Ana sayfa Industry News/Endüstri Kâğıt ve karton ürünleri sektörünün 2021 ihracatı 2 milyar 350 milyon dolar...

Kâğıt ve karton ürünleri sektörünün 2021 ihracatı 2 milyar 350 milyon dolar oldu

PAYLAŞ

İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği, sektörün 2021 yılında gerçekleştirdiği ihracat rakamlarını açıkladı. Mobilya, kâğıt ve orman ürünleri sektörü geçen yılın aynı dönemine kıyasla ihracatını yüzde 25,7 oranında artırdı ve toplamda 7 milyar dolarlık ihracat yaptı. Sektör içinde yer alan kâğıt ve karton ürünleri sektörü ihracat rakamından 2 milyar 350 milyon dolar pay aldı. Sektör, aralık ayında da ihracatını bir önceki yıla kıyasla yüzde 41 artırarak 241 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Kâğıt ve karton ürünleri sektörünün 2021 yılının en önemli pazarı 255 milyon dolarla Birleşik Krallık olurken yüzde 95 ile en yüksek ihracat artışı Fransa’da kaydedildi. İhracatta ilk beşte yer alan ülkeleri sırasıyla Bileşik Krallık, Irak, İsrail, İran ve ABD oldu.

2021’de sektör lideri kağıt ve karton ambalaj oldu

Türkiye, 2021 yılında 832 milyon dolar ile en çok kâğıt ve karton ambalaj ihracatı yaparken sektörde geçen yıla oranla yüzde 40’ı aşan artış yakalandı. İhracatını yüzde 37 artıran oluklu ambalaj sektörü ihracat rakamı 405 milyon dolara ulaştı. Yıl genelinde ise 181 milyon dolarlık oluklu olmayan karton ambalaj ihracatı kaydedildi.

“2 milyar dolarlık ihracat hedefimizi aştık”

İhracat rakamlarını değerlendiren İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Alican Duran, “Türkiye’nin 2021 yılında yakaladığı ihracat başarısı gibi sektör olarak ihracatta oldukça başarılı rakamlara ulaştık. Türkiye kağıt sanayicileri 2021 yılında Türkiye ve yurt dışında birçok yeni fabrika yatırımına imza attı, üretim gücünü dünyaya açtı. Türkiye kâğıt sektörü, 2021 yılında mevcut pazarlarını güçlendirdi. Yapılan yatırımlarla sanayicilerimiz 2021’de de birçok yeni pazara girmeyi başardı. Sektör olarak 2021 yıl sonu için 2 milyar dolarlık ihracat hedefimiz bulunuyordu. Sektör olarak attığımız adımlarla 2 milyar dolarlık ihracat hedefimizi aştık. Pandemi, tedarik zincirinde yaşanan sorunlar, ham madde krizi gibi sektörü ve dünya ticaretini oldukça zorlayan böylesine bir yılda hedefleri tutturmak ve hatta aşmak sektörümüz açısından son derece umut verici bir gelişme. 2022 yılından da oldukça umutluyuz. 2022’de devam edeceğine inandığımız yurt içi ve yurt dışı yatırım atılımlarıyla hammadde temininde yaşanan zorluklara rağmen 2021’e göre ihracatta çift haneli bir büyüme yaşanacağını öngörüyoruz” şeklinde konuştu.