Ana sayfa new products/Yeni Ürünler Mitsubishi Electric, yeni FX5-ENET Ethernet ünitesi ile MELSEC iQ-F serisi PLC’lerin bağlantı...

Mitsubishi Electric, yeni FX5-ENET Ethernet ünitesi ile MELSEC iQ-F serisi PLC’lerin bağlantı seçeneklerini genişletiyor

PAYLAŞ

Mitsubishi Electric, MELSEC iQ-F serisi PLC’leri kullanan makinelerde gelişmiş Endüstriyel Nesnelerin İnterneti (IIoT) yetenekleri sunmak üzere FX5-ENET Ethernet ünitesini güncelledi. Son kullanıcılar ve makine üreticileri artık gelişmiş bağlantı ve veri yönetimini destekleyen bulut bilişim, siber güvenlik ve e-posta işlevlerine genişletilmiş erişimden yararlanarak operasyonel verimliliklerini daha da ileriye taşıyabiliyor.

iQ-F serisi PLC’ler için FX5-ENET Ethernet modülüne yapılan donanım güncellemesi sayesinde artık bulutta IIoT ilkelerine uygun olarak veri toplanabiliyor. Böylece bu üniteyi kullanan makineler, kestirimci bakım stratejilerini desteklemek, sorun gidermeyi basitleştirmek ve üretkenliği artırmak için veriye dayalı analitiklerden yararlanabiliyor. Üstelik bulut tabanlı çözüm kârlılığın artırılmasına da yardımcı olabiliyor.

Bulut bağlantı işlevi, IIoT cihazları için optimize edilmiş, erişilebilirliği üst düzeye çıkarabilen ve çok çeşitli uygulamaların gerçekleştirilmesine olanak tanıyan bir iletişim protokolü olan MQTT tarafından destekleniyor. Bu da uzaktan erişimi destekleyen gelişmiş bağlantılardan faydalanmayı mümkün kılıyor.

FX5-ENET Ethernet ünitesinde MQTT’nin kullanılması ayrıca kullanıcıların bir yandan fabrikalarını siber güvenlik tehditlerinden korurken diğer yandan akıllı operasyonlar için birbirine bağlanan makineler kurmalarına yardımcı oluyor. Protokol ayrıca bir mesajın alınmaması durumunda yeniden iletim, TLS şifrelemesi ve istemci kimlik doğrulaması yoluyla potansiyel risklerin önlenmesine, tespitine ve çözümüne yardımcı olan şifreleme ve dijital sertifikalar gibi temel güvenlik özelliklerini de içeriyor.

Yeni FX5-ENET Ethernet çözümüne şifreli e-posta gönderme işlevleri de Gmail ve Yahoo mail gibi ücretsiz e-posta hizmetleri desteklenecek şekilde entegre edildi. Bu sayede operatörlerin bildirimleri güvenli bir SMTP sunucusu aracılığıyla alabiliyor.