Ana sayfa Industry News/Endüstri Türk makine sektörü Almanya’dan sonra, ABD’ye ihracatta da birinci sıraya yerleşti

Türk makine sektörü Almanya’dan sonra, ABD’ye ihracatta da birinci sıraya yerleşti

PAYLAŞ
Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu

Türkiye’nin makine ihracatı Şubat ayında 1,4 milyar dolar oldu. Türk makine sektörünün en büyük ihracat pazarı olan Almanya sanayiinde son dönemde yaşanan daralmanın sektörün ihracat performansı üzerindeki etkisini en aza indirmeye çalıştıklarını belirten Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu, “ABD’nin Türkiye’den yaptığı toplam ithalat içinde makinelerin payı, Almanya’da olduğu gibi yüzde 15’in üzerine çıktı. Ar-Ge yatırımlarımız ve yükselen teknoloji seviyemiz konjonktürel gelişmelere karşı bizi koruyor” dedi.

Şubat ayında 1,4 milyar dolar ihracat gerçekleştiren makine sektörü, ilk iki ay sonunda toplam ihracatını geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 8,1 artışla 2,7 milyar dolara taşıdı. İki aylık dönem sonunda ABD, İngiltere, Fransa ve İspanya’ya yapılan makine ihracatında yüzde 20’lerin üzerinde artışlar gerçekleşti.

Türk makine sektörünün toplam ihracatı içinde yaklaşık yüzde 15 paya sahip olan Alman sanayiinde son dönemde yaşanan üretim gerilemesinden bir miktar etkilendiklerini ifade eden Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu şunları söyledi:

“Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya’daki sanayi üretimi, verilerin açıklandığı son 4 aylık dönem boyunca art arda gerileme yaşadı. Ülkenin sermaye ve tüketim malları üretimindeki azalma, Almanya’ya yaptığımız makine ihracatını da doğrudan etkiledi. Fakat Almanya bizim için sadece hedef bir pazar değil, dünya makine dış ticaretine açılan önemli kapılardan biri. Dünya ticareti hız kesse de büyümeye devam ettiği için, makine ihracatımız da hedeflerimiz doğrultusunda artmaya devam ediyor.”

“GTS düzenlemesinden en az etkilenen sektör olacağız”

Bu dönemde başta ABD olmak üzere, gelişmiş ülkeleri alternatif pazarlar olarak verimli değerlendirdiklerini ifade eden Karavelioğlu şunları söyledi

“Türk makine sektörü Almanya’dan sonra, ABD’ye ihracatta da birinci sıraya yerleşti. ABD’nin Türkiye’den yaptığı toplam ithalat içinde makinelerin payı, Almanya’da olduğu gibi yüzde 15’in üzerine çıktı. Ar-Ge yatırımlarımız ve yükselen teknoloji seviyemiz konjonktürel gelişmelere karşı bizi korurken, Türk makineleri ABD’de kilogram başına 15 dolara alıcı buluyor. Makinelerimizin katma değeri yüksek olduğu için, ABD’nin Türkiye’yi GTS Programı’ndan çıkarma kararından en az etkilenecek faaliyet alanlarından biri olacağız.”