Ana sayfa Hot topıcs/Güncel Cobot’lar saç ekiminden pizza yapımına kadar her alanda kullanılıyor

Cobot’lar saç ekiminden pizza yapımına kadar her alanda kullanılıyor

PAYLAŞ

Universal Robots, katıldığı etkinliklerle cobot’ların geleceğine ışık tutmaya devam ediyor.  Connection Days’de, Universal Robots Türkiye&MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök’ün moderatörlüğünde gerçekleşen ‘Cobot Teknolojisi ve Kullanıcı Deneyimleri’ özel panelinde; beyaz eşya sektöründe Arçelik, gıda sektöründe Mondelez International ve otomotiv sektöründe Toyotetsu’nun cobot deneyimleri katılımcılarla paylaşıldı. Ayrıca Universal Robots, Connection Days etkinliği bünyesinde iki gün boyunca devam eden Lojistik, Enerji & Tedarik Zincirinde Dijitalleşme Konferansı’nda ziyaretçileri, sanal stantlarında ağırlayarak, cobot teknolojisi hakkında bilgiler verdi.

“Daha önce görmediğimiz alanlarda insanlarla yan yana olacak”

Tehlikeli ve riskli işlerde cobot teknolojisinin kullanılması adına ciddi yollar kat edildiğini belirten Universal Robots Türkiye&MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök, pandemiyle birlikte cobot’ların her alanda hayatımıza daha fazla dokunduğunu söyledi. Gök, “Sanayi ve üretimde yeni bir çağ açan cobot’lar, otellerde omlet, pizza yapıyor, saç ekim merkezlerinde hekimlerle birlikte çalışıyor. Cobot’lar, 5G, yapay zeka ve yeni teknolojilerin gelişmesiyle ekipmanlarla kablosuz çalışacak ve daha önce görmediğimiz birçok alanda insanlarla yan yana olacak” dedi.

Arçelik, Mondelez ve Toyotetsu deneyimlerini paylaştı

Arçelik Atölye 4.0 Teknoloji Aile Lideri Turgut Köksal Yalçın, Mondelez International Proje Mühendisi Oğuzhan Soylu, Toyotetsu AR-GE, Otomasyon ve Proje Yönetimi Bölüm Müdürü Ahmet Erdem Öner, konuşmacı olarak katıldıkları panelde, cobot’larla olan deneyimlerini katılımcılarla paylaştı. Konuşmacılar, cobot’ların otomotiv, gıda ve beyaz eşya sektöründe, montajdan kalite kontrole, Ar-Ge projelerinden paletlemeye kadar birçok alanda elde ettikleri tasarruf, maliyet, iş güvenliği ve verim artışı gibi avantajlarını aktardı.

Sektörlerin gelişimine katkı sağlıyor

Panelde 5G ve yapay zeka teknolojilerinin cobot’larla ilişkisi üzerinde konuşma yapan Universal Robots Türkiye & MEA Teknik Destek Mühendisi Hakan Deniz Erden ise eğitim, destek ve çevirim içi ücretsiz seminerlerle sektörlerin gelişimine de katkı sağladıklarını vurgulayarak, “Universal Robot Akademi ile 87 dakikada herkesin cobot programcısı olabileceğini iddia ediyoruz. Akademide düzenlediğimiz interaktif seminer ve eğitimlerle cobot’ların tüm süreçlerini kullanıcılara anlatıyoruz. Eğitimlerimizin kayıtlarını web sitemize yüklüyoruz ve tüm sektörlerin ücretsiz olarak istedikleri an izlemesine yardımcı oluyoruz. Böylece sadece hizmet verdiğimiz kullanıcılara değil sektörlerin gelişimine de destek veriyoruz. Pandemi döneminde kullanıcılarımızın hayatını kolaylaştırmak için 6 adet webinar düzenleyerek, eğitici videolar hazırladık. Cobotumuzla birlikte 250’den fazla ürün sunduğumuz yeni ekosistemimiz UR+  hakkında bilgi verdik. Cobotu tek kalemle yönlendirip programlamaya imkan tanıyan OneStick teknolojimizi tanıttık” diye konuştu.

“İnsanları geleceğe hazırlıyoruz”

Erden, konuşmasına şöyle devam etti: “Tüm teknoloji, seminer ve eğitimlerimizle sektörlerde üretimin, verimliliğin artırılmasına, cobot’ların herkes için kolay anlaşılır, ulaşılabilir olmasını amaçlıyoruz. Artırılmış gerçeklik simülasyonumuzla üretimde nasıl avantajlar sağlayacağı ve tesiste ne kadar yer kaplayacağı gibi konularda fikir veriyoruz. Uygulama sihirbazımız ile tüm süreçler hakkında kullanıcıları yönlendiriyoruz ve doğru alanda doğru yatırımı yapmalarına imkan tanıyoruz. Cobot’larımız her alana ve uygulamaya adapte olabiliyor. Bugün otonom robotlarla ve kamera sistemleri ile tıbbi test alanlarında kullanılıyor. Cobotların gelecekte kullanım alanları sadece bizim hayal gücümüzle sınırlı kalıyor. Eğitim, seminer ve simülasyonlarımızla insanları geleceğe hazırlıyoruz.”