Ana sayfa new products/Yeni Ürünler Doğruluk, Hız, Güvenilirlik: wenglor PNBC Yüksek Performanslı Mesafe Sensörleri

Doğruluk, Hız, Güvenilirlik: wenglor PNBC Yüksek Performanslı Mesafe Sensörleri

PAYLAŞ

Son derece küçük parçaların mikron seviyesindeki güvenilir ölçümü genellikle optik sensörleri sınırlarının ötesine iter. Yeni PNBC serisinin tanıtımıyla wenglor sensoric GmbH, toplamda yüksek hassasiyetin gerekli olduğu uygulamalar için devrim nitelikli 0.06 µm azami çözünürlüğü ve sadece 0.05% doğrusallık hatası olan sekiz yeni Yüksek Performanslı Mesafe Sensörünü pazara sundu. Bu etkileyici hassasiyet ek olarak 30 kHz çıkış oranında bile mükemmel tekrarlanabilirlik ve ısıl kararlılık ile destekleniyor.

Wenglor’un yeni serisi PNBC sensörleri yüksek çözünürlüklü CMOS çizgi dizisi ile çalışır ve açısal ölçüm vasıtasıyla nesnelerin mesafeleri belirlenir. Yüksek kalitedeki mercekler ölçülen değerlerin 16-bit çözünürlükle okunmasını ve dolayısıyla 0.06 µm’ye kadar çözünürlüğü mümkün kılar. İspatlanmış algoritmaları sayesinde en zor yüzeylerde bile, örneğin spot etkisi yapan parlak metallerde, en kararlı ölçüm değerleri elde edilir. Ölçüm değerinin kendisi sıradışı bir doğruluk gösterir. Toplam ölçüm mesafesine göre azami doğrusallık hata miktarı sadece 0.05 %’tir. 1,000 mm gibi en yüksek ölçüm mesafesinde, PNBC sensörleri piyasadaki en yüksek hassasiyetli ürünlerdendir. Ancak sadece doğruluk ile değil, ölçüm hızı da dikkate değerdir. 30,000 Hz ölçüm frekansı ile PNBC sensörleri benzer mesafe sensörlerine göre ortalamanın çok üzerindedir.

Azaltılmış sıcaklık kayması, sensörün enerjilendirilmesinin ardından uzun ısınma süresine ihtiyaç duymadan çok kısa bir süre sonra çalışabilmesini ve işe gecikme olmadan başlayabilmesini sağlar. Ölçülen değerler eş zamanlı olarak analog çıkıştan ve Industry 4.0 uyumlu Ethernet TCP/IP arayüzünden okunabilir. Bu da kullanıcıya verileri üst seviye kullanıcılarına bütünleşik ağ üzerinden doğrudan iletebilme fırsatı verir. Yeni üstün ürünler akıllı sistem entegrasyonu ile modern ölçüm teknolojisinin tüm gereklerini sağlar. Sensörler mesela enkoder, lazer söndürme veya öğretme girişi olarak da kullanılabilen 4 adet I/O ile donatılmıştır. Bunun ötesinde farklı sensör ayar seçenekleri harici (wTeach) yazılımı ile mümkün hale gelmiştir. Bu yazılım bilhassa sensör sıcaklığını ve sinyal seviyesini ölçme gibi teşhis amaçları için de son derece uygundur.

Bir bakışta özellikler:

  • 06 mikrona kadar maksimum çözünürlük
  • % 0.05 maksimum doğrusallık hatası ile son derece hassas ölçüm
  • Sabit, yüzeyden bağımsız ölçüm değerleri
  • Algılama aralığı 20 … 1000 mm
  • 30 kHz’ ye kadar maksimum çıkış hızı
  • Herhangi bir ısınma aşaması olmadan ısıl olarak kararlı ölçüm değerleri
  • Parlak metallerde yaşanan spot etkisine karşı özel algoritma
  • Endüstriyel Ethernet (TCP / IP arabirimi) sayesinde Industry 4.0 için uyumlu

www.wenglor.com