Ana sayfa new products/Yeni Ürünler Yerli Makina Üretiminde Büyük Başarı

Yerli Makina Üretiminde Büyük Başarı

PAYLAŞ

SAHA İSTANBUL çatısı altında şekillenen, donanımı ve yazılımı tamamen Türk mühendisler tarafından geliştirilip, yerli olarak üretilen Yeni Nesil MİLTEKSAN CNC Kontrol Sistemi ile servomotor ve sürücülerinin kullanılacağı CNC İşleme merkezi de USEL MAKİNA tarafından üretildi.

Yerli Milteksan CNC Kontrol Sistemi ile entegre 5 Eksen CNC İşleme Merkezi üretildi

Yerlilik oranı %80 olan Yerli 5 Eksen İşleme Merkezinin ismi de belli oldu. Halen bir çok ülkeye ihracat yapan USEL, 5 eksen işleme merkezinin isminin “conquera” olacağını duyurdu.

“Fatih” isminin İngilizcesi olarak uluslararası bir isim seçilmesinin sebebinin bu alanda lider yabancı firmalarla dünya çapında rekabet etmek istemelerinin olduğunu ifade eden USEL MAKİNA Genel Müdürü Dr. Uğur Şimşir, Milteksan ile birlikte hedeflerinin Dünya’ya açılmak istediklerini söyledi. Hedeflerinin, Türk makine sektöründe yıllardır süregelen cari açığın pozitife çevrilmesi ve bu sefer 4.Sanayi devrimini kaçırmayarak liderliğe oynamak olduğunu belirtti.

Bu çerçevede, halen geliştirilen prototip’in test çalışmalarının başarı ile devam ettiğini belirten Dr. Uğur Şimşir, yerli olarak geliştirilen MİLTEKSAN CNC Kontrol Sistemi’nin ayrıca yerli makine imalatçılarının hizmetine sunulması ile Makine sektöründe CNC makine üretiminin daha başarılı ve daha yüksek katma değerli hale geleceğini de belirtti. CNC kontrol sistemlerinin, Türkiye’de üretilen makinalara entegrasyonunda, ithal ürünlerde yaşanan sıkıntılar nedeni ile makine imalatçılarının istedikleri performansı kısa sürede yakalayamamasının da önüne geçileceği belirtti. Ayrıca hızlı entegrasyon ve hızlı teslim süresi ve servis ile makine sektöründe yüksek ivmelenme yakalanacağının da altını çizdi.

Temmuz ayında Yerli Milteksan ürünler ile 3 eksen, ithal CNC ile 5 Eksen CNC işleme merkezinin ardından 1 sene içerisinde  Milteksan ürünler ile 4 eksen ve 5 eksen ürünlerin de geleceğini belirten Şimşir, Milteksan CNC Kontrol Sistemi’nin, servomotor ve sürücülerinin makinalarımızda kullanılması ile dünya genelinde de tanınacağını ifade etti. Ayrıca özellikle 5 eksenli sistemlerde yaşanan izin problemi de ortadan kalkacak ve savunma sanayimiz için de önemli bir gelişme sağlanacağını belirtti.

Türk makine sanayiinde pozitif ivme ve cari fazla sağlanacak 

Dr. Uğur Şimşir, dijital dönüşüm çağına girdiğimiz yeni dönemde; makine sektörünün en temel bileşeni olan ve yerli olarak üretilecek Milteksan CNC Kontrol Sistemleri’nin,  milli sanayimizin en yüksek katma değerini sağlayan makine sektöründe  CNC makine ve otomasyon sistemlerinin üretimini kolaylaştıracağını ifade etti. Akabinde bu makinaların sayısının artacağı, makinalarda yüksek katma değerli ürün üretileceği, makinaların ihracatının artacağı gibi yıllardır cari açık veren makine sektörümüzü kısa zamanda cari fazla sağlayacak duruma getireceğin beklendiğini de belirtti.

Bu konuda Sanayi Bakanlığının da 2019 yılından beri projenin her aşamasında kendilerini desteklediği ve projenin tamamlanması konusunda gereken her türlü teşviğin de sağlandığını belirtti. Çalışmalar ABD ve ALMAN Bilimler Akademisi üyesi ve konusunda dünyada en önemli otorite olarak tanına Prof. Dr. Yusuf Altıntaş’ın baş danışmanlığında devam etmektedir.