Ana sayfa OTOMASYON OKULU OTOMOBİL ÜRETİM FABRİKASINDA GÜVENİLİRLİĞİ ARTIRIYOR

OTOMOBİL ÜRETİM FABRİKASINDA GÜVENİLİRLİĞİ ARTIRIYOR

PAYLAŞ

Silkar Endaş’ın distribütörlüğünü yaptığı NSK rulmanlarını kullanan büyük bir otomobil motoru üreticisi, kesme sıvısının girişini önleyen, işmili üzerine monte edilen NSK keçeli rulmanları ile CNC talaşlı üretim merkezinin güvenilirliğini önemli ölçüde artırdı.

Otomotiv endüstrisinde üretimde yaşanan aksaklıklar hem maliyetler hem de müşteri talebini karşılama açısından ciddi zararlara yol açabiliyor. Büyük bir motor üreticisi, dik işleme merkezlerinde rulmanların arızalanması sorunuyla karşılaştığında acil olarak bir çözüm arayışına girdi. Arızalı rulman analizinde; rulman keçelerinden içeriye doğru sızan soğutma suyundan (makinede işleme sırasında kullanılan) kaynaklanan yağlama hasarı olduğu anlaşıldı.

ÖNEMLİ ÖLÇÜDE TASARRUF SAĞLADI

Bu tespit üzerine, NSK keçeli eğik bilyalı rulmanların kullanımı önerildi. Bu yüksek hassasiyete sahip olan rulmanlar, dik işleme merkezleri de dahil olmak üzere birçok takım tezgahının millerinde kullanım için uygundur. Rulmanların yenisiyle değiştirilmesi, bakım işçiliği ve üretim kesintileriyle ilişkili maliyetlerde önemli ölçüde azalma ve tesisin yılda yaklaşık 191.000 Euro tasarruf edilmesi sağlandı.

DOĞRU RULMAN SEÇİMİNE DESTEK VERİYOR

Silkar Endaş, deneyimli mühendis kadrosuyla üretim hatları için doğru rulmanı belirliyor aynı zamanda da fabrikalardaki teknik personeli güç aktarım ürün kullanımı ile bilgilendiriyor. Türkiye’nin her noktasındaki mühendisler, bakım müdürleri ve ustalar, Silkar Endaş ile fabrikalarındaki verimliliği artırıyor.