Ana sayfa new products/Yeni Ürünler Schmersal Dünyanın En Küçük Elektronik Emniyet Kilidini Sunuyor

Schmersal Dünyanın En Küçük Elektronik Emniyet Kilidini Sunuyor

PAYLAŞ

Schmersal Grubu, Nürnberg’de düzenlenecek SPS 2019 fuarında yeni bir RFID tabanlı kompakt emniyet kilidini tanıtacak: AZM40, 119,5 x 40 x 20 mm ebatlarıyla dünyanın en küçük elektronik emniyet kilididir. Bu sayede özellikle daha küçük koruma kapıları ve kapaklar için uygundur. Aktüatörün 180° açı esnekliği sayesinde, AZM40’a kademesiz olarak yaklaştırılabilir, böylece kilit, 90° açıda kapanmayan kanatlar veya 45° açıda yukarı doğru açılan kanatlar için de kullanılabilir. Bununla birlikte açı esnekliği, kilidin sınırlı ve kolay erişilemeyen alanlara dahi kolayca monte edilebilmesini sağlamaktadır. AZM40 ayrıca çıkıntı olmadan standart 40 mm profillere kolayca monte edilebilir.

Schmersal Ürün Müdürü Stephan Frick, “Emniyet kilidi, yerden tasarruf sağlayan çözümler isteyen birçok kullanıcının gereksinimlerini karşılar, çünkü alan gereksinimleri üretimde belirleyici bir maliyet faktörüdür” diyor.

AZM40 küçük tasarımına rağmen 2000 Newton’luk yüksek bir kapalı tutma kuvvetine sahiptir. “Bir kilit sistemi beklenen güçlere dayanacak şekilde seçilmelidir. 2.000 Newton kapalı tutma kuvveti ile, kullanıcı normatif önerilerle ilgili olarak da güvenli tarafta” diye açıklıyor Stephan Frick.

Entegre RFID teknolojisi sayesinde, “yüksek” kodlama seviyesine ulaşılabilmektedir. Bununla birlikte, kilit DIN ISO 14119 gerekliliklerine uygun olarak manipülasyona karşı daha fazla koruma sağlamaktadır.

AZM40 bistable çalışma prensibine göre çalışmaktadır: Elektrik kesintilerinde mevcut pozisyonunu korur. Bu, makinenin her işletim durumunda güvenli çalışmayı sağlamaktadır. Elektrik kesintisi durumunda dahi güvenlik kapısı, tehlikeli müteakip hareketlerde güvenli bir şekilde kilitlenmeye devam edecektir. Bistable çalışma prensibinin bir diğer avantajı da kalıcı olarak daha düşük enerji tüketimidir, çünkü kilitleme sadece kapının kilitlenmesi veya açılması gerektiğinde enerjilendirilmelidir.

Kişisel korumalı (kilit tarafından izlenir) uygulamalar için, güvenlik çıkışları, koruma kapısı kapatıldığında ve kilit kilitlendiğinde açılır.

Proses korumalı uygulamalar için, AZM40B versiyonu (aktüatör tarafından izlenir) kullanılabilir. Bu varyasyonda, güvenlik çıkışları, koruma kapısı kapalıyken zaten açılmaktadır. Bu cihazda kilidi kilitlemek zorunlu değildir.