PAYLAŞ

Yıldırımdan Korunma Merkezi, uzmanlar eşliğinde firmaları bilgilendirmek için ücretsiz seminerler düzenliyor. Seminerlere başvurmak için aşağıdaki linke gidebilirsiniz.

http://seminer.yilkomer.com/

Seminer takvimi ise şöyle;

  • 4 Ekim Çorlu
  • 11 Ekim Bursa
  • 13 Ekim Kocaeli

Yıldırımdan Korunma Seminerlerine Katılmak İçin 5 Neden

1-Yıldırım En Çok Zarar Veren Doğa Olayı

Yıldırım darbeleri diğer afetlerle karşılaştırıldığında tesislere en çok zarar veren doğa olayı. Bir tesisteki üretim bir yıldırım darbesi ile durabilir. Nitekim fabrikalarda otomasyon sistemleri sigorta şirketlerinin kayıtlarına göre en çok ani aşırı gerilim kaynaklı zarar görüyor.

2-Ani Aşırı Gerilim Darbelerinden Korunma

Yıldırımla birlikte tesisler için bir diğer önemli sorun ani aşırı gerilim darbeleridir. Bu darbeler tesisteki hassas cihazları doğrudan etkiler. Ani aşırı gerilim darbeleri birçok tesiste önemli zararlar verir. Ani aşırı gerilim kaynakları aşağıdaki gibidir.

a-Şalt hareketleri sonucu (anahtarlama elemanları sonucu)ortaya çıkan Aşırı Gerilimler

b-Şebekeden kaynaklanan harmonik ve darbeler sonucu oluşan Aşırı Gerilimler

c-Yıldırım Deşarjı sonucu oluşan Aşırı Gerilimler

d-Elektrostatik deşarj sonucu oluşan Aşırı Gerilimler

3-Revizyon İhtiyacı

Birçok fabrikaya gittiğimizde dış yıldırımlık sistemlerinin eski olduğunu, korozyona uğradığını üstelik IEC 62305 standartlarına uygun olmayan şekilde dizayn edildiğini görüyoruz. Bu hem insan sağlığı için risk oluşturmakta, hem de çalışma bakanlığı denetimlerinde uygunsuzluk raporu verilmektedir. Bir fabrikada dış yıldırımlık sistemi aşağıdaki sistemleri barındırmasını şiddetle tavsiye ediyoruz.

  • IEC 62305 Yıldırımdan Korunma standartı ile uyumluluk
  • Spark gap sönümleyici parafudrlar
  • Korozyon bandı
  • Eş potansiyel sistem

4-Topraklama Konusunda Bulunan Eksiklikler

Topraklama ülkemizde en çok tartışılan elektrik konularının başında gelmektedir. Birçok tesiste hala çok eskiye kalmış normlara göre topraklama uygulamaları devam etmektedir. Seminerimizde topraklamaya ilişkin nokta atışı bilgiler verilecektir.

5-Tesislerde Yapılması Gereken Tesisat Ölçümleri

Fabrikaların hatasız bir şekilde üretimlerine devam etmesi için elektrik tesisat ölçümlerini düzenli bir şekilde yaptırması gerekir. Kaçak akım rölesi testi, topraklama ölçümü, tesisat uygunluk belgesi gibi bir çok konu yine seminerde cevabını bulabileceksiniz.