PAYLAŞ

Honeywell UOP, Türkiye’nin en büyük petrol rafinerisinin İzmit’teki tesisinde dizel yakıt üretimini artırmak için Honeywell’in teknolojisini kullanmakta olduğunu duyurdu. Ülkenin en büyük sanayi şirketi olan Tüpraş, Jet A-1 havacılık yakıtı ve Euro V dizel yakıtı da dahil olmak üzere orta damıtık ürünlerden günde 75.000 varil (BPSD) üretmek için Honeywell UOP’nin Unicracking  teknolojisi ile güçlendirilmiş, iki aşamalı proses ünitesini kullanıyor. Rafinerinin toplam dizel üretimini yüzde 7’ye kadar artırabilen bu teknoloji, Tüpraş’ın yurt içindeki talebi karşılamasına yardımcı olacak.

Honeywell’in Türkiye ve Orta Asya Başkanı Orhan Geniş konuyla ilgili olarak: “Honeywell Tüpraş’a on yıllardır rafineri teknolojisi ve proses otomasyonu sağlayarak Türkiye’nin petrol sanayiinin yapı taşlarının konulmasına yardımcı oluyor. Bu proje, şirketlerimiz arasındaki bu stratejik ilişkinin başka bir önemli kilometre taşıdır” şeklinde konuştu.

İzmit tesisi, Türkiye’deki en büyük rafineri olup Türkiye’nin petrol ürünlerindeki yurt içi arzının yüzde 40’ını üretmektedir. Tesis, Honeywell’in UOP teknolojisine ek olarak Honeywell Proses Çözümleri’nin (HPS) otomasyon ve kontrol teknolojisini de kullanmaktadır. HPS, aynı zamanda, operasyonların iyileştirilmesini ve bakım maliyetlerinin azaltılmasını hedefleyen beş yıllık servis, bakım ve destek sözleşmesi kapsamında diğer iki Tüpraş rafinerisindeki sistemlerde de geliştirmeler yapmaktadır.

Honeywell UOP Proses Teknolojisi ve Ekipmanı Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Mike Millard şöyle bir yorum yaptı: “Türkiye halen dizel ithalatı yapıyor ve dizel tüketimi her yıl yüzde iki buçuk oranında artıyor. Bu teknolojinin Tüpraş gibi rafinerilerin yakıt üretimini iyileştirmesine katkıda bulunurken, rakip teknolojilerle karşılaştırıldığında enerji ve hidrojen tüketimi ile diğer maliyetleri azalttığı kanıtlanmıştır.”

Honeywell UOP’nin Unicracking prosesinin piyasaya sunulduğu 1964 tarihinden günümüze bu teknoloji, daha etkili katalizörlerin, ünite tasarımının ve reaktör iç yapılarının geliştirilmesi suretiyle daha da iyileştirilmiştir. Tekli ve iki-aşamalı prosesler de dahil olmak üzere çoklu akış programlarını içerir ve daha katı mevzuata uygun biçimde daha geniş bir yelpazede ham madde kullanarak yüksek verim elde edecek şekilde tasarlanmıştır. Honeywell UOP, 40’tan fazla ülkede 200’den fazla Unicracking ünitesine lisans vermiştir. İzmit’teki Tüpraş ünitesi de dahil olmak üzere Honeywell UOP, 14 adet geliştirilmiş iki aşamalı Unicracking proses ünitesine lisans vermiştir. Tüpraş ünitesinin faaliyete geçirilmesinden itibaren Honeywell UOP, Çin’de ve Güney Amerika’da başka güçlendirilmiş iki-aşamalı üniteleri de faaliyete sokmuştur.

Unicracking ünitesi, aralarında coker naphtha ile distillate Unionfining™ ünitelerinin de bulunduğu diğer Honeywell UOP proses teknolojileriyle entegre edilmiştir.  Hammaddeleri arasında atmosferik dizel ürünü, coker dizel ürünü ve vakum ünitesi destilasyon ürünlerinin de bulunduğu sistemde sermaye maliyetlerini düşürmek ve Tüpraş’ın yatırım getirisini artırmak için ortak bir ayrıştırma kesiti kullanılmaktadır.

Tüpraş, toplam 28,1 milyon tonluk yıllık ham petrol işleme kapasitesine sahip dört adet petrol rafinerisi işletmektedir.

Honeywell UOP’yi Tanıyalım

Honeywell UOP (www.uop.com) petrol rafinesi, petrokimya ve gaz işleme sektörlerine yönelik proses teknolojisinde, katalizörlerde, adsorben maddelerde, ekipmanlarda ve danışmanlık hizmetlerinde önde gelen bir uluslararası tedarikçi ve lisans sağlayıcıdır. Honeywell UOP; petrol ve gaz, rafine, petrokimya, kimya ve diğer sektörlere yönelik otomasyon kontrolünde, aygıt tedariki ve hizmetlerde bir öncü olan Honeywell Proses Çözümleri’ni (www.honeywellprocess.com) de içeren Honeywell Performans Materyalleri ve Teknolojileri stratejik iş grubunun parçasıdır.