Ana sayfa Industry News/Endüstri Özel markalı ürünler sektörü ABD pazarını yakın markaja aldı

Özel markalı ürünler sektörü ABD pazarını yakın markaja aldı

PAYLAŞ

PLAT Özel Markalı Ürünler Sanayicileri ve Tedarikçileri Derneği, sektörün ihracatına ivme kazandırmaya kararlı. Dubai Ticaret Ataşeliğinin katkılarıyla üye firmalarını Birleşik Arap Emirlikleri’nin ikinci büyük perakende zinciri LuLu Group ile buluşturan PLAT, bu kez ABD pazarını radarına aldı. Türk firmaları, ABD’li indirim market zinciri Dollar General ile online olarak düzenlenecek toplantılarda bir araya gelerek ürünlerini tanıtma fırsatı bulacak.

Özel markalı ürünler (Private Label) sektörü, ülkemizde hızlı bir büyüme grafiği gösteriyor. Sektör, 2019 yılını 60 milyar TL ciro ile kapattı. Tüketicinin, Hızlı Tüketim Ürünleri Pazarında (FMCG) yüzde 21’lik paya ulaşan Private Label ürünlere ilgisi Covid-19 sürecinde de artmaya devam etti. Gıda ve gıda dışı sektörlerde özel markalı üretim yapan firmalar, Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları arasında sıralanırken yüksek kalite standartları ve üretim güçleri ile ihracatta da avantajlı bir konumda yer alıyorlar.

Sektörün sahip olduğu ihracat potansiyelini harekete geçirmeyi hedefleyen PLAT Derneği, 2020 ve sonrasında ihracatı artırmaya yönelik çalışmalarına hız verdi. Bu kapsamda ilk adım geçtiğimiz günlerde Dubai ile atıldı ve Türk firmaları online olarak gerçekleştirilen toplantılarda Birleşik Arap Emirlikleri’nin ikinci büyük perakende zinciri LuLu Hypermarket ile buluştu. Dubai Carrefour ile görüşmeler sürerken bir güzel haber de ABD’den geldi. PLAT Derneği üyeleri, önümüzdeki günlerde ABD’li indirim market zinciri Dollar General ile online ortamda buluşacak.

Dollar General, ABD’nin 44 eyaletinde 17 binden fazla mağazası ile faaliyet gösteriyor. ABD’li markaların yanı sıra kendi markalarını da mağazalarında sunan Dollar General, uygun fiyatlı ürünleri ve geniş ürün yelpazesi ile ülke genelinde geniş bir tüketici kitlesine sahip. Dollar General indirim marketlerinde; gıdadan temizlik ürünlerine, ev eşyalarından sağlık, güzellik ve kişisel bakıma kadar pek çok ürün çeşidi yer alıyor.

PLAT Derneği Yönetim Kurulu Başkanı M. İmer Özer, Türk ihracatçıları açısından ABD pazarının çok büyük fırsatlar barındırdığını belirterek, “ABD çok büyük bir pazar ve firmalarımızın bu pazardan daha fazla pay almaları gerektiğine inanıyoruz. Gıda, kozmetik, temizlik, kişisel bakım ve hijyen ürünleri, plastik, ambalaj gibi tüketici ürünlerinde gerek ürün çeşitliliği gerekse kalite anlamında dünya ölçeğinde çok sayıda firmamız var. Müşterilerimizin beklentilerine hızlı cevap verebiliyoruz. Bunlar bizim için ciddi avantajlar ve bu avantajları ihracat rakamlarımıza da yansıtmak, sektörümüzün ihracatına ivme kazandırmak hedefindeyiz. İhracat içinde bulunduğumuz dönemde ülke ekonomisi için de büyük öneme sahip. Türkiye’de perakende sektöründe zaten önemli bir deneyimi ve gücü olan firmalarımızın ihracatta da zorlanmayacaklarını düşünüyoruz. PLAT Derneği olarak üyelerimizin ihracatlarını artırmak amacıyla yürüttüğümüz çalışmalar kapsamında gerçekleştireceğimiz ABD’li indirim market zinciri Dollar General ile yapılacak görüşmelerin önemli kazanımlar sağlayacağına inanıyoruz. Dollar General, PLAT üyelerinden seçtikleri firmalarla görüşerek hem faaliyetleri hem de ürünleri hakkında bilgi alacak. Bu görüşmelerin en kısa sürede yeni işbirlikleri ile ihracata dönüşmesini diliyoruz” diye konuştu.