PAYLAŞ

Dyneo®, Emerson’un tüm kalıcı mıknatıs çözümlerini, değişken hız sürücüleri ve senkron motor teknolojileri için birleştiriyor. Bu çözümler, 15 yılı aşkın birikimle denenmiş, güvenilir teknolojinin ve dünya genelinde kurulmuş en geniş endüstriyel tabana sahip olmanın sonucunu yansıtıyor. Dyneo® güvenilirlik, sağlamlık, geniş seçenek yelpazesi, esnek adaptasyon, devreye alımda kolaylık sunuyor ve yatırımın geri dönüş süresinin azalmasını sağlıyor.

Son gelişmelerle kullanıcılara bir asenkron motorunun kurulumuna eşdeğer bir kolaylık sunuyor. Dyneo® çözümlerinin kanıtlanmış tasarımı ile devam eden ürün portföyü, tüm standart IEC 34-30-1 motorları (gövde boyutu, flanş, mil ucu) ile doğrudan mekanik olarak birbirinin yerine geçebilen bir dizi kalıcı mıknatıslı senkron motorla (LSRPM – 1500 rpm) son zamanlarda tamamlanmıştır. Bu yeni ürün grubu, var olan ekipmanı değiştirmeye gerek kalmaksızın belirgin bir enerji verimliliği çözümü sunuyor. Kurulum ve işletim için gerekli olan mali tasarruflar birleştirildiğinden, kolay entegrasyon bu iki ekonomik avantaj ile birlikte anılıyor ve motor ömrünü artırıyor.

Önemli ölçüde daha küçük ve daha hafif olan kompakt seri, aynı zamanda müşteriye alanında her zamankinden daha fazla esneklik sağlıyor. Bu ürün grubu, ebatları küçülterek ve makineleri optimize ederek kaldırma uğraşını kolaylaştırdığı ve taşıma maliyetlerini azalttığı için ekipman imalatçıları tarafından özellikle ilgi görüyor. Kalıcı mıknatıslı bir motor, elektronik değişken bir hız sürücüsü ile kontrol edilebilmelidir. Bu nedenle tüm kurulumdaki montajının, devreye alımının ve yapılandırılmasının mümkün olduğunca basit olması önemlidir.

Pek çok proses uygulamaları (pompalar, kompresörler, fanlar, güçlendiriciler, santrifüjler, ayırıcılar, vb.) için tamamen sensörsüz kontrol modu sağlayan Dyneo® çözümleri sayesinde bu konuda başarı sağlanmıştır. Motor kontrolü, pozisyon geri beslemesi ve sürücüye bağlayan bir kablo olmadan optimize edilmiştir. Böylece, motor ve sürücü güvenilirliğini bir kez daha güçlendirerek, motor enkoderi veya geri besleme bağlantıları sebebiyle meydana gelebilecek potansiyel arızalar da ortadan kaldırılmıştır.

6616_Dyneo interchangeable et MD2MEmerson Dyneo® çözümleri LSRPM (IP55) / PLSRPM (IP23) Kalıcı Mıknatıs Motorlar, Emerson Powerdrive F300 (havalandırma, pompalama ve sıkıştırma uygulamaları için üniteye veya kabine entegre edilecek IP20 sürücüleri), Powerdrive MD2 (proses uygulamalarında kullanıma hazır olan tüm IP21 veya IP54 çözümleri) ve Unidrive M (diğer tüm uygulamalar için üniteye veya kabine entegre edilecek IP20 sürücüleri) değişken hız sürücüsü ürün grupları ile tamamen uyumludur. Bu ürün grupları Dyneo çözüm motoru için özel olarak tasarlanan yazılım ve donanım sayesinde kolayca entegre edilir ve hızlıca yapılandırılır. Birlikte çalışmak için tasarlanmış bileşenler sayesinde, tek bir imalatçıdan bir motor-sürücü montajı, tek başvuru noktası uygulamasının global teminatının yanı sıra, teknik şartnameden kuruluma ve satış sonrası servisten bakım ve onarıma kadar optimum performans güvencesi

sunuyor. Yeni “Ekspres Sevkiyat” hizmeti sayesinde, Dyneo® çözümlerinin kompakt ve standart IEC modellerine ulaşmak artık kısa bir teslim süresi (tercih edilen seçime bağlı olarak 5 – 15 gün) içerisinde mümkün. Bu hizmet, müşterinin ihtiyacının hızlıca giderilmesini sağlıyor. Aynı zamanda yedek parça stoğunu en aza indirerek müşterilere yüksek enerji verimliliği çözümü veya ürün garantisine doğru gelişme imkânı tanıyor.

Dyneo® Motor Teknolojisi

Sağlam mekanik tasarıma sahip motoru, asenkron motor ile aynı bileşenleri kullanmaktadır. Ancak asenkron motorun aksine Dyneo® motorun mıknatıs akısı statordan değil, doğrudan rotora gömülü olan bir grup kalıcı mıknatıstan oluşturulmuştur. Bir AC asenkron motorda rotorun dönüş hızı, stator frekansından daha yavaştır. Dyneo® motor ile manyetik akı, stator tarafından indüklenen frekans ile senkron kalır. Asenkron motor için rotor kayıpları tüm kayıpların üçte birini oluştururken Dyneo® motorda bu rotor kayıpları yok denecek kadar azdır.

Nominal hızda Dyneo® ürün grubundaki motorlar, yüksek verimlilikli asenkron motorların epeyce üzerinde olan IE4 veya NEMA Super Premium’a eşdeğer verimlilik düzeyine ulaşmaktadır. Bu verimlilik açığı nominal hızdan daha düşük bir hızda çalıştırıldığında daha belirgin hale gelmektedir ve değişken hız uygulamalarının özelliği de budur. Geleneksel çözümlerle karşılaştırıldığında geri ödeme zamanı genellikle çok hızlıdır. Dyneo® çözümü, tüm hız grupları arasından azalma veya basınçlı havalandırma olmadan, stator pozisyonunu 90°de manyetik akıya sürekli tutarak en uygun momenti garantiler ve 5500 rpm civarındaki hızlara ulaşabilir. Bu hız geleneksel teknolojilerden açıkça daha yüksektir. Bu, özellikle yüksek hızda yüksek moment gerektiren uygulamalar için etkili bir çözümdür.

Dyneo® ürün grubundaki motorlar asenkron motorlardan daha hızlı dönecek şekilde tasarlanmıştır. Bu da motor hızının tahrik sisteminin motor hızına adapte olmasını sağlar ve böylece dişli kutusu gibi aktarım araçlarını ortadan kaldırır. Dyneo® LSRPM motoru modülerdir: kurulumu ayaklar, bağlantılar, düz ya da dişli delikler ve kurulumu kolaylaştıracak birçok ilgili seçenek ile yapılır.

Dyneo® çözümleri verimliliği optimize edip birçok endüstrinin karşılaştığı tasarruf ihtiyacını giderirken, uygulamadan bağımsız olarak (sıvı akış kontrolu, kayış-kasnak sistemleri, ekstrüzyon, dönüşüm, jeneratörler, vb) tüm çevresel gereksinimleri de karşılıyor.

www.emersonindustrial.com/tr