Ana sayfa Hot topıcs/Güncel thyssenkrupp Robotik Arayüz Platformu Başlattı

thyssenkrupp Robotik Arayüz Platformu Başlattı

PAYLAŞ

Dünyanın lider asansör firmalarından thyssenkrupp Asansör Kuzey Amerika, bina genelinde robot teslim hizmetlerine yardımcı olmak için bir robotik ara yüz platformunu başlattı.

Markets and Markets’a göre, teslimat robotu pazarının 2018’de 11,9 milyon dolardan 2024’te 34 milyon ABD dolarına çıkması bekleniyor. Otellerden hastanelere, idari ofislerden mağazalara kadar çok çeşitli alanlarda teslimat yapmak için robotlar kullanılıyor. Birbirinden farklı sektörden firmalar iş gücü tasarrufu yapmak amacıyla bu teknolojiye giderek daha fazla yatırım yapıyor.

Dünyanın lider asansör firmalarından thyssenkrupp Asansör Kuzey Amerika, ABD’nin önde gelen otel ve hastanelerinde robot teslim hizmetlerine yardımcı olmak için bir robotik ara yüz platformu başlattı. Ara yüz daha önce binalarda robot hareketini etkileyen kısıtlamaları ortadan kaldırıyor, bina yüksekliğine bakılmaksızın robotun serbestçe hareket etmesini sağlıyor. Bu proje ileri mühendisliğe sahip thyssenkrupp’un daha akıllı bina taşımacılığı çözümleri konusundaki kararlılığını pekiştiriyor. 

“Geleceğin akıllı şehirlerini şekillendiriyoruz”

thyssenkrupp Asansör Kuzey Amerika CEO’su Kevin Lavallee, “Operasyonel verimlilik arayışında olan firmalar, teknolojinin neredeyse sınırsız potansiyelini, günlük faaliyetlerine nasıl uygulayabileceklerini değerlendirmeye başladı. thyssenkrupp Asansör olarak, robotlar dahil yolcu hareketini daha güvenli ve herkes için daha verimli kılan yenilikçi teknolojilerimiz ve çözümlerimizle geleceğin akıllı şehirlerini şekillendirmeye yardımcı oluyoruz” dedi. 

Robotlar normal yolcu gibi asansörleri kullanabiliyor

thyssenkrupp, geliştirdiği ara yüzünü teslimat robotlarıyla birleştirerek, bina sakinleri için lojistiği geliştirebiliyor, verimliliği artırabiliyor, yolcu deneyimini en üst seviyeye çıkarabiliyor. Robotlar önceleri bağımsız çalışamıyor, çok katlı binalarda asansör kullanımları ciddi şekilde kısıtlanıyordu. thyssenkrupp’un ara yüzü robotla asansör arasında iletişim kurarak robotların yer seçimi yapmasını ve normal yolcu gibi asansörleri kullanmasını sağlıyor. Temizlik, oda ve bagaj servislerine yardımcı olmak için robotik asansör ara yüzleri uygulanabiliyor, ara yüzler robotik güvenlik görevlilerine yardım ediyor, ilaç ve ambalaj dağıtımında yardımcı oluyor. 

thyssenkrupp’un bu projesi, teslimat yapan robotların insan yolcular gibi asansörü kullanabilmesini, Wi-Fi ya da 4G LTE aracılığıyla bir asansör çağrısı yapmasını, kat seçmesini ve daha sonra varış noktasına ulaştığında asansörden çıkmasını sağlıyor. Bir asansörün yeterli alana sahip olup olmadığını veya robota sığmayacak kadar dolup dolmadığını belirleyebiliyor. Tüm asansör iletişimi, thyssenkrupp’un kumanda panosu aracılığıyla kablosuz olarak yapılıyor. Sadece thyssenkrupp yazılımı ve donanımı ile uyumlu olan ara yüz bir gün kadar kısa bir sürede kurulabiliyor.

MAX, asansörün aksama sürelerini azaltıyor

Bu proje, thyssenkrupp Asansör’ün otomasyon yatırımıyla ilgili ilk projesi değil. thyssenkrupp, teslimat robotlarının daha hızlı ve verimli olacağı bir pilot projeyi 2017’de başlatmıştı. Ayrıca MAX ve AGILE ürünleri ile asansör verimliliğinde devrim yaratacak iki teknolojik gelişmeyi daha başlattı. Asansörün kullanılabilirliğini artıran ve aksama süresini azaltan ilk gerçek zamanlı, bulut tabanlı öngörülebilir bir bakım çözümü olan MAX’in şu anda dünya çapında kurulu 100 binden fazla birimi var.

Geleceğin asansörü AGILE

thyssenkrupp’un AGILE asansör geliştirme paketi ise bina yöneticilerinin yolcuları daha akıllı bir şekilde gruplandırmasına, insanları hedeflerine daha hızlı bir şekilde taşımasına, yolcu akışını gerçek zamanlı olarak ayarlamasına ve dokunmatik ekranları ve kioskları kişiselleştirmesine izin veriyor. AGILE, benzersiz bir bağlantı ve kişiselleştirme için akıllı bir ortam sağlayarak geleneksel asansör sistemleri ile geleceğin asansörleri arasındaki mesafeyi kapatıyor.