Ana sayfa OTOMASYON OKULU Blink Energy, Plectron ile Türkiye’de Yılın Startup’ı Seçildi

Blink Energy, Plectron ile Türkiye’de Yılın Startup’ı Seçildi

PAYLAŞ

Blink Energy, geliştirdiği Plectron markalı cihazla, 14 Nisan 2020’de yüksek katılımla online olarak gerçekleştirilen ve Türkiye’de Sabancı Üniversitesi Inovent iş birliğiyle düzenlenen EIT InnoEnergy PowerUp! Türkiye Finali’ni kazanan girişim oldu. Avrupa’nın sürdürülebilir enerji dönüşümüne liderlik eden EIT InnoEnergy, geçtiğimiz Ocak ayında Orta ve Doğu Avrupa’da gelecek vaat eden ve büyümek için finansmana ihtiyaç duyan girişimler için EIT InnoEnergy PowerUp!’ı başlattı. PowerUp!’a Türkiye’nin de dahil olduğu 24 Orta ve Doğu Avrupa ülkesinden rekor katılımla 425 girişim başvurusu oldu ve 362 girişim yarışmaya katılma hakkı kazandı. Türkiye’de ise 11 girişim, Yılın StartUp’ı olmak için yarıştı.

Geliştirdiği Plectron markalı cihazı ile Türkiye finalini kazanan Blink Energy, 65.000 Euro’ya varan finansal destek ile birlikte Amazon Web Services, Revolut veya SpeedUp hizmetlerinden faydalanabilmek için PowerUp! Uluslararası Final’de yarışacak. Blink Energy ekibini ayrıca InnoEnergy iş ağında yer alıp uluslararası pazarlara açılarak başarılı olmalarını sağlayacak ürün ve iş geliştirme stratejileri, güvenilir iş ortaklıkları ve uluslararası pazarlara giriş, büyüme ve yeni finansman olanakları bekliyor.

Enerji hatlarındaki buz yüküne çözüm sunuyor

Blink Energy, enerji dağıtım hatlarında oluşan buz yükü sorununa çözüm bulmak amacıyla kuruldu. Plectron ise şirketin çeşitli aralıklarla enerji nakil hattını titreştirerek buz yükü oluşumuna engel olmak için geliştirdiği bir cihaz. İhtiyaç duyduğu enerjisini hattaki manyetik alandan alan Plectron, içindeki sensörler sayesinde buzlanma ihtimalini hesaplayarak titreşim sıklığını buna göre belirliyor.

PowerUP! Türkiye finalinde jüri üyesi olan Sabancı Üniversitesi Inovent Genel Müdürü Bülent Bankacı, yüksek gerilim hatlarının daha uzun süre var olacağını hatırlatarak şu açıklamada bulundu: ‘’Blink Energy, gerçek ve eski bir soruna yaratıcı çözüm getiriyor. Tam da bu nedenle yapay zeka, büyük veri, Blockchain gibi ileri teknoloji projelerin önüne, ucu ucuna da olsa geçebildi. Ekibi kutluyor, Polonya’da başarılar diliyorum.”

Blink Enerji CEO’su Mustafa Kemal İşen ise PowerUP! yarışmasının kendileri açısından ufuk açıcı olduğunu söyleyerek, şunları ekledi: ‘’Özellikle online sunum konusunda ne yapmamız gerektiğini çok iyi öğreten bir yarışma oldu. Bunu düzenleyen InnoEnergy ekiplerine teşekkür ederim. Hayli ilginç bir deneyim yaşadık. Bize öğrettikleri ve bu güzel deneyim için tüm emek verenlere teşekkür ederim.’’

Rekor başvuru

Sabancı Üniversitesi Inovent A.Ş ve InnoEnergy iş birliğinde, PowerUp! Türkiye finallerini 3’üncü kez gerçekleştirdiklerini ve bu sene önceki 2 yılın toplamından daha fazla başvuru aldıklarını söyleyen InnoEnergy Türkiye Hub Yöneticisi Başar Kaya ise ‘‘Bu durum, her geçen yıl enerji odaklı startupların PowerUp!’a gösterdiği ilginin arttığının ve ülkemizin sahip olduğu potansiyelin de gelişmekte olduğunun bariz bir kanıtı. Bu bakımdan, PowerUp! başta olmak üzere InnoEnergy iş birliğiyle ülkemizdeki startupları global pazarlara açabilmek adına yürüttüğümüz çalışmaları, daha yoğun ve motive bir şekilde gerçekleştirmeye devam edeceğiz. 14 Nisan’daki finalde birinci olan Blink Energy’nin, 3 Haziran’da Polonya’da düzenlenecek Uluslararası Final’de de başarılı olacağından şüphem yok. Biz de Blink Energy’i desteklemek amacıyla Polonya’da olacağız” şeklinde konuştu.

Uluslararası Final ile ilgili detaylar, pandemi nedeniyle ülkelerin yapmak zorunda olduğu kısıtlamalara göre ilerleyen dönemde kararlaştırılacak.

PowerUp! Uluslararası Final için daha fazla bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz:

https://powerup.innoenergy.com/