PAYLAŞ

Sivas, Tokat ve Yozgat illerinde elektrik dağıtım hizmeti veren Çamlıbel Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (ÇEDAŞ), bu yıl 100 milyon liralık yatırım hedefliyor. Firma, önümüzdeki beş yılda ise  500 milyon liralık yatırım yapmayı planlıyor. ÇEDAŞ Genel Müdürü Ahmet Sait Akboğa, yapacakları yatırımlarla uzaktan kontrol kumanda sistemini (SCADA)  devreye alarak, arıza müdahale ve kontrol işlemlerini, uzaktan erişim ile otomatik gerçekleştirmeyi planladıklarını belirtti.

52 bin 789 kilometrekare alanda  bin 700 personel ile yaklaşık 800 bin tüketiciye hizmet verdiklerini kaydeden Akboğa, önümüzdeki süreçte tüketici memnuniyetini sağlamak için teknolojik yatırımları artırmayı planladıklarını bildirdi. Akboğa “Enerjide tedarik sürekliliğini sağlayacak ve kaliteyi artıracak tesis yatırımları hedefliyoruz. Sorumluluk bölgelerimiz olan Sivas, Tokat ve Yozgat illerinde 2010 yılından bugüne kadar yaklaşık 400 milyon liralık yatırım yaptık” dedi.

Şirketlerinin, yatırım planlarını mastır plan ve proje kapsamında kısa, orta ve uzun vadeli yapmaya başladığını söyleyen Ahmet Sait Akboğa, “Bu yıl 100 milyon TL olmak üzere, önümüzdeki beş yıl için de 500 milyon liralık yatırım planlıyoruz. Kaliteli ve sürekli enerjiyi müşterimize ulaştırmak istiyoruz. Ayrıca yapılacak yatırımlarla Sivas, Tokat, Yozgat illerinde istihdam artışı sağlayacağız ve ülke ekonomisine katkımız olacak” diye konuştu. Yapılan teknolojik yatırımların olumlu etkisinin görüldüğünü ifade eden Akboğa, “Özelleşmenin yapıldığı 2010 yılında elektrik arıza sayımız, alçak ve orta gerilimde 49 bini bulyordu. 2015 yılında bu sayı yüzde 63 azalarak 18 bine düştü, 2011 yılını yüzde 9.20 kayıp-kaçak ile kapatan şirketimiz, teknolojik yatırımlar ve sahada yapılan çalışmalarla 2015’i yüzde 7.06 kayıp-kaçak ile kapattı” bilgisini verdi.

Öte yandan SCADA sistemini kademeli şekilde devreye aldıklarını söyleyen Ahmet Sait Akboğa, “Müşterilerimize kaliteli ve kesintisiz enerji sunmak için dağıtım bölgemizde teknolojik yatırımlara hız verdik. Bu kapsamda devreye aldığımız SCADA, 100 merkezi kapsıyor. Bu yatırımlar çerçevesinde arızaya müdahale ve kontrol işlemlerini uzaktan erişim ile otomatik gerçekleştiriyoruz. Kesintilerden en az sayıda abonenin etkilenmesini amaçlıyoruz” açıklamasını yaptı.