PAYLAŞ

Avrupa Nükleer Araştırmalar Merkezi’nin açtığı ihaleye kabul edilen tek Türk Firması olan MET İleri Teknoloji, ihaleyi kazanırsa CERN’e tedarikçi olan 2. Türk firması, teknoloji tedarik eden ilk Türk firması olacak.

Türkiye’nin de üyesi olduğu, “Büyük Çarpışma” olarak bilinen “big bang” konusundaki çalışmalarıyla kamuoyunda bilinen Avrupa Nükleer Araştırmalar Merkezi (CERN), “Three Double-Acting Telescopic Hydraulic Cylinders With Constant Extension Speed and Two-Stages” ihalesi kapsamında Teknopark İzmir Ar-Ge firması MET İleri Teknoloji’den teklif aldı. İhale kapsamında teklif alınan tek Türk firması olan MET İleri Teknoloji, ihaleyi kazanırsa, “Senkron Hidrolik Kontrol Teknolojisi”ni, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’ne sağlayacak.

CERN Projesi’nde Türk firmalarının da tedarikçi olabilmesini sağlayan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından yönlendirilen ihale duyurusuna başvuran MET İleri Teknoloji, ihaleyi kazanması halinde, TÜBİTAK TEYDEB 1507 Projesi “endüstriyel mutfak ısıtıcı ve soğutucuları için değişken ölçülü otomatik model değişimli poliüretanlama fikstürü” için geliştirdiği yüzde 100 yerli senkron hidrolik kontrol teknolojisini Cern’e sağlayacak.