Ana sayfa Industry News/Endüstri RÜZGAR ENERJİSİNDE ÇARKLAR GERİYE DÖNDÜ

RÜZGAR ENERJİSİNDE ÇARKLAR GERİYE DÖNDÜ

PAYLAŞ

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliğinin (TÜREB) 6 ayda bir açıkladığı Rüzgar Enerjisi İstatistikleri Raporu yayınlandı.

Rapora göre, rüzgar enerjisinde kurulu güç, yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre 35 megavat düşerek 430 megavat olarak gerçekleşti. 2014 sonunda 3 bin 762 megavat olan toplam rüzgar kurulu güç, 2015’in ilk yarısı itibarıyla 4 bin 192 megavata ulaştı.

Rüzgardaki 430 megavatlık kurulu güç artışının, 295’ini Hatay, İzmir, Tekirdağ, Bursa, Çanakkale, Manisa, Mersin ve Balıkesir illerinde işletmeye alınan yeni santraller, 135 megavatını ise hali hazırda var olup kapasite artırımı yapan projeler oluşturdu.

İşletmedeki rüzgar enerjisi santrallerinin kurulu güç bakımından bölgelere göre dağılımında 2014’e oranla bir değişiklik olmadı. Rüzgar santrallerinin yüzde 38’i Ege, yüzde 36’sı Marmara, yüzde 16’sı Akdeniz, yüzde 6,77’si ise İç Anadolu bölgesinde yer aldı. Doğu Anadolu bölgesinde ise rüzgar tesisinin bulunmadığı belirtildi.

Kurulu güçte Gaziantep’in yıllık elektrik ihtiyacı kadar artış 

Elektriği rüzgar enerjisinden karşılanan hane sayısı 2013’te 3,5 milyon iken geçen yıl sonunda bu sayı 4,5 milyona çıktı. Rüzgar enerjisinden 2013’te İstanbul kadar, 2014’te İstanbul ve İzmir kadar iki şehrin elektriği karşılanabilirken, kurulu güçte 2015’in ilk yarısında Gaziantep büyüklüğünde bir şehrin yıllık ihtiyacı kadar kapasite artışı sağlandı.

TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, kurulu güçteki düşüşe ilişkin değerlendirmesinde, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından rüzgar enerjisi yatırımlarına kapatılan bölgelerin çözüme kavuşamamasının ve yıl içerisinde kötü giden hava şartlarının, rüzgar kurulumlarını olumsuz etkilediğini belirtti. Ataseven, 2015 içinde bakanlıkla ilgili sorunların çözülememesi halinde 2016 ve 2017 yıllarında rüzgar sektörünün bu düşüşten daha fazla etkilenebileceğini savundu.