PAYLAŞ

Bosch, web tabanlı hizmetler için kendi bulutunu hayata geçirdi. Bosch IoT Cloud’da ağa bağlı mobilite, ağa bağlı endüstri ve ağa bağlı binalar için çeşitli uygulamalar yer alıyor.

Almanya’da bulunan Bosch IoT Cloud, teknik altyapıdan ve ayrıca platform ve yazılım ürünlerinden oluşuyor. Bosch, uygulamayı ilk olarak şirket içi çözümlerde kullanacak. 2017 yılından itibaren de diğer şirketlere bir servis olarak sunacak.

Tek kaynaktan Nesnelerin İnterneti

Berlin’de gerçekleştirilen Bosch ConnectedWorld Konferansı’nda konuşma yapan Bosch CEO’su Volkmar Denner, “Artık, ağa bağlı dünya için tek bir kaynaktan tüm imkanları sunuyoruz. Bosch IoT Cloud, yazılım uzmanlığımızı tamamlayan yap-bozun son parçası. Ağa bağlanma ve Nesnelerin İnterneti konusunda tam bir servis sağlayıcı konumuna geldik” dedi.

Bosch Grubu, sensörler ve yazılım gibi ağa bağlanabilirliği sağlayan önemli teknolojiler sunuyor ve ayrıca buna ilişkin yeni servisler geliştiriyor. Bosch Grubu CEOsu Denner, “Ağa bağlı çözümlerin başarısındaki en önemli faktörlerden biri, çözümlerin ölçeklenebilirliği. İş modelleri, gerektiğinde hızlı bir şekilde büyüyebilmeli. Bosch IoT Cloud, Bosch’un artık bununla ilgili altyapıya sahip olduğu anlamına geliyor. Bosch açısından bunu önemli bir dönüm noktası olarak görüyoruz” diye konuştu.

Bosch IoT bulutu, Almanya’da…

Bosch, IoT bulutunu Stuttgart yakınlarındaki kendi bilgi işlem merkezinde işletiyor. Denner, bulutun Almanya’da kurulmasının bilinçli bir karar olduğunu vurgulayarak, “Pek çok şirket ve tüketici, güvenlik endişeleri nedeniyle bulut teknolojileri ve bağlanabilirlik çözümlerinden uzak durduklarını belirtiyor. Bosch IoT Cloud, bu endişelerin çözümüdür. Tüketiciler, verilerinin korunduğunu ve güvende olduğunu bilmek istiyor. Bu nedenle, müşterilerimize sunmakta olduğumuz güvenlik, her zaman en gelişmiş güvenliktir. Yasa olarak Almanya ve Avrupa’daki veri güvenliği yönetmeliklerini dikkate alıyoruz” şeklinde konuştu.

Ağa bağlı dünyanın beyni: Bosch IoT Suite

Bosch IoT Cloud’un yazılım merkezinde şirketin kendi IoT Suite ürünü bulunuyor. İnternete bağlı olan nesneleri tanımlıyor, veri alışverişini yönetiyor ve çok sayıda servis ve iş modeli sağlıyor. Büyük veri yönetimi, muazzam miktarlarda verinin analiz edilmesini sağlıyor. Denner, “Bosch IoT Suite, ağa bağlı dünyanın beyni. Cihazları, kullanıcıları ve şirketleri ağa bağlamak için gerekli olan tüm işlevleri sunuyor” dedi. Yıpranma ve aşınma modellerinin ne zaman bildirilmesi gerektiği ve makinenin bakımı için önleyici tedbirin ne zaman alınması gerektiği gibi otomatik kararlara ilişkin kurallar, Bosch IoT Suite içerisinde saklanabiliyor. Bosch ve müşterileri, daha şimdiden bu platforma dayanan birçok çözüm ve proje kullanıyor. Bosch IoT Cloud, şu anda beş milyondan fazla cihazı ve makineyi ağa bağlıyor.

Çok çeşitli olasılıklar ve iş modelleri

Bosch, ağa bağlı dünyaya yönelik daha şimdiden pek çok ürün ve çözüm sundu. Örneğin; Bosch Akıllı Ev Sistemi, kullanıcılara evlerindeki mevcut sıcaklığı söyleyebiliyor ve yoldayken bile ayarı değiştirmelerini sağlayabiliyor.

Bosch IoT Cloud’da çalışan bir başka çözüm ise ısıtma servis teknisyenleri için tasarlandı. Bir arıza durumunda teknisyenler, sorunları giderebilmeleri için izin verilen Bosch ısıtma sistemlerine uzaktan erişim sağlayabiliyorlar. Bu sayede servis ziyaretlerinde gerekli olan değiştirme parçalarını yanlarında götürebiliyorlar, böylece ziyaret sayısı da bire düşüyor. Müşteriler de düşük servis ücretlerinden faydalanıyor.

Bir başka örnekte; kuşkonmaz tarlalarından gelen sensör verileri de Bosch IoT Cloud’a ulaşıyor. Yetiştiriciler, toprağın sıcaklığını tam olarak bilmeleri halinde mahsullerini ve randımanlarını artırabiliyor.

Bosch IoT Cloud, Stuttgart’ın banliyö tren ağı boyunca kullanılabilir durumda olan ‘Park et-Devam et’ alanlarının bir online haritasını oluşturuyor. Sensörler hangi park yerlerinin boş olduğunu tespit ediyor ve bu bilgileri buluta gönderiyor. Buluta gönderilen bu bilgiler, kullanıcıların akıllı telefonlarında açabileceği gerçek zamanlı bir haritaya ekleniyor.

Bir başka örnek ise kamyon şoförlerine yönelik ‘Rezerve et-Park et’ servisi. Sürücüler, kamyonlarını park edebilecekleri bir dinlenme alanı aradıklarında, kamyonları Bosch IoT Cloud’a konum verilerini gönderiyor. Sistem, yakınlardaki boş bir park yerini rezerve ediyor ve şoföre bilgi veriyor.

Bosch CEO’su Denner, “Bu örnekler, IoT Cloud’umuz tarafından sağlanan servislerin tamamladığı akıllı ağa bağlı cihazların, başarılı IoT iş modellerinin temeli olduğunu gösteriyor. Ağa bağlı çözümler, insanların yaşam kalitesini artırıyor ve doğal kaynakları koruyor” diye konuştu.