Ana sayfa OTOMASYON OKULU Kaldırma Uygulaması İçin Başarılı Bir İşbirliği Örneği

Kaldırma Uygulaması İçin Başarılı Bir İşbirliği Örneği

PAYLAŞ

Ergonomik taşıma ekipmanlarının geliştirilmesi, üretimi ve satışı Zasche Handling GmbH’nın iştigal alanıdır. Elektrikle çalışan yeni bir dengeleyicinin yapımında, Bavyera Nördlingen’deki genel merkezi olan şirket Marktredwitz merkezli ABM Greiffenberger’in desteğini aldı. Sistem sağlayıcısı, paralel şaft dişlisi ve üreticinin performans, ergonomi ve enerji verimliliği gereksinimlerini tamamen karşılayan bir dönüştürücüden oluşan özel bir tahrik sistemi sağladı. 

1932 yılında kurulduğundan beri Zasche, yapısal çelik işleri ve vinç yapımı konusunda uzman bir firmadan, Almanya’daki lider elleçleme ekipmanı üreticisine dönüşmüştür. Şirketin portföyünde manipülatörler, döner vinçler, hafif yük vinci sistemleri ve kaldırma ekipmanları bulunmaktadır. Son birkaç yılda bir konu ön plana çıktı: demografik değişim ve bununla birlikte sanayi işletmelerinde çalışanların artan ortalama yaşı. Bu özellikle parçaların üretim sırasında, ileri işlemlerde veya sipariş toplama sırasında taşınması gerektiğinde rol oynar. Sırt ve kas iskelet sistemi bozuklukları, ekonomiye ve şirketlere ciddi zararlar vermektedir. Bu durum hastalık izni ve düşük performans için ortak bir sebeptir. ‘Bu hastalıkların büyük bir kısmı yanlış yük elleçleme işlemine atfedilebilir ve tam olarak burada’ kelimenin tam anlamıyla ‘rahatlama’ sağlamak ve aynı zamanda iş akışlarını optimize etmek istiyoruz, ‘diyor Zasche’nin Genel Müdürü Erwin Wagner.

Şirket bundan kaynaklanan sonuçlar çıkarmıştır: ergonomik taşıma ekipmanının sürekli iyileştirilmesi, bileşenlerin daha fazla birbiriyle ilişkilenmesi ve karbon gibi modern yüksek performanslı malzemelerin kullanılması şirketin stratejik uyumunu karakterize eder ve 120 çalışanı ile yıllık yaklaşık 14 milyon euroluk bir ciroya sahiptir.  ‘Müşterilerimiz, çalışanların yükünü hafifleten ve sezgisel olarak çalıştırılabilen güvenilir, ergonomik çözümler bekler,’ diye özetliyor Wagner. Çözümler, pratikliği sınırlamadan yüksek güvenlik gereksinimlerini karşılamalıdır. Ek olarak, özellikle karmaşık iş akışları için, yüksek bir tekrarlanabilirlik elde etmek ve böylece yarı-otomasyon yoluyla proses güvenilirliğini arttırmak mümkün olmalıdır. 

ABM parallel milli redüktörü konvertör ile beraber hassas hız kontrolü sağlamaktadır.

Sınırlarına göre konvensiyonel kullanım

Erwin Wagner’e göre, sürekli artan müşteri talepleri ergonomi, güvenlik ve kaldırma hızları artık zincir vinçleri ve vinçler gibi geleneksel çözümlerle tatmin edici bir şekilde karşılanamıyor. Bu, Zasche’deki geliştirme departmanının yeni bir şey bulmasını sağladı: sıkıştırılmış hava kaynağı olmadan zorlu görevleri gerçekleştirmek için elektronik E-Dengeleyici. Yüklerin toplanması, taşınması ve konumlandırılması ile ilgili tüm görevler tam olarak bununla gerçekleştirilebilir. Birleştirme modu ile işçi, başka herhangi bir çalıştırma elemanı kullanmadan parçaları doğrudan manuel olarak yerleştirebilir ve birleştirebilir. E-Dengeleyici, yorulmadan çalışma için özel bir tutamağa sahiptir. Sürekli yük takibi güvenli taşımayı sağlar; Tak ve çalıştır bağlantıları özellikle servis dostu hale getirir. Rehberlik ve katılım için serbestçe programlanabilir çalışma modları mevcuttur.

Erwin Wagner, Zache handling GmbH Genel Müdürü: Şimdiye kadar ABM’in tahrik üniteleriyle ilgili deneyimler sadece olumlu.

Doğru Çözüm Ortağı: ABM Greiffenberger

Zasche ayrıca E-Dengeleyici için uygun bir tahrik çözümüne ihtiyaç duyuyordu. Gereksinimler fonksiyonel şartnamede açıkça tanımlanmıştır: Sağlam ve eşzamanlı olarak hafif olmalı ve uzun bir ömre ve yüksek verimliliğe sahip olmalıdır. Ayrıca tüm hız aralığında hassas motor kontrolü gerekliydi. Zasche uygun bir proje ortağının nerede bulunabileceğini biliyordu. Erwin Wagner, “Küresel tedarikçi ABM Greiffenberger Antriebstechnik GmbH ile yıllardır iyi bir ilişki kurduk ve sürücü ve dönüştürücü teknolojisindeki yüksek yetkinliğine değer veriyoruz” diyor. İlk görüşmelerden sonra ABM çalışanları detaylı proje planlaması için sahadaydılar ve karmaşık iş ve güvenlik konularını bilinçli bir şekilde tartıştılar. Çok sayıda teklif sunmuşlar, kapsamlı testler yapmış ve kısa sürede prototip üretmişlerdir.

Yoğun işbirliği başarılı oldu ve ABM, terzi usulü özel bir konsept sundu. ABM Genel Müdürü Robert Lackermeier, “Kullanılan motor-redüktör kombinasyonu, paralel şaftlı serimizden  standart bir çözüme dayanıyor” diyor. Bu dişli kutuları, düşük alan gereksinimlerine sahip kompakt bir tasarıma sahiptir. Yüksek kaliteli dişleri sessiz ve uzun ömür sağlar. Kullanıcılara çok sayıda montaj seçeneği sunulmakta ve operasyon çok verimlidir: vites kutuları bakım gerektirmez.  Mühendislerimizin kaldırma teknolojisinde derin bilgi birikimi vardır. Lackermeier, kaldırma ekipmanı uygulaması ve güvenlik gereksinimleri için özel uyarlamalar geliştirdiler ve uyguladılar. 

Beklentiler tamamen karşılandı

ABM Greiffenberger’in tahrik çözümü Zasche’yi etkiledi. “ Şimdiye kadar deneyimler sadece olumlu geçti, diyen Erwin Wagner bunu söylemekten mutluluk duyuyor. Kaldırma uygulamalarına uygun bir redüktör kullanılarak yüksek güvenilirlik garanti edildi. Tüm hız aralığında çalışanlarımız hassas bir hız kontrol sistemi ile çalışabilirler. Bu, parçaların hassas konumlandırılmasını kolaylaştırıyor ”diye ekliyor. Zasche, ortak olarak geliştirilen güvenlik çözümü ile bağlantılı olarak sürücünün çok iyi kontrol ve düzenleme yeteneklerinden de faydalanmaktadır. Redüktör ayrıca düşük ağırlıkta yüksek performans ile karakterize edilir. Erwin Wagner şöyle özetliyor: Motor, redüktör ünitesi ve kontrol donanımı bölümünde tüm beklentiler karşılandı. ” 

Sanayi 4.0 da Zasche için önemli bir konu. ABM Greiffenberger’in çözümü: Paralel şanzıman ve konvertörden oluşan tahrik sistemi, güvenilir uzaktan bakım sağlamaktadır. Kullanıcılar bu konuda hemen destek alırlar. Gerektiğinde, Zasche çalışma süreleri, yük döngüleri veya çalışma durumu gibi bilgilere erişebilir ve bu verileri buna göre analiz edebilir. 

Robert Lackermeier, ABM Greiffenberger Genel Müdürü : ABM sadece system tedarikçisi değil aynı zamanda geliştirici bir partner.’

Büyük avantaj: Tek Elden Hizmet

Erwin Wagner ayrıca ABM Greiffenberger ile işbirliğinin kalitesi için övgü sözü verdi. Technology Teknoloji ve satış ortakları ile işbirliği her zaman çok olumlu ve işbirliğine dayanıyordu. Sorunlar pragmatik ve hızlı bir şekilde ele alındı”diyor. ABM’nin konvertör de dahil olmak üzere komple sürücüyü sorunsuz proje tamamlaması için büyük bir avantaj sağladığını tespit ediyor. Zasche ayrıca gelecekteki projeler için sistem sağlayıcısında uygun bir ortak görüyor. Erwin Wagner: “ABM serisinden diğer şanzıman boyutlarını kullanmaya çalışıyoruz.”

Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayın