Ana sayfa OTOMASYON OKULU Yaskawa’dan Motoman Gazaltı Kaynak Robotları

Yaskawa’dan Motoman Gazaltı Kaynak Robotları

PAYLAŞ

Merkezi Japonya’da olan Yaskawa Elektrik, 1915 yılındaki kuruluşundan bu yana endüstriyel otomasyonun dünya çapındaki liderlerinden biri, AC Motor Hız Kontrol cihazları, Hareket Kontrol Üniteleri, Servo Motorlar ve MOTOMAN Endüstriyel Robotlarının üreticisi ve Mekatronik kavramının yaratıcısıdır.

Yaskawa yıllık 25.000 adetlik robot üretimi ile kendi alanının liderlerinden biridir ve bilindiği gibi bugüne kadar robotlarında Motoman ismini kullanmıştır ve kullanmaya devam etmektedir. 100 yılı aşan bir süre önce kurulan Yaskawa, 1977 yılında ilk endüstriyel robotunu üreterek satmıştır ki bu da tam 40 yıllık bir endüstriyel robot üretim tecrübesi ve birikimi anlamına gelmektedir. Yaskawa halihazırda 100’den fazla farklı tipte endüstriyel robot üretmektedir.

Gazaltı Kaynak Prosesi

Dünya çapında ve ülkemizde endüstriyel robotlar en çok gazaltı kaynak prosesinde kullanılmaktadır. Söz konusu proseste robot, pozisyoner, köprü sistemler ( Gantry ), kaynak makinası, servo ray, fikstür gibi bileşenler bulunmaktadır.

Gazaltı kaynak robotlarında en önemli parametreler erişim ( reach ), taşıma kapasitesi ( payload ), tekrarlılık ( repeatabilitiy ) ve kaynak hortum paketinin üst koldaki konumu olup Yaskawa Motoman ürün gamında en kısa erişim mesafesinden 3 metre erişimliye kadar pek çok değişik tip bulunmaktadır. Ayrıca 7 eksenli gazaltı kaynak robotu olan VA1400 Motoman’ın yeniliklerinden biridir. Aşağıdaki resimde MA1440 modeli robot pozisyonerdeki fikstür ile sabitlenmiş parçayı kaynatırken görülebilir.

Robot ve Gazaltı Kaynak Makinası

Yaskawa Motoman robotları pek çok kaynak makinası ile kullanılabilir. Robotik kaynak makinası ile klasik I/O , DeviceNet yada Ethernet ile haberleşme sağlar. Yaskawa robotları bir çok farklı marka kaynak makinası ile entegre bir şekilde çalışabilmektedir.

Aynı zamanda Yaskawa bazı kaynak makinası üreticisi firmalar ile birlikte geliştirdiği çeşitli arayüzler vasıtası ile robot el kumandasından kaynak parametrelerini görebilme ve ayarlanabilmesine imkan vermek gibi özellikleri ile robotlu kaynak programlamasını kaynak makinasının başına gitmeden tek noktadan yapabilmeye imkan sağlamaktadır.

Robot Kontrol Ünitesi DX200

Yaskawa Motoman robot ünitesi olan DX200 kontrol ünitesi rakipsiz özellikler sunmaktadır. Tek bir kontrol ünitesi aynı anda 72 eksen kontrol edebilmektedir. Bu şekilde bir parça üzerinde aynı anda 4-5 robotla bile rahatça kaynak yapılabilir. Tek bir pendant ve programda tüm eksenler programlanabilir Bu kontrolörde genel kullanıma ve yapılacak uygulamaya özel olmak üzere birçok farklı yazılım fonksiyonu mevcuttur. Hangi kullanıcı için hangi yazılım opsiyonunun kullanılacağı konusunda hem Yaskawa Turkey olarak hem de birlikte çalıştığımız entegratör firmalarımız vasıtasıyla gerekli bilgilendirmeleri son kullanıcılarımıza yapmaktayız. Diğer robot üreticilerine dahi servo motor tedarik eden Yaskawa robottaki tüm ekipmanları kendi üretmektedir.

Bu kısa yazımızda Yaskawa Motoman Gazaltı Kaynak robotlarının özelliklerine kısaca değinmeye çalıştık. Bundan sonraki aylarda punta kaynak ve lazer kaynak robotlarına da değineceğiz.

Hakan Eskiyazıcı

Robotik Bölüm Müdürü

Yaskawa Türkiye

https://www.yaskawa.eu.com/tr/