Ana sayfa OTOMASYON OKULU Otomotiv Sektörü, Yüksek Performanslı Robot Vizyonuna Daha Hızlı Bir Çözüm Buluyor

Otomotiv Sektörü, Yüksek Performanslı Robot Vizyonuna Daha Hızlı Bir Çözüm Buluyor

PAYLAŞ

Otomotiv endüstrisi, robot teknolojisinin önde gelen uygulayıcılarından biridir ve giderek daha fazla işlemi otomatikleştirmeye devam etmektedir. OEM’ler ve tedarikçileri daha fazla üretkenlik ve kalite için çabalarken, görsel yeterliliğin tanıtılması, bileşenlerin seçilmesini ve hassas yerleştirilmesini veya montajını geliştirmek için ortak bir gerekliliktir.

Doğruluğu artırarak görüş, dokunma süresini hızlandırabilir, kaliteyi artırabilir ve hat sonu verimini artırabilir. Öte yandan, bir görüntü sistemini entegre etmenin zaman alıcı ve karmaşık olduğu bilinmektedir. Çeşitli alt sistemler arasında iletişim kurmak, görüş sistemini kalibre etmek ve iş parçası verilerini doğru bir şekilde kaydetmek gibi görevlerin üstesinden gelmek için genellikle uzman teknik becerilere ihtiyaç vardır. Bunun gibi mühendislik zorlukları bazen projeyi engelleyebilir ve nihayetinde üretimin başlamasını geciktirebilir.

Hız İhtiyacı

Bir iş fırsatı aniden ortaya çıkarsa ve uygun bir süreci uygulamak için gerekli beceriler yoksa, bir üretici rakiplerine karşı gücünü kaybedebilir. Şirket, en yeni ürünlerini hızlı ve uygun maliyetli bir şekilde üretmek için son teknoloji ürünü vizyona sahip yeni robotik otomasyon sunmaya çalışırken, Japonya merkezli lider bir otomotiv parça üreticisinin karşı karşıya olduğu olasılıktı.
Pazarda bir adım önde olmak için hızlı bir çözüme ihtiyaç vardı. Ancak, şirketin robot vizyonu bilgisine sahip en deneyimli şirket içi mühendisi, başka bir yerde başka bir proje tarafından işgal edildi. Önceki deneyimlerden, üretim ekibi sistem entegrasyonunun beklenenden çok daha uzun sürebileceğini ve önemli mühendislik kaynakları gerektirebileceğini biliyordu. Ayrıca uzun vadede destek almanın endişe verici olabileceğini biliyorlardı; Görme sisteminin veya robotun herhangi bir soruna neden olup olmadığını belirlemek, servis çağrılarını uygun tedarikçiye yönlendirebilmek zor olabilir.

Ekibin hızlı hareket etmenin bir yolunu bulması, vizyon sistemini mümkün olan en kısa sürede ticari üretime başlamaya hazır hale getirmesi gerekiyordu.

Tam bu sırada proje lideri Yamaha Robotics’in Fabrika Otomasyonu Bölümü tarafından sunulan bir çözümden haberdar oldu. Yamaha RCXiVY2 + robot görüş sistemini entegre etmeyi ve ayarlamayı kolaylaştıran, hızlı ve doğru olan özellikler gösterdi. Sistemin fabrikadaki zorlukların üstesinden gelmeye yardımcı olma potansiyelini çabucak gördü.

Robot Vizyonu Basitleştirildi

RCXiVY2 +, bir robot sisteminin parçası olarak geleneksel makine görüşünü entegre ederken, herkesin bildiği kadar karmaşık ve zaman alıcı olan görevleri basitleştirir. Bunlar, robot kontrolü, görüntü işleme, aydınlatma kontrolü ve konveyör izleme verilerinin işlenmesini içerir ve bunların tümü robot programı dahilinde ve RCX3 serisi çok eksenli robot denetleyicide bir vizyon panosu, aydınlatma panosu ve izleme panosu dahil edilerek işlenir. . Aydınlatma ve tutucular gibi diğer çevre birimleriyle birlikte çalışabilirlik sağlanır.

Vizyon, robot programından yönetildiği için, bir koordinat dönüştürme rutini oluşturmaya gerek yoktur. Ek olarak, kamerayı kalibre etmek için sezgisel bir sihirbaz ve iş parçası kaydını görüntü yakalama, kontur ayarı ve algılama konumunun kaydını içeren üç kolay adıma indirgeyen bir grafik aracı vardır.
Tipik geleneksel görüntü sistemleri, kurulumu karmaşıktır ve yer kaplayan birkaç ek kablo gerektirir. Görüntü yazılımıyla etkileşim kurmak için genellikle farklı bir GUI de kullanılır. Yamaha’nın RCXiVY2 + ürünü, herhangi bir ek kablo ve minimum alan olmadan doğrudan Yamaha Robot kontrol cihazına entegre edilebilir. RCXiVY2 +, tamamen entegre vizyon programlama komutlarıyla, basit ve kompakt ancak akıllı bir robot çözümü sağlar.

Görüş sistemi, Yamaha’nın robot kontrolörüne doğrudan entegre edilmiştir.

Kameraları iş parçasının üstüne ve / veya altına veya robotun üzerine sabit konumlarda monte etmek için esneklik sağlanır. Robota monte edilmişse, sistem, kamera hareketinin etkilerini düzeltmek için koordinatları otomatik olarak ayarlar. Son olarak, tek bir kablo kameraya güç ve veri bağlantıları sağlar ve standart bir DVI-I çıkışı, bir monitör bağlamayı kolaylaştırır.

RCXiVY2 + kameraları robota veya sabit pozisyonlarda monte edilebilir.

Bu özellikler sayesinde, kullanıcılar artık doğru, tam işlevli bir robot görüş sistemi oluşturmak için kapsamlı eğitime ve deneyime ihtiyaç duymaz. Her şey bağlandıktan ve ilk kez açıldıktan sonra, kurulum 10 dakikadan kısa sürede tamamlanabilir. Bu, geleneksel bir sistemden yaklaşık yüzde 80 daha hızlıdır. Dahası, bu tak ve çalıştır basitliği, performanstan ödün vermeden gelir: RCXiVY2’ye güç veren en yeni nesil görüntü işleme çipi, Yamaha’nın önceki modelinden% 45’e kadar daha hızlı algılama süresi sağlar.

RCXiVY2 sistemi, geleneksel olarak otomatik görüntü sistemlerinde kullanılan kenar algılama yaklaşımından 10 kata kadar daha hızlı nesneleri tanımanın yenilikçi bir yolunu da içerir. Bu “damla algılama” tekniği, ışık ve gölgedeki varyasyonları hesaba katarak kameranın gri tonlamalı görüntülerine eşik kriterleri uygular ve siyah ve beyaz tonlamalarına dönüştürmek için ikili kodlu işlemeyi uygular. Bu, birden fazla iş parçasının seçilmesini, mevcudiyetini tanımayı ve yüksek hızda sayımını geliştirir. Blob algılama, nesneler gıda maddeleri ve giysiler gibi düzensiz şekiller olduğunda özellikle etkilidir ve bu nedenle robot görüşü için olası uygulama yelpazesini genişletir.

RCXiVY2 + ile blob algılama, düzensiz şekilli öğelerin işlenmesini iyileştirir.

Tek Noktadan Destek

RCXiVY2 +, kullanıcıların yüksek performanslı robot vizyonunu son derece hızlı bir şekilde uygulamalarına yardımcı olacak şekilde kurulumu kolay olacak şekilde tasarlanırken, Yamaha ayrıca bireysel proje tavsiyesi ve ekipmanda yeni olan kullanıcılar için eğitim de dahil olmak üzere destek sağlar. Dahası, müşteriler, fazladan yardıma ihtiyaç duyduklarında yalnızca bir telefon görüşmeleri yapabileceklerini bildikleri için gönül rahatlığı yaşarlar.
Japonya’daki fabrika katına geri döndüğünde, RCXiVY2 + sistemini hızlıca kuran ve herhangi bir sorunla nasıl başa çıkılacağını bilmenin getirdiği güveni güçlendiren Yamaha’nın yeni müşterisi, iş büyümesi için iddialı hedeflerine ulaşmayı dört gözle bekliyordu.

https://fa.yamaha-motor-im.de/