Ana sayfa Industry News/Endüstri Türkiye’nin yerli ve milli Donanımsal Güvenlik Modülü’nü üreten Procenne, 2020’de yüzde 100...

Türkiye’nin yerli ve milli Donanımsal Güvenlik Modülü’nü üreten Procenne, 2020’de yüzde 100 büyümeyi hedefliyor

PAYLAŞ

Dijital güvenlik alanında faaliyet gösteren Türkiye’nin yerli ve milli Donanımsal Güvenlik Modülü (HSM-Hardware Security Module) üreticisi Procenne, 2013 yılında TÜBİTAK’ın desteğiyle kuruldu. “Milli Donanımsal Güvenlik Modülü” oluşturmak amacıyla yola çıkan şirket, günümüzde dijital güvenlik kapsamında yüksek teknoloji ürün ve çözümler sunuyor. Kamu ve bankacılık sektörleri başta olmak üzere endüstri, enerji, e-ticaret ve perakende sektörlerinin veri güvenliği ve dijital dönüşüm projelerinde sıklıkla tercih edilen ve 2019’da yüzde 70 büyüyen Procenne, 2020’de yüzde 100 büyümeyi hedefliyor. Ağa bağlı olan sistemlerin yazılımını, donanımını ve verilerinin yetkisiz erişimlere karşı korunmasını ifade eden ‘dijital güvenlik’ alanındaki ürünleriyle öne çıkan Procenne, verilerin gizliliğini, bütünlüğünü, kullanılabilirliğini korumak, güvenlik risklerine ve tehditlerine karşı genel güvenliği sağlamak için ileri teknoloji ürün ve çözümler üreten bir Ar-Ge markası olarak dikkat çekiyor. Ar-Ge faaliyetlerine yüksek düzeyde önem veren marka, cirosunun yüzde 50’sini bu alana ayırıyor.

Dijital güvenlik ciddi bir zorunluluk oldu

Ağa bağlı olan sistemlerin yazılımının, donanımının ve verilerinin yetkisiz erişimlere karşı korunmasını ifade eden dijital güvenlik kavramı; siber güvenlik, kriptoloji (şifre bilimi), veri güvenliği, mobil uygulama güvenliği, uçtan uca veri güvenliği, IoT güvenliği gibi kavramların da ortak kümesi olarak biliniyor. Endüstri 4.0 ile birlikte gelen yoğun dijitalleşme ve dijital dönüşüm faaliyetleri, dijital güvenliği oldukça önemli bir düzeye getirdi. Kurum ve kuruluşlar için artık kaçınılmaz olan dijital güvenlik çözümleri, özellikle veri güvenliği konusunda oldukça yüksek performans sunma gerekliliği taşıyor. Dijital güvenliği kapsayan her türlü ihtiyaç için sunmuş olduğu ürün ve çözümlerle dikkat çeken Procenne; akıllı kimlik kartı, e-imza, e-fatura, e-belge gibi dijital dönüşüm projeleri ve bulut güvenliği alanlarında yüksek güvenlik sunuyor.

ProCrypt ve EndCrypt ile güvenlikte ileri teknoloji

Procenne tarafından geliştirilen bir donanımsal güvenlik modülü olan ProCrypt KM-3000 HSM; bankacılık işlemleri, dijital dönüşüm uygulamaları ve genel veri koruma alanında yüksek seviyede güvenlik sunuyor. Donanım tabanlı şifreleme ile yüksek hızlı veri şifreleme, şifre çözme ve diğer kriptografi işlemlerine olanak tanıyan ProCrypt KM-3000 HSM, kompakt yapısı ve ölçeklenebilir mimarisi sayesinde her büyüklükteki işletmede kullanılabiliyor.

Procenne’in bir diğer ürünü ise cep telefonları, tabletler, kişisel bilgisayarlar ve IoT cihazları gibi uç noktalarda bulunan yazılımların güvenliğinin sağlanması için Whitebox teknolojisini kullanan uç nokta yazılım güvenlik modülü EndCrypt. Bu ürün, kriptografik işlemlerin anahtar gibi gizli bir bilginin açığa çıkarılmasına gerek kalmadan yapılmasına olanak tanıyor. Procenne, ileri teknolojiye sahip ProCrypt ve EndCrypt ürünleri sayesinde kullanıcıları için uçtan uca veri güvenliği sağlıyor.

www.procenne.com