Ana sayfa Industry News/Endüstri Yaşık Makina, yurtdışında bayiliklerle büyüyüp ihracatını artıracak

Yaşık Makina, yurtdışında bayiliklerle büyüyüp ihracatını artıracak

PAYLAŞ

Çanakkale’nin Biga ilçesinde 2006 yılında Mehmet Yaşık ve Hüseyin Yaşık tarafından kurulan Yaşık Makina, ikinci jenerasyon olarak bayrağı devralan Ali Tahsin Yaşık başkanlığında yurtiçi ve yurtdışındaki büyümesini sürdürüyor. Kurulduğu ilk yıllarda özel tasarım makine imalatı ve seramik kesme makineleri imalatı üzerine faaliyet gösteren şirket, satışlarını bu yıl artırmaya ve Endüstri 4.0 uygulamalarını makinelerine uygulayarak teknolojiyi en üst seviyeye çıkarmaya hazırlanıyor.

Babası ve amcasının kurduğu şirketi ikinci jenerasyon olarak devralan Yaşık Makina Yönetim Kurulu Başkanı Ali Tahsin Yaşık, bugünlere üretime yeni sektörler ve yeni makineler ekleyerek geldiklerini söyledi. 16 yıldır proje çizimi ve üretim makineleri tasarımı başta olmak üzere makine imalatı, montaj, servis ve yedek parça tedariği gibi birçok alanda faaliyet gösterdiklerini aktaran Yaşık, “Fabrikamızda kompozit pultruzyon üretim makineleri, mobilya sektörü robotik yükleme boşaltma sistemleri, seramik kesim ve seramik basamak makineleri üretmekteyiz. Türkiye’nin en büyük seramik üreticilerinin fabrikalarına makine satma başarısı gösteriyoruz. Kompozit ve seramik sektöründe yurtdışında da fark yaratıyoruz. Özellikle kompozit üretimi ve pultruzyon makineleri üzerinde yoğun AR-GE çalışmaları gerçekleştiriyoruz” dedi.

İhracatını yüzde 20 daha artıracak

İlk ihracatını 2010 yılında Azerbaycan ve Rusya’ya gerçekleştirdiklerini hatırlatan Ali Tahsin Yaşık, şu anda İtalya, İngiltere, Rusya, Katar, Irak, Türkmenistan, Nijerya’nın aralarında olduğu 15 ülkeye ihracat yaptıklarını kaydetti. Yaşık, “Hedefimiz ihracatımızı artırmak. Şu anki üretimimizin yüzde 40’ını ihracat oluşturuyor. Bu yıl ihracatımızda yüzde 20 oranında artış öngörüyoruz” bilgisini verdi.

Makine sektörünün duayen ülkesi İtalya’ya otomatik kutu kapatma makinesi satmayı başardıklarını dile getiren Yaşık, “Bir Türk markası olarak İtalya’ya makine satıyoruz. Bu başarımızı başka ülkeler için de yaşamak istiyoruz. Avrupa ve Amerika’daki işçilik maliyetlerine göre daha uygun olmamız fiyat avantajı yaşamamıza neden oluyor. Aynı zamanda Avrupa ve Amerika ile aynı kalitede işçilik hizmeti sağlayabiliyoruz. Gerek işçiliğimiz gerekse kullanıldığımız malzemeler, Avrupa kalitesinde. Duayen İtalya’ya Türkiye’den makine göndermemiz de bu prensipleri sağladığımızın en iyi kanıtı” yorumunu yaptı.

Yurtdışında bayilik sistemi ile büyüyecek

Yeni ihracat pazarları oluşturmak için çalışmalar yaptıklarını da aktaran Ali Tahsin Yaşık, Avrupa ve Amerika pazarında büyümeyi hedeflediklerini söyleyerek, yatırım planları hakkında şunları açıkladı:

“Avrupa pazarı için Hollanda’da bayi oluşum aşamasındayız. Bayiler ile o bölgedeki pazara daha iyi hizmet sağlayacağız. Yurtdışında bayilik sistemi ile büyümeyi hedefliyoruz. Her ülkenin söz sahibi firmaları ile anlaşma yaparak bayilikler oluşturup, bu şekilde pazarda daha hızlı yayılmayı hedefliyoruz.”