PAYLAŞ

HMS Endüstriyel Ağlar, 24-26 Kasım’da Almanya Nuremberg’de düzenlenen SPS/IPC/Sürücüler fuarında Endüstriyel Nesnelerin İnterneti için bir dizi yeni endüstriyel iletişim inovasyonları sundu. Yeni çözümler ve prototipler üretim ortamındaki işlemsel teknoloji (OT) ile yepyeni etkinlik kazançlarına yol açan Bilişim Teknolojisi (IT) arasında iletişim sağlıyorlar.

IT/OT Köprüleme Çözümleri

Yeni “ayrıt bağlantılı ağ geçitleri”, üretim tesislerinden alınan canlı bilgiye ticari istihbarat sistemlerinin erişmesini sağlayarak OT bilgisine IT düzeyinde ulaşım sağlıyor. Ayrıca, HMS’nin sunacağı ürünler arasında PROFINET ve PROFIBUS’tan NET’e IT düzeyinde bağlanmaya yarayan yeni ağ geçitleri de olacak. Yeniliklerden bir diğeri ise entegre Anybus çipler, tuğla ve modüllerin ana makineyi “IIoT hazır” duruma getirerek IT seviyesine doğrudan bir kanal açtıkları “tümleşik Nesnelerin İnterneti” çözümü.

Bulut Çözümleri

HMS’nin kanıtlanmış ve güvenilen Netbiter çözümü mevcut durumda binlerce sürücü, jeneratör, UPS ve diğer OT makinelerini uzaktan takip ve kontrol edilebilecek şekilde buluta bağlıyor. HMS ise artık Thingworks, Oracle ve SAP gibi üçüncü parti bulutlara bağlantı için yeni çözümler sunuyor. HMS’nin yeni IT/OT köprüleme çözümleri kullanılarak bu bulutlarla bağlantı kurulabilecek.

Endüstriyel Ağ İletişimi

HMS’nin endüstriyel ağ iletişimine yönelik mevcut ürün portföyü dünyada üç milyondan fazla otomasyon cihazının bağlantısını sağlamış durumda. Bu cihazların çoğu bir çeşit kontrol sistemine (temel düzeyde bir IIoT) bağlı. SPS/IPC/Sürücüler fuarında, HMS ayrıca Alman “Industrie 4.0” girişimi için yeni bir OPC UA çözümü de sunuyor ve bu çözüm kapsamında, üretim ortamındaki veriyi alan Anybus iletişim çözümlerinin içinde bir OPC UA sunucusu bulunuyor.

HMS Endüstriyel Ağlar Operasyon Direktörü Jörgen Palmhager şunları söyledi; “HMS Endüstriyel Ağlar’da çalışan bizler için Endüstriyel Nesnelerin İnterneti çok da yeni bir konu değil. 20 yılı aşkın süredir ‘Cihazları Bağlıyor’ ve milyonlarca makine ile kontrol ağları arasında iletişim kuruyoruz. HMS Labs girişimimiz aracılığıyla birkaç yıldan beri Endüstriyel Nesnelerin İnterneti üzerinde faaliyet gösteriyoruz ve diğer şirketler hala IIoT yol haritalarını tartışırken, biz ise kullanılabilir prototipler, ürünler ve çözümler sunuyoruz – öngörücü bakım, temel performans göstergesi takibi, makine analizleri, veri madenciliği, büyük veri işlemesi, üretim istatistikleri vb. işlemleri kullanıcıların yapmasını sağlayarak somut bir değer sunacak inovasyonlar. Endüstriyel IoT birçok otomasyon şirketinin ezberini bozacak ve HMS de IIoT’nin sunduğu vaatleri müşterilerin anlamasına yardımcı olacak şekilde kendisini teknolojik açıdan konumlandırmış durumda.”