Ana sayfa new products/Yeni Ürünler FANUC, yeni nesil hafif robotunu Avrupa pazarına sürüyor

FANUC, yeni nesil hafif robotunu Avrupa pazarına sürüyor

PAYLAŞ

Japonya merkezli CNC, Robot ve Makine üreticisi FANUC, Aralık 2019’da Tokyo’daki IREX fuarında ilk prototiplerini sunduğu yeni nesil hafif robotu CRX-10iA’yı Avrupa pazarına sürüyor. 10 kilogramlık yük taşıyan ince beyaz robotu CRX-10iA’nın ilk üretim birimlerini Avrupa çapındaki showroom’larına kuracak olan FANUC, müşteri teslimatı da gerçekleştirecek. CRX-10iA,  yüksek düzeyde güvenilirlik, kolay programlama ve çok yönlü uygulama nitelikleriyle öne çıkıyor.  CRX-10iA, özellikle paletleme, CNC yükleme-boşaltma, vidalama ,kaynak yapma, konveyörlerden parça toplama ve bunları kutulara yerleştirme  uygulamalarında yüksek verim kapasitesi ve kullanım kolaylığı ile tercih ediliyor.

FANUC’un hafif robotu CRX-10iA, tüm Avrupa’daki yerel FANUC showroom’larında yerini alıyor. Yüksek düzeyde güvenilirlik, kolay programlama ve çok yönlü uygulama nitelikleriyle CRX-10iA, ISO 10218-1 güvenlik standardıyla öne çıkıyor. İnsanlarla en hafif temasta hareket etmeyi otomatik olarak durduran robot; kullanım kolaylığı, hafifliği, kusursuz ve zarif tasarımı, sıkışmaya karşı koruma sağlayan yapısıyla da üretim işçileri için ideal bir ortak olarak kabul görüyor.

Kullanım kolaylığı

CRX-10iA’nın kullanım kolaylığı kurulumla başlıyor. Sadece 40 kilogram ağırlığındaki robot ve 20 kilogramlık kontrolör, kullanım noktalarına elle taşınabiliyor veya kurulabiliyor. CRX-10iA yeni, sezgisel dokunmatik panele, grafik sembollere sahip belirgin bir biçimde düzenlenmiş bir kullanıcı ara yüzüne sahip olup “sürükle ve bırak” işleviyle programlanabiliyor. Bu işlev, robotları yeni kullanmaya başlayanların bile basit adımlarla çalışma programları oluşturmalarını sağlıyor. Ayrıca, robota istenen hareket sırasını öğretmek için operatör, robotu uygun noktalara manuel olarak yönlendirebiliyor. Öte yandan profesyoneller tek düğmeyle ara yüzü değiştirebiliyor ve geleneksel bir öğretme kumandasının görüntülenmesini sağlayabiliyor veya alternatif olarak CRX-10iA’ya bir iPendant bağlayabiliyor. Öğretme kumandası modu ve iPendant ile karmaşık programlamalar dahi mümkün hale geliyor.

Optimize edilmiş güvenirlilik standartları

CRX-10iA güvenilirlik açısından en yüksek kalite standartlarında üretiliyor. Robot, örneğin, nemli yerlerde makinelere yükleme yapılmasına ve boşaltmasına izin veren zorlu IP67 endüstri standardını karşılıyor. Bu sayede cilalama uygulamaları ile oluşan çok ince toz parçacıkları dahi sorun haline gelmekten çıkıyor. Kontrolör ve tablet ise IP54 endüstri standardıyla tasarlandığından endüstriyel üretimde kullanım için ideal.

Moda bağlı hız

CRX-10iA, oldukça esnek bir yapıda olup maksimum 1000 milimetre hızda işbirliği modunda ve saniyede 2000 milimetreye kadar hızlarda bağımsız modda çalışabiliyor. Söz konusu mod değişikliği, gece veya hafta sonları örneğin, robotun insan işçiler olmadan tek başına görevleri yerine getirebileceği durumlarda fayda sağlıyor.  Robot üzerinde bulunan trafik lambası sistemi aktif modu gösteriyor ve bir kişi şayet menzil içine girerse hızı izin verilen hıza düşürmek için ek güvenlik sensörleri kullanılabiliyor.

Uzun hizmet ömrü: Bakım gerektirmeden sekiz yıl

CRX-10iA ile FANUC,  bakım gerekmeden sekiz yıl hizmet süresi vaat ediyor. Bu süre dahilinde robot doğru kullanıldığında motorların, redüktörlerin, sensörlerin, kabloların ve greslerin değiştirilmesi gerekmiyor. Müşteriler için bu hem çok düşük toplam sahip olma maliyeti (TCO) hem de üretimde minimum kesinti süresi anlamına geliyor. Hatalı programlama gibi nedenlerle robota yine de bakım yapılması gerekiyorsa, robotun çıkarılması kolay kapağı sayesinde parçalar hızlı ve kolay bir şekilde değiştirilebiliyor.   En önemli ilkelerinden ikisi “ömür boyu bakım” ve “önce servis” olan FANUC, üretimi durdurulan ürünler için bile yeterli yedek parça depoluyor ve müşteriler kullanmaya devam ettiği sürece tüm ürünleri için hizmet veriyor. 108 ülkede 264 bölgeye hizmet veren kapsamlı bir servis ve destek ağını yöneten otomasyon uzmanı şirket, tüm geleneksel sarı robotları için olduğu gibi CRX için de aynı mükemmel müşteri desteğini sağlıyor.

2 farklı tasarım versiyonu

CRX-10iA’nın 1249 milimetre menzilli standart bir model ve 1418 milimetre menzilli uzun kollu bir model olmak üzere iki versiyonu bulunuyor. Uzun kollu robot, kolunu doğrudan kendi tabanına hareket ettirebilecek şekilde tasarlanmışken, bu kol uzunluğu robotun parçayı önündeki bir tezgahtan alıp düz bir hareketle doğrudan arkasındaki tezgaha koymasını sağlıyor. Paletleme görevlerine ek olarak CRX-10iA, vidalama, kaynak yapma, parçaları raflardan veya konveyörlerden toplama ve bunları kutulara yerleştirme veya ham parçaları CNC makinesine yükleme ve bittiğinde buradan boşaltma gibi çok çeşitli görevleri otomatikleştiriyor.