PAYLAŞ

Honeywell Tarafından Kurulan ve ODTÜ Hocaları ile İşbirliği ile Geliştirilen Yeni Eğitim ve Deney Platfomu, Geleceğin Mühendislerinin Endüstriyel Otomasyon Alanındaki Eğitimlerine Katkıda Bulunuyor.

Honeywell (NYSE:HON) bugün geleceğin mühendislerinin endüstriyel otomasyon teknolojileri konusunda eğitimlerine katkıda bulunmak amacıyla, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne (ODTÜ) bağışlanan Proses Kontrol Deney Platformunun faaliyete geçtiğini duyurdu.

Platform, elektrik ve elektronik mühendisliği öğrencilerinin, özellikle proses otomasyon ve kontrol teknolojileri konusundaki eğitimlerine katkı sağlarken, petrokimya sektörü ile rafinerilerde kullanılan bazı temel prosesleri modellemelerine de imkan veriyor. Bu bağış şirketin sosyal sorumluluk projelerini yürüten ve başka projelerle birlikte özellikle bilim ve matematik eğitimine önem veren “Honeywell Hometown Solutions” girişimi tarafından gerçekleştiriliyor.

Honeywell tarafından kurumsal bir bağış programı kapsamında sağlanan, tasarımında ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinin de yer aldığı platform Türkiye’nin önde gelen Üniversitesinin yetiştireceği geleceğin mühendislerinin eğitimlerine katkıda bulunmayı hedefliyor. Eğitim ve deney platformu, endüstriyel otomasyon ve süreç denetimi konusunda eğitim gören mühendislerin, özellikle petrokimya sektörü ve rafinerilerde kullanılan bazı temel prosesleri modellemelerine imkan sağlıyor.

“ODTÜ ile olan işbirliğimizden dolayı son derece gururluyuz”, diyen Honeywell Türkiye ve Orta Asya Başkanı Orhan Geniş sözlerini şöyle tamamladı: “Bu iş birliği sayesinde ODTÜ’ye katkıda bulunabilir ve ülkemizdeki kalifiye teknoloji ve mühendislik öğrencilerinin sayısının artmasına destek olabiliriz. Eğitimleri sırasında en son teknolojiyi içeren ekipmanları kullanan öğrenciler, mezun olduktan sonra profesyonel iş hayatına daha kolay adapte olacaklardır.”

Honeywell mühendisleri ile ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü akademisyenlerinin yoğun çalışma ve işbirliği ile tasarlanan platform, Honeywell tarafından sağlanan bağış ile hayata geçti. Sadece ülkemizde değil, tüm dünyada üst düzeyde saygı gören uluslararası bir araştırma üniversitesi olan ODTÜ, 27,000’i aşkın öğrencisi; 2000’e yakın uluslararası öğrencisi; eğitim ve araştırma konusunda derinliği, yaygın işbirlikleri ve uluslararası bağlantıları ile Türk üniversitelerinin en önde gelenidir.

ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gönül Turhan Sayan, proje hakkındaki görüşlerini şu şekilde ifade ediyor: “Türkiye’de bilim ve teknolojinin çeşitli alanlarında öncülük eden köklü bir üniversite olarak ODTÜ’nün ve Türkiye’nin en seçkin beyinlerinin eğitim sorumluluğunu taşıyan Bölümümüzün önündeki önemli görevlerden biri, öğrencilerimize güncel eğitim ve araştırma altyapıları sağlayabilmektir. Kontrol Sistemleri alanında Honeywell’in sunduğu bu çok değerli katkı ve işbirliğinin öğrencilerimize ve mezunlarımıza son teknolojiyi içeren bir platformda deneyler yaparak, dünyanın önde gelen firmalarında üst düzey görevler üstlenme fırsatı sunacağına inanıyorum.”

ODTÜ Ankara Kampüsü, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Süreç Denetim Laboratuvarı içerisinde kurulan deney platformu Honeywell mühendisleri ve ODTÜ akademisyenlerinin yoğun çalışma ve işbirliği ile hayata geçti. ODTÜ akademisyenlerinin yönlendirmeleri ile uygulanmakta olan akademik programa katkı sağlayacak şekilde tasarlanan sistem, öğrencilerin özellikle endüstriyel süreç denetimi konusunda uzmanlaşırken, teori ile pratiği birleştirmelerini hedefliyor. Yakın geçmişte elektro-mekanik kontrol deneysel altyapısı ile de güncellenen Kontrol Laboratuvarı öğrenciler için heyecan verici bir deneysel ortam sunuyor.

1992 yılında kurulan Honeywell Türkiye, “Uzay ve Havacılık”, “Otomasyon ve Kontrol Çözümleri” ile “Performans Malzemeleri ve Teknolojileri” olmak üzere Honeywell’in üç ana bölümünü içeren faaliyetlerini İstanbul, Ankara ve İzmir’de bulunan ofisleri ve tüm Türkiye’ye yayılan müşterileri aracılığıyla sürdürüyor. Ülkemizin önde gelen pek çok sanayi tesisi üretim kalitelerini yükseltirken, daha verimli çalışmak ve aynı zamanda enerji maliyetlerini düşürmek için Honeywell Proses Çözümleri’ni kullanıyor. Yine pek çok bina ve konut, Honeywell tarafından sağlanan akıllı bina teknolojileri ile daha konforlu yaşam alanları ve daha emniyetli çalışma ortamları sağlıyor.