Ana sayfa Industry News/Endüstri Koç Holding ve Tata Hindistan’da Güçlerini Birleştiriyor

Koç Holding ve Tata Hindistan’da Güçlerini Birleştiriyor

PAYLAŞ

Ev teknolojilerinde Türkiye’nin lider, dünyanın önde gelen şirketi Arçelik A.Ş., global büyüme yolculuğuna ivme kazandıracak yeni bir adım daha attı. Arçelik A.Ş., Hindistan’ın en büyük şirketler grubu Tata’nın ana hissedarı olduğu Voltas ile ortaklık anlaşması imzaladı. 100 milyon ABD doları sermaye ile kurulacak yeni şirkette Arçelik’in bağlı ortaklığı Ardutch B.V.’nin ve Voltas’ın %49 oranında eşit payları bulunacak. Koç Holding ve Tata Investment Corporation Ltd. ise %1’er hisse ile ortaklıkta yer alacak. Arçelik’in üretim teknolojisi alanındaki yetkinliği ile Voltas’ın Hindistan pazarındaki tecrübesini ve güçlü dağıtım ağını bir araya getirecek olan şirket, ürünlerini 1,3 milyar nüfuslu ülkede tüketicilere sunmaya hazırlanıyor. Ortaklık anlaşması, 23 Mayıs’ta Voltas’ın merkezinin de bulunduğu Bombay’da Koç Holding, Arçelik A.Ş., Tata ve Voltas’ın üst yönetimlerinin katıldığı imza töreniyle duyuruldu.

Bu ortaklık anlaşması kapsamında, Hindistan’da kurulacak fabrikada buzdolabı üretimi gerçekleştirilecek. Ortak şirket, Arçelik fabrikalarında üretilen ana beyaz eşya ürünlerinin satışını da yapacak.

Fatih Kemal Ebiçlioğlu: “Hindistan pazarına güçlü bir ortakla güçlü bir şekilde giriyoruz”

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu: “Son yıllarda ekonomik güç merkezi Asya’ya kayarken, bölgenin yeni yatırımlar için cazibe merkezi olduğunu yakından izliyoruz. Gerek demografik gerekse ekonomik potansiyeli ile Hindistan, bu bölgenin en önemli pazarı ve ülkenin uluslararası projeksiyonlarda 2050 yılına kadar dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olacağı öngörülüyor. Görüyoruz ki 1,3 milyar nüfusuyla Hindistan, beyaz eşya pazarı açısından da büyük bir potansiyel sunuyor” dedi.

Arçelik A.Ş.’nin bu önemli işbirliği ile Güney Asya pazarındaki büyüme stratejisini güçlendiren ve rekabetçiliğini artıran stratejik bir adım attığını söyleyen Ebiçlioğlu, “7 ülkedeki, 18 üretim tesisi ile küresel büyüme yolculuğunu sürdüren Arçelik A.Ş., bugün 145 ülkede satış faaliyeti gösteriyor. Gururla ifade etmek isterim ki, global markamız Beko, Arçelik’in küresel büyüme yolculuğuna ivme kazandırıyor. Bugün bu yolculuk daha da etkileyici bir boyut kazanıyor. Hindistan’ın en büyük şirketler topluluğu Tata ile güçlerimizi birleştiriyoruz. Böylelikle Şirketimiz Hindistan pazarına güçlü bir şekilde giriş yapıyor. Bu iş birliğiyle global markamız Beko’nun bu pazardaki etkinliğini artırırken; sadece üretim yapmakla kalmayacak; bilgi birikimi, mühendislik, Ar-Ge ve teknoloji gücümüzü Güney Asya pazarına da taşıyacağız” dedi.

Hakan Bulgurlu: “Tarihi İpek Yolu’nu Beko Yolu yapma stratejimizde çok önemli bir adım attık”

Arçelik A.Ş. CEO’su Hakan Bulgurlu, “Hindistan yatırımımızla tarihi İpek Yolu’nu Beko Yolu yapma stratejimizde çok önemli bir adım daha attık.” derken, ortaklık anlaşmasına ilişkin şunları söyledi: “Farklı kültür ve coğrafyalardan çok yetkin insan kaynağını aynı potada birleştiren şirketimizin etki alanına Hindistan da eklendi. İş planımız kapsamında 2018 yılının sonuna kadar üretime başlamayı hedefliyoruz. Bu süre zarfında fabrikalarımızda üretilen Beko markalı ürünlerimizi Hindistan’a ihraç ederken, ‘Voltas Beko’ markasıyla satışa sunacağız. Sıfırdan kurulacak fabrika yatırımımızla, ortak şirketimizin Hindistan’da 10 yıl içinde 1 milyar doları aşan ciroya ve yüzde 10’nun üzerinde pazar payına ulaşmasını hedefliyoruz” dedi.

Tata Yönetim Kurulu Üyesi ve Voltas Ltd. Yönetim Kurulu Başkanı Ishaat Hussain, “Dayanıklı tüketim Voltas için önemli bir iş kolu ve bu alandaki ortaklığımızı, Koç Topluluğu’nun bir parçası olan Arçelik A.Ş. ile gerçekleştirmekten memnuniyet duyuyoruz. Arçelik’in güçlü teknolojisi, global üretim ve tedarik kabiliyetleri ile Hindistan pazarında üstün özellikli ürünleri müşterilerimizle buluşturacağız. Bu ortaklık, aynı zamanda pazarda çok iyi bilinen Voltas’ın marka algısının ve dağıtım gücünün daha da artmasına katkı sağlayacak. Ortaklığımızdan aldığımız güçle, Hindistan beyaz eşya pazarında liderlik için çalışacağız” dedi.