PAYLAŞ

Türkiye’nin önemli plastik/ambalaj makina firmalarından İnan Plastik, Kollmorgen ürünleri ve mühendisliği ile sektörün kalite standartlarının çok üzerinde bir plastik termoform makinası üretti. Rakiplerine göre %10-20 arasında daha hızlı olan bu makina, yüksek kalite standartlarından dolayı minimum arıza özelliği ile ön plana çıkıyor.

İnan Plastik firması, termoform makinası çalışmalarına 2010 yılında başladı. Firma, zaman içerisinde bir çok makina üretti fakat Kollmorgen ile işbirliği yapana kadar hedeflediği performans ve kaliteye ulaşmayı başaramadı. 2 yıl önce yolları kesişen İnan Plastik ve Kollmorgen işbirliği ile üstün kalitede makinalar üretilmeye başlandı. Bu makinalar ile plastik bardaklardan çok çeşitli ambalaj ürünleri geniş yelpazede ürün üretilebiliyor.

Bu makinanın üretiminde çeşitli markaların ürünlerini denediklerini, daha önce çalıştıkları ürünlerden istedikleri performansı alamadıklarını ifade eden İnan Plastik Genel Müdürü Tamer Güven, Kollmorgen ile çalışmaya başladıktan sonra arzu ettikleri kalite ve performansa ulaştıklarını söylüyor.

Makinaya Hareket Sağlayan Entegre Teknoloji

Yılda yaklaşık 20 makina üretmeyi planladıklarını anlatan Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Güven tercihlerini Kollmorgen’dan yana kullanmalarının sebeplerini şöyle açıklıyor; “Biz bu makinanın tasarımında Kollmorgen’ın servo motor, sürücü, PLC ekran, kontrol ünitesi, haberleşme grupları ve kablolarını kullandık. Hareket veren ve hareketi kontrol eden tüm cihazlarını kullandık. Bu kadar geniş ürün grubu sunan bu kalitede başka bir marka yoktur. Makinalarda en önemli şey motor ve buna akuple olarak senkron sistemleri. Bunlar birbirine bağlı. Sadece motorla bitmiyor iş.

Motoru yönlendiren sistemler bunun içinde. Kollmorgen motorlarının çalışma verimi oldukça yüksek. Bizi cezbeden de bu oldu. Eş değerdeki güçlere baktığımızda Kollmorgen motorlarının daha performanslı olduğunu makinamızın çalışmalarında görebiliyoruz. En önemli özelliklerinden biri bu. Ayrıca önemli olan bu motorları programlayabilmek. Biz Kollmorgen markasından bu hizmeti alabiliyoruz.”

Terzi Usulü Hizmet

Kollmorgen firmasının, şirket olarak Türkiye’de konumlanmasının kendileri için önemli bir avantaj olduğunun altını çizen Tamer Güven, işbirliği yaptıkları firmanın stoklu çalışabilmelerinin ve zamanında teslimat ilkesine uymalarının çok önemli olduğu söylüyor ve devam ediyor, “Kollmorgen, aslında bir terzi gibi çalışıyor ve makinamıza uygun çözümler üretiyor. Makinamızı geliştirmek için çaba gösteriyorlar ve bu nedenle iyi bir işbirliği içindeyiz. Bu bir ortaklık. 2016 yılında yeni bir makina daha çıkarıyoruz. Bu makinada da yine Kollmorgen ürünlerini kullanmayı amaçlıyoruz.”

Anahtar Teslim Proje

Projede firma ile anahtar teslim otomasyon çalışmaları şeklinde bir çalışma yürüttüklerini belirten Kollmorgen Kilit Müşteri Yöneticisi Gamze Özdemir Yıldız makinadaki tüm elektrik aksamlarının yani motorlar, sürücüler, kontrol üniteleri, I/O’lar, panolar, saha montajı gibi tüm ürün ve aşamaların kendilerine ait olduğu, aynı zamanda saha montajı, makinanın yazılımının oluşturulup devreye alınması gibi tüm işlerin kendileri tarafından yürütüldüğünü ifade ediyor.

Kollmorgen’ın özellikle makina otomasyonundaki başarısına değinen Gamze Özdemir Yıldız şunları ekliyor: ”Kollmorgen dünyada motor teknolojisi konusunda tecrübesi yüksek ve referansları güçlü bir marka. Uzun yıllardan beri servo motor üretimi yapıyoruz. Özellikle paketleme otomasyonu sektöründe lider firmalardan biriyiz. Türkiye’de de paketleme, plastik sektöründe güzel projelere imza atarak ilerlemek istiyoruz. Bizim ürünlerimiz küçük gövdede daha yüksek tork sağlayabilen ürünler. Bu sayede makina üreticilerine yer tasarrufu sağlayabiliyoruz. Aynı zamanda kontrol ünitelerimizin işlemcileri çok yüksek. İşlemcileri yüksek olduğu için makinalarda ‘real time’ kontrol sağlayabiliyoruz.

AKD® Gelişmiş Kollmorgen Tahrikleri

İnan Plastik firmasının ürettiği termoform makinasında kullanılan Kollmorgen AKD® Serisi, hızlı, özellikçe zengin, esnek ve her türlü uygulamaya kolay entegre edilebilen Ethernet-tabanlı servo tahriklerin eksiksiz aralığını içeriyor. Bu yeni nesil tahrikler makinadaki her şeye anında ve kesintisiz erişim için tak ve çalıştır işletmeye alma sistemi sunuyor. Sınıfının en iyisi servo bileşenlerle beraber AKD tahrikleri lider performans, iletişim seçenekleri ve güç seviyeleri sunuyor.

AKD PDMM Servo Sürücü

AKD PDMM®, bir AKD servo eksen ve yedi veya daha fazla ilave AKD sistemi destekleyen bir master kontrolörü tek bir kompakt pakette bir araya getirir. Çoklu yüksek performans aksları ve eksiksiz I/Ç ve HMI arabirimleri için entegre kontrol sunar, Kollmorgen Automation Suite™’in eksiksiz otomasyon kabiliyetlerini içerir ve böylece size hem AKD PDMM hem de PAC-tabanlı makineler için tek bir ölçeklenebilir geliştirme ortamı sunar.

AKM™ Senkronize Servo Motor

Termoform makinasında yüksek performansı sağlayan diğer önemli ürün ise; Kollmorgen AKM™ servo motor. Bu özel motor 500.000’i aşkın standart ürün ve pratikte sınırsız ortak tasarımlı modifikasyon ile benzeri görülmemiş bir tercih ve esneklik sunuyor.

 

Automation Suite™ ve HMI Paneli

Kollmorgen’ın Automation Suite™ ve HMI panel çözümleri de bu makinayı özel kılan bir başka detay. Üstün görüntüleme özellikleri ile HMI panel, yüksek adetlerde üretim yapan makinalar için ideal. Giriş kabiliyetleriyle programlaması çok kolay olan bu panel, zorlu çalışma şartları için de maksimum sağlamlık sunuyor. Projede firma ile anahtar teslim otomasyon çalışmaları şeklinde bir çalışma yürüttüklerini belirten Kollmorgen Kilit Müşteri Yöneticisi Gamze Özdemir Yıldız makinadaki motorlar, sürücüler, kontrol üniteleri, I/O’lar, panolar, saha montajı gibi tüm ürün ve aşamaların kendilerine ait olduğu, aynı zamanda saha montajı, makinanın yazılımının oluşturulup devreye alınması gibi tüm işlerin kendileri tarafından yürütüldüğünü ifade ediyor.

www.kollmorgen.com.tr