Ana sayfa Hot topıcs/Güncel BAYCAN ELEKTRİK ÇEVRECİ UYGULAMALARLA SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞE DİKKAT ÇEKİYOR

BAYCAN ELEKTRİK ÇEVRECİ UYGULAMALARLA SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞE DİKKAT ÇEKİYOR

PAYLAŞ

Kablo donanım sektöründe 56 yıldır hizmet sunan Baycan Elektrik, kuruluşundan bu yana çevreye duyarlı, yeşil enerji ve temiz çevre ilkelerini tüm faaliyetlerinde benimsemiş bir şirket olarak çalışmalarını sürdürüyor.

GES ÇATI UYGULAMAMIZ ESKİŞEHİR OSB’DE İLKLER ARASINDA YER ALDI 

“Tüm dünyanın gündeminde olan gaz salımlarının artışı kaynaklı iklim değişikliği nedeniyle her birey, topluluk ve kurumun karbon salım oranını optimize etme yönünde duyarlılık göstermesi ve aksiyon alması gerektiğine inanıyoruz” diyen Baycan Elektrik Genel Müdürü Engin Yılmaz şu bilgileri verdi: “İşletmemizde enerji verimliliği ve tasarrufu için önlemler almaya ve bunları projelendirmeye devam etmekteyiz. Bu kapsamdaki en büyük projemiz geçtiğimiz yıl karbon ayak izimizi azaltmaya yönelik kendi öz kaynaklarımız ve Üçay Mühendislik iş birliğinde hayata geçirdiğimiz Güneş Enerji Santrali (GES) çatı uygulamasıdır. 700 MWh kapasiteli proje Eskişehir OSB’de ilkler arasında yer aldı. Baycan Elektrik olarak gelecekte gerçekleştireceğimiz yatırımlarımızda da GES çatı uygulamasının odağımızda olacağını söyleyebiliriz.’’

GERİ DÖNÜŞÜM UYGULAMALARIMIZI GELİŞTİRİYORUZ

Fabrikamızda bulunan tüm üretim hatlarının motorları güç çevirici (invertörler) ile çalışıyor. Bu sayede enerji tüketimimizin kontrollü bir şekilde sürdürülebilirliğini sağlıyoruz. Bunların yanı sıra fabrikamızda kullanılan ömrünü tamamlamış malzemelerin geri kazanımı amacıyla faaliyet gösteren geri dönüşüm merkezleri ile çalışıyoruz. Böylelikle üretim sektöründeki en yaygın döngüsel ekonomi uygulamalarına katkıda bulunuyoruz.’’

BAKANLIK TARAFINDAN ÇED SONRASI KAPSAM DIŞI OLARAK BELGELENDİRİLDİK

Çevre bilincine önem verdiklerini ve bu bilinci yönetim sistemlerine entegre ettiklerini söyleyen Yılmaz, “ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi sertifikamız yeşil üretim süreçlerini işletmemizde uyguladığımızı göstermektedir. Baycan Elektrik T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) sonrası kapsam dışı olarak belgelendirilmiştir. Aynı zamanda ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi için gerekli olan eğitimlerimizi tamamladık ve sertifika takvimlendirmesi sürecindeyiz. Son olarak şirketimizin dış kaynaklara ihtiyaç duymadan ve karbon gaz salımını tamamen optimize ederek Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda çalışmalarını devam ettirmesini öngörüyoruz” dedi.

ÇALIŞANLARIMIZA ÇEVRE EĞİTİMİ VERİYOR, TEMA VAKFI İLE İŞ BİRLİĞİNE GİDİYORUZ

Çevre bilincinin sadece üretim süreçleri ile kısıtlı olmadığının altını çizen Yılmaz, son olarak şu bilgileri verdi: “Tüm çalışanlarımıza işe başlama süreçlerinde fabrikamızdaki yeşil uygulamaların eğitimlerini alıyorlar. Yeşil uygulamalarımız sadece üretim faaliyetlerimizde sınırlı kalmayıp çeşitli kurumlara desteklerimiz ile devam ediyor. Örneğin, 2022 yılında Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) iş birliğinde özellikle yangın bölgelerinin tekrar yeşillendirilmesi kapsamında fidan bağışı gerçekleştirdik. Bu yıl 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde tüm personellerimiz ile mola alanlarımızı yeşillendirme etkinliği yaptık. Alanda mevcut olan ağaçların çevrelerine birlikte çeşitli bitkiler diktik. Bu sayede çalışanlarımızı çalışma alanlarında doğa ile bir araya getirme yönünde adımlar atmış olduk. Baycan Elektrik olarak bilinçli ve çevreci üretimin arkasında durmaya daima devam edeceğiz.”  

www.baycan.com.tr