Ana sayfa Hot topıcs/Güncel Türk Telekom’dan Nesnelerin İnterneti İçin Önemli Adım

Türk Telekom’dan Nesnelerin İnterneti İçin Önemli Adım

PAYLAŞ

Türk Telekom, Dünya Mobil İşletmeciler Birliği (GSMA) tarafından nesnelerin interneti teknolojilerine yön verecek standartları belirlemek üzere kurulan, dünya genelinde 20’den fazla teknoloji şirketinin dahil olduğu mobil odaklı “Narrow Band IoT Forum’a Türkiye’den katılan ilk ve tek operatör oldu. Türk Telekom, böylece nesnelerin internetine dayalı yeni nesil uygulamalarda, standartların belirlenmesine katkıda bulunacak.

 

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Dr. Coşkun Şahin “Türk Telekom’un, nesnelerin internetine yön veren standartları belirleyen bu uluslararası mobil forumda yer alması büyük önem taşıyor. Bu teknolojilerin gelişmesi için yapacağımız saha testleri, bu yeni teknolojinin ülkemize özgü farklı kullanım alanlarını keşfetmemize de olanak sağlayacak.

Dolayısıyla önereceğimiz kullanım modelleri ve sağlayacağımız geri bildirimlerle nesnelerin internetinde yeni nesil standartların şekillenmesinde ve olgunlaşmasında doğrudan söz sahibi olacağız. Bunun Türkiye için çok değerli bir fırsat olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Türk Telekom’un başta yeni nesil şehirler olmak üzere nesnelerin internetini temel alan çok sayıda çözüm sunduğunu ifade eden Şahin, “Bu teknolojinin beraberinde getirdiği avantajları, müşterilerimize yepyeni servisleri sunmak ve hizmet kalitesini artırmak için kullanacağız. Bireysel kullanıcıların, iş yerlerinin ve şehirlerin hayatını kolaylaştıracak, milyonlarca liraya varan tasarrufu mümkün hale getireceğiz. En yeni teknolojileri dünyayla aynı anda Türkiye’nin kullanımına sunmaya odaklanan bir şirket olarak, attığımız bu adım geleceği sahiplenmek adına büyük önem taşıyor” diye konuştu.

 

Narrowband-IoT teknolojisi nedir?

 

Narrowband IoT (Darbant Nesnelerin İnterneti), nesnelerin interneti uygulamalarında kullanılmak üzere düşük güç tüketimine ve geniş kapsama alanına sahip bir iletişim teknolojisi olarak tanımlanıyor. Etkin spektrum kullanımıyla erişime dair sınırları önemli ölçüde ortadan kaldıran, aynı anda çok daha fazla sayıda cihazın destekleyen ve 10 yıla kadar batarya ömrünü mümkün hale getiren bu teknoloji, pek çok yeni hizmeti ve kullanım senaryosunu beraberinde getirecek.

Hemen her büyük üretici tarafından desteklenen ve 2G, 3G ve 4G mobil ağlarıyla bir arada bulunabilen bu yeni teknoloji, veri bütünlüğünün korunması, gizlilik ve güvenliğe dair pek çok teknolojiyi beraberinde getiriyor. Dünya genelinde ilk denemeleri başlayan nesneleri konuşturan mobil teknolojiye dair ilk ticari uygulamaların 2017 yılı itibarıyla piyasaya çıkması bekleniyor.