Ana sayfa OTOMASYON OKULU INFRARED ÖLÇÜM TEKNOLOJİSİ

INFRARED ÖLÇÜM TEKNOLOJİSİ

PAYLAŞ

Infrared termometreler; elektromanyetik spektrumun kızılötesi aralığındaki (yaklaşık 900-14000 nanometre ya da 0,9μm – 14μm) ışınımlarını tespit ederek gözle görülmeyen bu ışınımları elektrik sinyali haline getiren cihazlardır.

Tüm nesneler vücut(gövde) sıcaklıklarından dolayı az veya çok kızılötesi ışınım gerçekleştirirler. Kızılötesi ışıklar görülememektedir. Termografi sayesinde görünmez ışınlar görünür hale getirilebilmektedir ve IR sensörler ile elektrik sinyaline çevrilebilmektedir. Bir cismin sıcaklığı arttıkça infrared ışıkta artacaktır.

Tabloda ışınımların dalga boyu grafiği bulunmaktadır. Burada görünür ışık, elektromanyetik tayfın insan gözü tarafından saptanabilen aralığıdır.

Tüm Micro-Epsilon IR sıcaklık sensörü modelleri bir amaç için geliştirilmektedir: Temassız, hassas sıcaklık ölçümü yapmak. Bu metod ile hassas, aşınmadan ve tam temassız sıcaklık ölçümü yapılabilmektedir.

Sıcaklık ölçüm uygulamalarına bağlı olarak sensör obje arası mesafe ve spot çapı belirlenmelidir. Bu noktada uygun optik lens seçimleri devreye girer. Uzun mesafede küçük bir alan, yakın mesafeden geniş ya da küçük bir alan ölçülecek şekilde lens seçimi yapılabilir.

Resim5Emisyon

Aynı sıcaklıkta bir gri ve bir siyah cisim tarafından üretilen termal ışık arasındaki ilişkiyi simgeler. Siyah cisim için maksimum emisyon 1 ‘dir. Gri cisim bütün dalga boylarında termal ışıma yapar ve sıcaklık, dalga boyu ve cismin yüzeyine göre değişiklik gösterir. Metalik olmayan yüzeyler yüksek emisyon katsayısına sahiptirler. Genellikle metalik yüzeyler düşük emisyon değerine sahiptirler. Yüksek dalgaboyunda düşüş gösterirler ve yüzey tutarlılığına bağlıdır.

Metalik Malzemelerin Sıcaklık Ölçümü

Ölçüm sonuçları farklılık gösterebilir. Sonuç olarak doğru ölçüm yapabilmek için, nesnenin emisyon katsayısına uygun ve doğru sıcaklık aralığında çalışan infrared termometre seçimi yapılması gerekmektedir. Metalik malzemeler için mümkün olan en kısa dalga boyu kullanılmalıdır. Çünkü dalga boyu arttıkça ölçüm hatası da artmaktadır. Yüksek sıcaklıktaki metaller için 0.8 ile 1.0 μm aralığında dalga boyu seçilmelidir. Ayrıca 1.6μm, 2.3μm ve 5.2μm dalga boylarında da ölçüm yapmak mümkündür.

Cam Sıcaklığının Ölçülmesi

Cam sıcaklığı ölçülürken yansıma ve geçirgenliğe dikkat edilmelidir. Doğru bir dalgaboyu seçimi ölçümü kolaylaştırır. 1.0μm, 1.6μm veya 2.3μm dalga boyları derin tabakaları ölçmek için uygundur. 5μm dalga boyu ise yüzey sıcaklığını ölçme işlemi için daha uygundur. Düşük sıcaklıklarda da dalgaboyu 8-14μm aralığında olmalı ve emisyon katsayısı da yansımayı telafi etmek için 0.85 seçilmelidir. Bu nedenle ölçümde kısa tepki süresine sahip olan termometre kullanılmalıdır.

Resim6Yazar: SIMTekno

www.simtekno.com.tr