Ana sayfa OTOMASYON OKULU ENDÜSTRİ 4.0 İÇİN ‘ATOS’ NE YAPIYOR?

ENDÜSTRİ 4.0 İÇİN ‘ATOS’ NE YAPIYOR?

PAYLAŞ

Şule Topal

Üretim Sektörü Çözüm Yöneticisi

Atos (tr.atos.net )

image1Endüstri 4.0 ve beraberindeki gelişmeler, son zamanlarda üretim dünyası için en heyecan verici konulardan biri. Üretim IT uygulamaları konusunda global bir lider olan Atos, 4.Sanayi Devrimi olarak adlandırılan ve merkezine, birbiriyle açık bir internet ağı üzerinden iletişim halinde olan ürün, makine, operatör gibi üretim elemanlarını alan yeni nesil “Akıllı Fabrika”’ların kurulmasında da firmaların güvenilir iş ortağı olmayı hedefliyor. Atos, son dönemde geliştirdiği “Endüstri 4.0 Referans Modeli” hizmeti ile firmaların kendi akıllı fabrikalarını keşfinde danışmanlık hizmeti sağlıyor.

Bu keşifler, beraberinde yeni iş fırsatlarını ve yeni iş modellerini de getiriyor. Yakın zamanda John Deere’de gerçekleştirilen “Precision Farming” projesi, yeni iş modellerinin keşfine güzel bir örnek. Global tarım makineleri üreticisi John Deere, Atos ile beraber “Yalnızca üretim şirketi olmaktan öte müşterilerime katma değer sağlayacak hizmetler de sunabilir miyim?” sorusundan yola çıkarak, yenilikçi bir projeye imza attı. Ürettiği tarım makinelerine yerleştirilmiş telematik sistemler aracılığıyla tarlalardan topladığı anlık bilgileri, hava durumu vb. dış kaynaklardan alınan bilgilerle birleştirip çiftçilerin etkin kararlar vermesini sağlayan bir portal projesi hayata geçirildi. Bu sayede müşteriler tarım makinesi alırken, ekin verimliliklerini artıracak ve maliyetlerini optimize edecek bir bilgi portaline kavuşmuş oldular.

Resim1Atos’un, Endüstri 4.0 kapsamında odaklandığı konulardan biri de Üretim Yürütme Sistemleri (MES – Manufacturing Execution Systems). Global ölçekte operasyonları ve üretim lokasyonları olan, üretimde birbirinden ayrı ve entegre olmayan uygulamalar yerine standardizasyonu hedefleyen, gerçek zamanlı datalara dayanarak performans ve OEE analizi yaparak karlılığı artırmayı planlayan firmalar için, “Akıllı Fabrika”ların ilk adımı Üretim Yürütme Sistemlerini firma genelinde etkin ve entegre bir şekilde uygulamaktan geçiyor. Bu konuda 20 yılın üzerinde deneyime sahip olan Atos, dünyada 200’ün üzerinde proje gerçekleştirdi. Farklı sektörlerden müşterilerine hem MES yatırım değerlendirme aşamasında potansiyel fırsatların ve faydaların ortaya konulmasına yönelik danışmanlık hizmeti vermeye, hem de müşterilerin ihtiyacı ve sektör gereklilikleri doğrultusunda SAP, Siemens, Wonderware, Apriso, Osisoft vb. farklı MES çözümleri konusunda deneyim sahibi ekibiyle uygulama danışmanlık ve destek hizmetlerini lokal ve global ölçekte sunmaya devam ediyor.