Ana sayfa OTOMASYON OKULU Proses Dijitalizasyonuna Yönelik Wonderware Batch Yönetim Yazılım Çözümleri

Proses Dijitalizasyonuna Yönelik Wonderware Batch Yönetim Yazılım Çözümleri

PAYLAŞ

Üretim proseslerinin kendine öz dinamikleri ve proses yönetim tipleri bulunmaktadır. Özellikle gıda, ilaç ve kimya endüstrisinde hammadde nihai ürün haline gelene kadar farklı fazlardan geçmektedir. Çıktının istenen kalite ve özellikte olabilmesi için belirlenen fazlarda istenen şartların ve işlemlerin gerçekleşmesi gerekmektedir.

INBATCH çözümü, işletmelerde manuel olarak hataya açık şekilde işleyen batch ve reçete şeklinde çalışan sistemleri otomatik hale dönüştürülerek yüksek kaliteye sahip istikrarlı üretimin gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Böylece işletme kaynak, hammadde ve ekipmanlarından maksimum fayda sağlanarak nihai tüketiciye zamanında istenilen özellikte çıktının tedarik edilmesi sağlanmaktadır. Kullanıcılarına sağladığı kolaylıklar açısından proses mühendisleri INBATCH konfigurasyon aracı üzerinde reçete ve formulleri kolaylıkla oluşturabilmekte olduğu gibi dinamik yapısı sayesinde revizyonları sürükle bırak (drag-drop) özelliğiyle yapabilmektedir. INBATCH ile çok kompleks yapıya sahip sistemlerde birden fazla batch ve reçete yönetimini eş zamanlı olarak yapılabilmektedir. Bu sistem işletmenin mevcut otomasyon kontrol sisteminin marka/modeli farketmeksizin üretimin uluslararası geçerliliğe sahip ISA Standartlarına uygun bir şekilde verimli ve etkin yürütülmesini sağlamaktadır.

Wonderware InBatch modülü bir bakışta reçete ve prosesin gerçek zamanlı akışı hakkında bilgi edinme imkanı sağladığı gibi sorun ortaya çıktığında problemin hangi prosesin hangi fazından kaynaklandığını tespit ve dolayısıyla sorunu giderme süresini kısaltarak bundan kaynaklı üretim duruşu minimize etmemizi sağlamaktadır.

Aynı zamanda tasarım aşamasında üretim sürecindeki hangi sistem nereye bağlı, öncesi ve sonrasında ne takip ediyor görmemizi sağlamakta ve proses mimarisi kolaylıkla anlaşılmaktadır. Üretim tiplerinde birbirine benzeyen prosesler için taslaklar oluşturularak yeni bir mühendislik hizmeti gerekmeksizin proses mimarisi veya şartları üretim departmanı tarafından kolaylıkla değiştirilebilmektedir.

INBATCH ürünü ile ürünün nasıl yapılacağı ile ilgili proses tanımlamaları yapılmaktadır;

  • Ürün reçetesi nedir?
  • Reçetenin hangi malzemelerden oluşması gerekmektedir?
  • Üretimin yapılabilmesi için gerekli ekipmanlar/makineler nelerdir?
  • Üretimin yapılabilmesi için kullanılacak ekipmanların set değerleri nelerdir?
  • Üretimin yapılabilmesi için kullanılacak ekipmanlar hangi sıraya göre ve ne kadar süre çalışacaktır? (Kontrol şekli) vb.

Wonderware BATCH ve REÇETE YÖNETİM Çözümleri ile standartları yakalayın…                                                                             

INBATCH içerisinde bulunan komponentlerden olan INBATCH Server sistemi; proses model, malzeme tanımlaması ve reçete bilgilerini barındırmaktadır. Server tüm sistemi eş zamanlı olarak koordinasyonu ile birlikte network üzerindeki tüm ekipman/makine ve operatörün etkileşim içerisinde olmasını sağlamaktadır. İşletme içerisinde enerji, operator vb kaynaklı batch kesinti oluşması durumunda sistem kendinden kaynaklanmayan problemler gidirildekten sonra aynı şekilde süreci devam ettirmektedir (Warm Restart) Aynı zamanda sanallaştırma teknolojileri olan Microsoft Hyper-V / VMware / vSphere gibi Redundant, High Availibility teknolojileri desteklemektedir. INBATCH içerisinde bulunan komponentlerden olan kullanıcı arayüzleri .NET and ActiveX Controls desteklediği gibi işletmede halihazırda kullanılan Intouch Scada ile entegre çalışarak operatorlerin işlerini kolaylaştırmaktadır. Ayrıca uygulama geliştiriciler için içerisinde arayüz oluşturma, veritabanı ayarları, konfigurasyon imkanı sağlamaktadır. INBATCH işletmedeki kontrol sistemi ile entegre olabilmek için Wonderware DAS Server saha haberleşme araçlarını kullanmakta olduğu gibi halihazırda Wonderware System Platformu üzerinde entegre bir şekilde çalışabilmektedir.

INBATCH ile reçeteler kontrol sisteminden bağımsız şekilde test ortamında simulasyon yapılabilmektedir. Sistem proses devam ederken özellikle gıda, kimya ve ilaç endüstrisinde zorunlu olan FDA CFR 21 Part 11 and cGMP Annex 11 uyumlu bir şekilde prosesle ilgili tüm durumları (olay, operator bilgisi, faz bilgileri, parametreleri..) elektronik kayıt altına almaktadır. Ayrıca aynı reçeteye sahip iki üretimin reçete bilgileri ve üretim parametreleri kıyaslama yapılabilmektedir.Oluşturulan batch model export/import edilerek üzerinde değişiklikler yapılabilmektedir.

Yazar: Ümit ŞAYF

Satış ve Pazarlama Müdürü

Wonderware Türkiye | BAUTEK Bilgi Teknolojileri

www.wonderware-tr.com