Ana sayfa OTOMASYON OKULU Yapay zekayla kontrol edin, bağlanın ve çalıştırın: Endüstri 4.0’ı hayata geçirme

Yapay zekayla kontrol edin, bağlanın ve çalıştırın: Endüstri 4.0’ı hayata geçirme

PAYLAŞ

Teknoloji ve bağlanabilirlik hem tüketici olarak hem de iş hayatımız açısından bir devrim başlattı ve kişisel faaliyetlerimiz için internete olan bağımlılığımız da verilerin ve bağlanabilirliğin artmasıyla hızlandı. Büyük bir verimlilik potansiyeline ve kontrol avantajına sahip olan Endüstri 4.0, Parker Hannifin gibi şirketlerin ürettiği yenilikçi ve gelişmiş kontrol, bağlantı ve aktarma sistemleri sayesinde ciddi anlamda ilgi görmeye başladı.

Bağlanabilirlik, erişim ve veri kullanımı sayesinde günümüzün en büyük otel ve taksi şirketlerinin gerçekten otellere ve taksilere sahip olmadan çalışabilmesi son derece önemlidir. Bizim iş hayatımızda da, “geleneksel otomasyonun bilgi teknolojisiyle birleşimi” olarak tanımlanan Endüstri 4.0 sayesinde bu büyüklükte devrimler başlamak üzeredir.

İlk Sanayi Devrimi’nde makineler üretime katıldı ve hızla yayıldı. Bu dönemde ürünler çok daha kolay, hızlı ve tekrar edilebilir yöntemlerle üretilmeye başlandı. Bu devrim, artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen birçok şeyin üretimini destekledi ve ulusları ekonomik santrallere dönüştürdü.

Endüstri 4.0 İçin Kontrol

Birkaç yıl öncesine kadar endüstriyel makineler genellikle programlanabilir lojik kontrolörler (PLC) tarafından kontrol ediliyordu. Artık dijital üretimi ve Endüstri 4.0 anlayışını desteklemek için çok daha karmaşık işlemleri yürütebilen makine kontrolörleri gerekiyor. Parker Hannifin gibi şirketlerin geliştirdiği Programlanabilir Otomasyon Kontrolörleri (PAC) bunu başarmayı sağlayan temel yardımcı teknolojilerden biridir. Bu kontrolörler üreticilerin kullanıma hazır Endüstri 4.0 ekipmanları üretmesini kolaylaştırır. Programlanabilir Otomasyon Kontrolörleri; lojik ve proses kontrolü, hareket kontrolü, görselleştirme, yüksek düzey programlama dilleri ve yazılım geliştirme araçlarını bir araya getiren bir donanım platformudur. Bu sayede farklı disiplinlerin ötesine geçerek arabirim sorunlarını ortadan kaldırır ve modüler tasarım ilkelerini kolaylaştırır.

Bağlanabilirlik, veri ve zekâ bu teknolojinin temel kavramlarıdır.

Operatörle kurulan iletişim ve iş birliği genellikle uzaktan gerçekleştirilir. Makineler arası iletişim ise otonom kararlar almayı sağlamak için gerçek zamanlı olarak yapılır. Bu özellikler Endüstri 4.0 teknolojisinin en önemli avantajlarındandır. Bu teknoloji, kurum ağından bireysel aktüatöre gelen çift taraflı iletişimin sorunsuz olmasını sağlamak için akıllı cihazlar ve merkez görevini gören esnek bir kontrolör platformu gerektirir.

Makine bağlantılarını desteklemek için kullanılan yerleşik Ethernet protokollerinin birçoğu, yeni ortaya çıkan ağ teknolojileri ve açık iletişim protokollerinin cazibesi ve değeri nedeniyle geçersiz hale gelmeye başlamıştır. Birçok farklı şirketin arasında Parker Hannifin tarafından da desteklenen IO-Link, bu tür bir protokoldür ve noktadan noktaya iletişim, tak-çalıştır kurulumu, gelişmiş kontrol ve gelişmiş tanı özellikleri dahil olmak üzere iyi ayarlanmış birçok avantaj sunar.

IO-Link gibi iletişim protokollerinin başka bir avantajı, kestirimci bakım stratejilerini destekleyebilmesidir. Beklenmeyen ve yönetilmeyen bir arıza süresi, akıllı üretim için ciddi bir maliyete ve ürün devamlılığı sorununa neden olabilir. IO-Link ile sistem performansını izlemek ve yönetmek için kapsamlı veri noktalarının yapılandırılması bu tür bir yaklaşım için çok uygundur. Bu teknolojinin doğasında var olan sağlamlık ve satıcı ayrımı gözetmeme özellikleri cazibesini arttırır.

Akıllı fabrikalar için aktüasyon

Akıllı fabrikalar için yap-bozun son parçası, doğru aktüasyon teknolojisini seçmektir. Bu seçim yükler, çalışma ortamları, hız ve besleme gibi birçok parametreye bağlıdır. Akıllı üretimin yerleşmesini destekleyen Parker gibi şirketler, akıllı sensörlerden yararlanmak için AC ve servo sürücülerin yanı sıra elektromekanik, hidrolik ve pnömatik silindirler geliştirir ve üretir. Bu sayede, bu ekipmanlar Endüstri 4.0 için tamamen entegre çözümleri sorunsuz bir şekilde destekler.

Parker’ın akıllı fabrikalara “sistem çözümü” yaklaşımı 

Parker Hannifin hareket ve kontrol teknolojilerinde global bir liderdir. Şirket, 100 yıldan uzun bir süredir, çok çeşitli pazarlarda çalışan müşterilerinin başarılarını desteklemiştir. Şirket, başlangıcından itibaren imalat ve üretim otomasyonunun gelişmesinde öncü güçlerden biri olmuştur. 

Parker’ın yaptığı işlerin temelinde çok disiplinli mühendislik uzmanlığı yatmaktadır. Bu teknik bilgiler yalnızca şirketin farklı teknolojiler için yenilikçi ve sınıfında lider ürünler geliştirmesini değil aynı zamanda bu ürünleri sağlam ve eksiksiz sistem çözümlerinde bir araya getirmesi için gereken özellikleri sağlar.

Parker, Endüstri 4.0 için ürünlerine algılama, kontrol ve aktüasyon özelliklerini eklemiştir. Ayrıca bu ögelerin birbirine akıllı bir şekilde bağlanması için bağlanabilirlik özelliğini de geliştirmiştir. Koordine ve iyi desteklenmiş sistem çözümleri, müşteriler için optimize ve son derece güvenilir sonuçlar verir.

Otomatikleştirilmiş fabrika prosesleri, Parker’ın yüksek performanslı sürücülerinin yanı sıra elektromekanik, hidrolik ve pnömatik silindirler tarafından sağlanan harekete bağlıdır. Bu ürünler, gerçekten akıllı fabrikaların amaçlarını desteklemek için hassas konum, kondisyon ve diğer verileri sağlamak amacıyla şirketin kendi algılama parçalarına sahiptir.

Parker’ın “Programlanabilir Lojik Kontrolör (PAC)” teknolojileri ve ince istemci İnsan Makine Arayüzleri (HMI) gibi sağlam ve güçlü hareket kontrolörleri otomasyon kontrolüne standartlara dayalı, tamamen entegre ve fansız modüller sağlar. Bu modüller, akıllı fabrika ortamlarının genellikle sert ve zorlu koşullarına göre optimize edilmiştir.

Endüstri 4.0 çözümünün en kritik son parçası ise bağlanabilirliktir. Parker’ın IO-Link teknolojisi hem zaman hem de kaynak açısından tasarruf sağlarken yapısal basitliği ve esnekliği sayesinde sistem mühendislerinin işlerini kolaylaştırır. Kestirimci ve önleyici bakımı destekleme özelliği, Endüstri 4.0 devriminin bir parçası olarak temel otomasyon çözümlerinden akıllı üretim çözümlerine geçiş yapan kullanıcılara da güven aşılar.

Özet olarak, Parker Endüstri 4.0 alanında benzersizdir. Yalnızca lider ürünler ve teknolojiler sunmaz aynı zamanda bunları birbirine bağlamak için gereken bilgi ve desteği de sağlar.