Ana sayfa Industry News/Endüstri Valmet, Modern Karton PM3’ü Yeniliyor

Valmet, Modern Karton PM3’ü Yeniliyor

PAYLAŞ

Valmet, Modern Karton’un Tekirdağ’da bulunan fabrikasına, kapsamlı bir kağıt makinesi revizyonu ve geniş bir otomasyon sistemi paketi tedarik edecek. Proje kapsamında, halihazırda geri dönüşümlü ambalaj kartonu üreten PM3 (Paper Machine 3 – Kağıt Makinası 3), yüksek kaliteli kuşeli ambalaj kartonu üretmek üzere elden geçirilerek yeniden kurulacak. Yeniden inşa edilen kağıt makinesinin 2022 yılının başlarında devreye alınması planlanıyor.

Modern Karton Yönetim Kurulu Başkanı Hamdullah Eren“Büyüme stratejimizi desteklemek üzere stratejik ortağımız olarak Valmet’i seçtik. Valmet’in ileri teknik uzmanlığına değer veriyoruz ve projede mükemmel bir iş birliği gerçekleştirmeyi umuyoruz” dedi.

Valmet Kıdemli Satış Müdürü Petteri Soini ise, “Satış aşamasında mükemmel bir iş birliği gerçekleştirdik ve bu da proje için iyi bir temel oluşturdu. Valmet’in kuşe kaplama prosesindeki bilgi birikimi ve sahip olduğu ikna edici referanslar, çözümümüzü müşteri için çekici hale getirdi” dedi.

Proje detayları

Valmet’in PM3’te yapacağı revizyon, mevcut hamur hazırlama hattında ve kağıt makinesinde yapılan değişiklikleri içerecek. Revizyon ile, kağıt döküntü toplama sistemi, kullanım suyu sistemi ve hamur besleme sisteminde değişiklikler yapılacak. Mevcut kağıt makinesi yeniden inşa edilerek üç yeni OptiFlo Foudrinier hamur kasası ile beraber elek, pres, kurutma girişi ve kuşeleme bölümlerinde değişiklikler olacak. Teslimata ayrıca OptiCoat Layer perdeli kuşeleme istasyonu, OptiCoat Jet bıçaklı kuşeleme istasyonu, kuşe renk hazırlama sistemi, her iki kuşe kaplama istasyonu için besleme sistemleri, OptiCalender Soft kalender ve OptiReel Linear merkezden tahrikli tampon sistemi içeren tamamen yeni bir kuşeleme bölümü de dahil olacak.

Gerçekleştirilecek olan işlem sırasında aynı zamanda mevcut hava sistemleri de yenilenerek yeni açık bir havbe, ısı geri kazanım sistemi ve OptiDry Coat havayla kurutma üniteleri tesis edilecek. Teslimata makine kontrolü, kalite yönetimi, durum izleme sistemleri ve retansiyon ölçümünü içeren bir otomasyon paketi de dahil edilecek. Sahada desteğe ek olarak, yeniden inşa edilen makinenin başlatılması ve daha fazla optimizasyonu gibi hizmetler de Valmet Performans Merkezi tarafından uzaktan destek verilerek sunulacak.

5.600 mm genişliğindeki PM3 kutu kartonu makinesi, 1.300 m/dak. tasarım hızı ile 105-225 g/m2 aralığında geri dönüştürülmüş beyaz testliner, kuşeli beyaz testliner, geri dönüştürülmüş oluklu mukavva ve diğer testliner türlerinde üretim yapabilecek.

Modern Karton hakkında

1974 yılında kurulan Modern Karton Sanayi ve Ticaret A.Ş., bir Eren Holding iştirakidir ve merkezi İstanbul’da bulunmaktadır. Türkiye’nin en büyük oluklu mukavva üreticisi olan Modern Karton, aynı zamanda Avrupa’nın en büyük firmaları arasında yer almaktadır. Üretiminde atık kağıt kullanan tesis, yıllık 1.050.000 ton üretim kapasitesine sahiptir.