliştirilmiş olmakla beraber pek çok endüstride kullanım alanına sahiptir. Bunlar kısaca, teknik ekibin uzaktan eğitimi, interaktif kullanıcı talimatları, çevrim içi ürün tanıtımı ve tesislerin denetlenmesi olarak özetlenebilir. Ayrıca makina sektöründe makina satın alan veya satan müşterilere arıza ve kurulum anında uzaktan destek paketi olarak da sunulmaktadır.

Ürünleriniz için “Endüstri 4.0’ın tamamlayıcı teknolojilerinden biri” diyebilir miyiz?

4. Endüstri Devriminin en önemli bileşenlerinden biri de mevcut çalışan ve teknolojilerden minimum maliyetle maksimum verimin alınmaya çalışılmasıdır. Artırılmış Gerçeklik çözümleri de tam da bu noktada Endüstri 4.0’a katkı sağlamaktadır. Artırılmış gerçeklik ve özellikle de başa takılan cihazlarımızla çalışanların olası yol, konaklama gibi pek çok giderinden tasarruf edilebileceği gibi cihazın video kaydetme özellikleri sayesinde de Endüstri 4.0 için çok önemli olan kümülatif bilgi birikimi de sağlanmış olur.

Şu an için artırılmış gerçeklik teknolojisi ve onunla çalışan donanım ve yazılımlar, Endüstri 4.0’ı destekleyici ve iyileştirici durumdadırlar. Bu alandaki teknolojilerin gelişmesi ve Covid-19’un etkisiyle çok yakın zamanda Endüstri 4.0’ın gerekliliği haline geleceklerdir.

Artırılmış Gerçeklik teknolojisinin hem günlük yaşantıda hem de endüstride hangi boyutlara kadar ilerleyebileceğini düşünüyorsunuz?

Artırılmış gerçeklik uygulamaları şu an bile oyun alanında büyük yer kaplamaktadır. Hem bilgisayar hem de akıllı telefonlar için pek çok oyun vardır. Bundan sonra da oyunlardaki gerçeklik deneyimini arttırmak için kullanılmaya devam edecektir. Bunun yanında akıllı ev asistanı olarak evlerde yerini alacaktır.

Artırılmış gerçekliğin endüstride kullanımı ise, üretim noktalarının sayısının artması, masa başında çalışan mühendislerin üretime uzaktan müdahale etme ihtiyacının artması, yurt dışına satışların artması, fabrikalardaki duruşlardan meydana gelen maliyetlerin artması gibi farklı sebeplerle uzaktan teknik destek uygulamalarında yaygınlaşmaya devam edecektir.

Fabrikalardaki makinalar, nesnelerin interneti sayesinde kendi verilerini gerçek zamanlı olarak üretmektedir. Artırılmış gerçeklik çözümleri bu cihazların ve üretimin durumu hakkında insan incelemesine gerek kalmadan bilgiler sunabilecektir. Operatörler ve teknik elemanlar bu teknoloji sayesinde makineler ile etkileşime girebilecek, onların parametrelerini değiştirebilecek, bakım ve onarım talimatlarına ulaşabileceklerdir.

 Sizinle çalışmak isteyenler için nasıl bir çalışma planı hazırlıyorsunuz? Hangi konularda destek veriyorsunuz?

Bizimle çalışmak isteyenlere, Cyclops HMD cihazı ile birlikte ARA uzaktan destek yazılımının hem mobil hem de web kullanım ara yüzlerini sunuyoruz. Cyclops HMD’yi kullanmak için gerekli olan her türlü eğitim ve satış sonrası desteği sağlıyoruz. Aynı zamanda hem yazılım hem donanım alanında sürekli yenilikler ve geliştirmeler yaparak, müşterilerimizin bu yeni özelliklerden de yararlanmalarını sağlıyoruz. ARA uygulamasında sürekli yaptığımız yeni sürümlerini de müşterilerimize sunuyoruz. Yazılımın SDK’sı ile yazılım geliştirici firmaların yada yazılım departmanlarının da kendi çözümlerini Cyclops HMD üzerine taşımalarına yardımcı oluyoruz. Böylece, bizimle çalışmak isteyen müşterilerimize sadece mobil aplikasyonu indirmek ve web sitesine girmek kalıyor. Bunlara ek olarak, bizden farklı projeler için farklı özellik talebinde bulunan müşterilerimiz için onların taleplerini de yazılım ve donanım alanında araştırma ve geliştirmeler ile sağlıyoruz.

www.augmency.com