Ana sayfa Hot topıcs/Güncel “2017’de Ortadoğu’daki Projeler Yeniden Canlanacak”

“2017’de Ortadoğu’daki Projeler Yeniden Canlanacak”

PAYLAŞ

Almanya merkezli endüstriyel bağlantı elemanları üreticisi Weidmüller’in Ortadoğu, Afrika, Orta Asya ve Türkiye organizasyonunun başındaki isim Mahmut Bertan “Orta Doğu’da petrol fiyatları hala eski seviyelerine gelmediği için birçok ülke yatırımlarını ya durdurmuş ya da iptal etmiş durumda. Bu sene petrol fiyatlarının $60 ve üstüne oturacağını ve yatırımların sene sonuna doğru tekrar bütçeleneceğini tahmin ediyoruz “ dedi.

Weidmüller’in oldukça geniş bir coğrafyada satış ve pazarlama organizasyonunu yöneten Mahmut Bertan’a Türkiye’den Afrika’ya 2017 projeksiyonunu sorduk.

Öncelikle 2016 yılı nasıl geçti?

Özellikle Türkiye gündemi dikkate alınırsa; malum gelişmeler nedeniyle bu yılı istediğimiz düzeyde başarıyla bitirebildik diyemeyiz. Ancak tüm olumsuzluklara rağmen geçen senenin satış rakamlarını yakaladığımız ve az da olsa geçtiğimiz için mutluyuz. Tabii ki kurlardaki hareketlilik nedeniyle Euro/Dolar bazında aynı şeyi söylemek mümkün değil.

Orta Doğu’da petrol fiyatları hala eski seviyelerine gelmediği için birçok ülke yatırımlarını ya durdurmuş ya da iptal etmiş durumda. Bizim için en büyük pazarlar olan BAE, S. Arabistan, İran ve Mısır’da yine tüm jeopolitik gelişmelere rağmen bu sene belirgin bir ivmeyle büyümeye devam ettik. Kuveyt ve Oman’da ve keza Kuzey Afrika ülkelerinde yatırımlarımız ve pozitif gelişmeler devam ediyor. Uzun süreli krizi atlatamayan Güney Afrika ve Sahra Altı Afrika ülkeleri maalesef beklentilerimizin çok gerisinde kaldı. Orta Asya ve Türki Cumhuriyetler ise petrol/gaz fiyatları ve kısmen ekonomi darlığı nedeniyle yine beklentilerimizi karşılayamadı.

2017 yılındaki beklentileriniz nelerdir?

Burada tüm coğrafyalarda birtakım değişiklikler ve gelişmeler beklemekteyiz. Türkiye’de güvenlik sorunlarının devam etmesi halinde karamsar bir tablo, azalması/kontrol altına alınması halinde ise büyüyen (3-5%) bir ekonomi ve üretim beklemekteyiz. Şirketimiz her iki senaryoya da hazır.

Orta Doğu’da yatırımlar durmuş olmakla beraber bu sene petrol fiyatlarının $60 ve üstüne oturacağını ve yatırımların sene sonuna doğru tekrar bütçeleneceğini tahmin etmekteyiz.

Kuzey Afrika’da keza en büyük ekonomi olan Cezayir de artan petrol fiyatlarından faydalanacaktır. Fas ekonomisi zaten iyiydi, iyi olmaya devam edecek ancak Tunus sarmala girecektir. Nijerya, Gana, Kenya, Tanzanya, Senegal gibi diğer odak ülkelerimizde altyapı ve enerji yatırımlarının da sebep olduğu pozitif bir ivme beklentisi mevcut. Maalesef madencilik sektöründeki kriz devam ettiği için Güney Afrika ve civar maden endüstrisine bağlı ülkelerde (Angola=> petrol) çok fazla bir iyileşme beklememekteyiz.

Özet olarak yönettiğimiz coğrafyada tüm dünyada olduğu gibi karışık bir beklenti mevcut. İyiler kötüleri eksilttiğimizde ortaya yine 2016’ya benzer bir yıl çıkacağı beklentisi ağır basmaktadır. Şu anda bardağı yarı boş görmekteyiz ama sene başında Trump hükümetinin yerel ve global tutumu bu beklentiyi pozitife yani yarı doluya çevirebilir.

2017’de Weidmüller’de ne gibi yenilikler göreceğiz?

Weidmüller, 2020 vizyonu doğrultusunda 2017 yılında özellikle paketleme, konveyör sistemleri, asansör uygulamaları ve yenilenebilir enerji segmentlerine odaklanacak. Tüm bu sektörlerdeki uygulamalara hizmet edecek olan ve seneye pazara sürülecek olan ProTOP güç kaynağı, sigorta attırma özelliğine sahip, aşırı akım koruma sınıfı ve operasyon süresi geliştirilmiş olan devre kartlarına sahip inovatif bir ürün.

Enerji verimliliği, kontrolü ve izlenmesi başka bir odak alanımız olacaktır. İletim ve dağıtım hatlarının modernizasyonu, tüketim ve sonrasında ortaya çıkan reaktif kayıpların takibi, tüm işletmelerin komple enerji sarfiyatını izleme ve maliyet azaltma çabası pazarda belirgin trendler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kapsamda tüm kullanıcılara hitap edecek enerji ve kalite analizörlerimiz, yeni yılda öne çıkacak diğer ürünlerimiz arasındadır.

Yenilenebilir enerjiye yönelik  çözümlerinizden bahseder  misiniz?

Biz Türkiye’nin yenilenebilir enerji potansiyeline inanıyor ve güveniyoruz. Ülkemizde henüz yeterli seviyede yatırım finansmanı sağlanamadığından yavaş gelişim gösterse de tüm dünya gibi Türkiye’de de temel enerji kaynağı haline geleceğinden şüphemiz yok.

Weidmüller özellikle bağlantı teknolojilerindeki uzmanlığıyla bu alanda işçilik maliyetlerini %50 üzerinde tasarruflu hale getiren konektör teknolojileri, fiziksel ve elektronik değişimleri algılayıcı izleme sistemleri ve anahtar teslim pano çözümleriyle güneş ve rüzgar enerji sistemleri konusunda uzmanlığını verimlilik ve süreklilik noktasında ortaya koymaktadır.

PV-Stick, transclinic ve combiner box çözümleri ile güneş; Rotor Kanat İzleme Sistemi, kule içi aydınlatma, besleme ve otomasyon sistemleri ile rüzgar enerjisi çözümleri sunuyoruz. Bu sene yenilenebilir enerji sektöründeki etkinliğimizi önemli ölçüde arttıracağımızı öngörüyoruz.