Ana sayfa Hot topıcs/Güncel “Otomasyon Teknolojilerine Yön Verecek Kişilerin Yetiştirilmesine Büyük Önem Veriyoruz”

“Otomasyon Teknolojilerine Yön Verecek Kişilerin Yetiştirilmesine Büyük Önem Veriyoruz”

PAYLAŞ

Bir çok alanda geliştirdiği teknolojilerle ön plana çıkan Mitsubishi Electric, otomasyon sektöründeki dinamizmi ile de sektöre yön veren oyunculardan biri. Zorlu bir süreçten geçen Türkiye ekonomisi ve endüstrisinin seyri için kendilerinin ticari faaliyetlerini, yatırım planlarını incelemek oldukça önemli. Bu sebeple biz de firmanın 2016’yı nasıl geçirdiğini, 2017’ye bakışını Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri Genel Müdürü Şevket Saraçoğlu’na sorduk.

2016 en zor yıllarımızdan biri oldu. Siz nasıl geçirdiniz?

Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri olarak 2016 yılında faaliyetlerimizi genişlettik ve önemli etkinliklere imza attık. İstanbul ve İzmir’de ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme sektöründeki otomasyon gücümüzü, üstün teknolojimizi ve projelere özel olarak sunabileceğimiz çözümlerimizi anlattığımız HVAC etkinlikleri düzenledik. WIN Eurasia Automation Fuarı’nda FR-F800 Yeni Nesil Entegre PLC Yüksek Seviyeli Frekans İnverteri ürünümüzün lansmanını gerçekleştirdik ve yine yeni nesil fabrika otomasyon ve mekatronik CNC ürünlerimizi sergiledik. Makine sektörünün Avrasya’daki en büyük buluşması olan MAKTEK Avrasya Fuarı’nda başta M80 ve M800 serisi CNC kontrol ünitelerimiz olmak üzere, bütünleşmiş ve yenilikçi makine otomasyonu çözümlerimizi tanıttık. Avrasya Ambalaj Fuarı’nda paketleme konusundaki inovatif otomasyon çözümlerimizin, ST Robot Yatırımları Zirvesi ve Sergisi’nde ise robot teknolojilerimizin tanıtımını yaptık.

Odak noktamız olarak belirlediğimiz, Sanayi 4.0’a yanıtımız olan e-F@ctory konseptini hedef gruplarımıza tanıtabilmek için konuyla ilgili çok sayıda etkinliğe katılım sağladık. İstanbul Ticaret Odası’nın düzenlediği “Sanayi 4.0” paneli, Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından organize edilen Türkiye İnovasyon Haftası Adana buluşmasında “Türkiye’de İnovasyon ve Endüstri 4.0” paneli, Konya Sanayi Odası’nın Konya Teknoloji Geliştirme Bölgesi (Innopark) ile birlikte düzenlediği “Endüstri 4.0 Bilgi Günleri”, Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği’nin “Endüstri 4.0” semineri ve ST Robot Yatırımları Zirvesi ve Sergisi etkinliklerinde e-F@ctory konseptimizi anlattık.

Türkiye’de gelecekte otomasyon teknolojilerine yön verecek kişilerin yetiştirilmesine büyük önem veriyoruz. Bu kapsamda üniversitelerin mühendislik fakültelerinde “Robot Eğitim Merkezi” kurulmasına katkı sağlamanın yanı sıra bugüne kadar pek çok farklı üniversite etkinliğine sponsor ya da konuşmacı olarak katıldık. Öğrencilerin çağın gelişen teknolojilerine uyum sağlayarak iş dünyasında tercih edilebilmelerine destek olabilmek hedefiyle çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Hedeflerinizi gerçekleştirebildiniz mi?2017’den beklentiniz nasıl?

Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri olarak 2016 yılında hedeflerimizi gerçekleştirdik. 2017 yılında da fabrika otomasyon sistemleri, CNC mekatronik sistemler ve birbirleri ile konuşabilen ileri robot teknolojilerinin satış ve satış sonrası konusundaki hizmetlerimizi her geçen gün geliştirerek müşterilerimize sunmaya devam edeceğiz. Yeni nesil fabrika otomasyon ürünlerimizin tanıtımını sürdüreceğiz. Marmaray’ın “Yönetim Sistemleri Otomasyon Projesi”ndeki başarımızın getirdiği özgüven ile Türkiye’nin gelecekteki altyapı yatırımlarında da çözüm ortağı olmak istiyoruz. Fabrikalara hızlı entegrasyon, üretkenlik, esneklik ve verimlilik konusunda katma değer sağlayarak, hızla büyüyen Türk sanayisinin çağın gereklerine uygun üretim kabiliyeti kazanması, kalitede en üst seviyeye ulaşması ve küresel ölçekte çok daha kolay rekabet edilebilmesi için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Hangi yenilik ve değişimleri planlıyorsunuz?

Açık kullanıcı yüzü ile yüksek performansa ve verimliliğe sahip, enerji tasarruflu, çevreci, yeni nesil ürünlerimiz ile pazarın beklentilerini karşılayabilecek iddialı bir oyuncuyuz. Üstün teknolojimiz ve yüksek katma değerli ürün ve hizmetlerimiz ile faaliyet gösterdiğimiz tüm ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de fabrika otomasyon sektörünün gelişimine katkı sağlamayı hedefliyoruz.

e-F@ctory konseptinin önümüzdeki dönemde de yapıtaşımız olmaya devam edeceğini düşünüyoruz. Türkiye’de ayrıca birbirleri ile konuşabilen ileri robot teknolojileri ile endüstride daha esnek bir üretim sağlamayı, üretim maliyetlerini düşürerek insan konforunu artırmayı ve ihtiyaç olan her yerde robot teknolojisinin kullanılmasını amaçlıyoruz.