Ana sayfa new products/Yeni Ürünler Schneider Electric, Revit yazılımı için hazırlamış olduğu ürün familyalarını kullanıma sunmaya devam...

Schneider Electric, Revit yazılımı için hazırlamış olduğu ürün familyalarını kullanıma sunmaya devam ediyor

PAYLAŞ

Enerji yönetimi ve otomasyonda dünya çapında uzman olan Schneider Electric, tasarımcılara sağladığı kolaylıklara bir yenisini daha ekledi. BIM süreçlerini kullanarak çalışma yapan firmalar, tasarımlarında Schneider Electric ürünlerini kullanabiliyorlar. Bunun yanı sıra Schneider Electric, BIM konusunda ürünleri ile ilgili teknik destek de sunuyor.

Bu iş birliğini dijitalleşme alanındaki önemli atılımlarından biri olarak değerlendiren Schneider Electric Proje Geliştirme Mühendislerinden Serkan Zafer “Tüm iş süreçlerinin dijitalleştiği bir dönemde yaşıyoruz. Bu dönemde dijitalleşmeye verilebilecek güzel örneklerden biri de BIM. Tasarım sektöründe büyük bir hızla yükselen BIM süreçlerinde ürünlerimizi kullanıcılara sunarak, onlara tasarımlarında avantajlar sağlamayı ve destek vermeyi amaçlıyoruz.” dedi.

BIM ile kapsamlı proje üretimi

BIM (Building Information Modelling, Yapı Bilgi Modellemesi); mimari, mühendislik ve inşaat sektöründe bulunan paydaşları bir araya getiriyor. BIM sayesinde binaları ve altyapıyı daha verimli bir şekilde planlamak, tasarlamak, inşa etmek ve yönetmek için fikir ve araçlarla donatılmış akıllı bir 3 boyutlu model yaratmak mümkün. BIM, tüm disiplinler ile eşzamanlı olarak çalışılabilen akıllı bir 3 boyutlu model içerisine parametrik verilerin işlenmesi ile oluşturuluyor. Bu veriler ihtiyaçlara yönelik olarak izlenebiliyor, işlenebiliyor ve farklı aşamalarda kullanılabiliyor.

BIM’in başlıca öne çıkan avantajları ise şunlar;

•Proje maliyetlerini azaltmaktadır.

•Koordinasyon ve işbirliğinde iyileştirmeler sağlamaktadır.

•Riskler ve hatalar azaltılmaktadır.

•Yapının yaşam döngüsünde bakım ve işletme çalışmaları kolaylaştırılmaktadır.

•Tasarımlarda zamandan tasarruf sağlamaktadır.

•Proje tasarımında tasarım grupları (mimari, statik, mekanik, elektrik) aynı proje üzerinde eş zamanlı olarak çalışabilmektedir.

En çok tercih edilen BIM programı; Revit

Ülkemizde en yaygın olarak tercih edilen BIM yazılımı Autodesk tarafından geliştirilmiş olan Revit. Autocad yazılımında yapılan çalışmalar vektör tabanlı iken Revit yazılımında yerleştirilen nesneler parametrik veri barındıran, 3 boyutlu model tabanlı oluyor. Bu dosyalara da “Familya” (family) adı veriliyor. Familyalar, tasarım firmalarınca oluşturuluyor ya da hazır olarak başka şirketlerden alınabiliyor.

Ülkemizde yaygın bir kullanıma sahip olan Schneider Electric’in familyalarına ulaşmak oldukça kolay. Schneider Electric’in en güncel familyalarını incelemek ve kullanmak için https://www.schneider-electric.com/en/work/support/building-information-modelling/ adresini ziyaret etmek yeterli.

Ayrıca familyalar BIMobject platformu üzerinden yayımlanıyor ve güncelleniyor. BIMobject Revit eklentisi aracılığı ile program içerisinden de familyaları inceleyebilir ya da otomatik olarak projenizde kullanabilirsiniz.