PAYLAŞ

Valmet, Hayat Kimya’ya sekizinci temizlik kâğıdı üretim hattını kurmak üzere çalışmalara başladı. Kapsamlı bir otomasyon paketinin de dahil olduğu makine, Hayat Kimya’nın Moskova, Rusya’daki fabrikasında kurulacak.

Hayat Kimya, yüksek kaliteli temizlik kâğıdı ürünlerine yönelik artan talebi karşılamak üzere Rusya’da üçüncü bir makineye yatırım yapma kararı aldı. Makine, Moskova dışındaki yeni üretim tesislerindeki ilk makine olacak. Yeni üretim hattı, şirketin mevcut yüz temizleme kâğıdı, tuvalet kâğıdı ve kâğıt havlu üretimine 70.000 ton kapasite ekleyecek.

Valmet tarafından tedarik edilen TM2 temizlik kâğıdı makinesi sayesinde dünya hız rekorunun sahibi olan Hayat Kimya, sürekli olarak en yüksek teknolojiye ve mümkün olan en düşük enerji tüketimine ulaşmayı hedefleyerek ilerliyor. Şirket Türkiye, Rusya ve Mısır’daki fabrikalarında daha önce altı Valmet Advantage DCT 200TS temizlik kâğıdı üretim hattı kurmuştu ve 2021 yılında bir tanesinin daha kurulumuna başlayacak.

Hayat Kimya Kâğıt Grubu Direktörü Lütfi Aydın, gelişmeyle ilgili olarak, “Amacımız yüksek verimlilikte üretim yapmak ve Valmet teknolojisi bu hedefi kesinlikle destekliyor. Her zaman optimum üretim düzeyinde çalışabilmek için makine filomuzu düzenli olarak güncelliyoruz. Hem Valmet teknolojisi hem de firma personeliyle çalışmak işimizi kolaylaştırıyor.” dedi.

Valmet Kâğıt Bölümü, Temizlik Kağıdı Üretim Tesisleri İş Birimi Satış Müdürü Björn Magnus ise, “Hayat Kimya’nın başarılı yolculuğunun bir parçası olduğumuz için heyecan duyuyoruz. Şirket sektördeki faaliyetlerine sadece on dört yıl önce başladı ve şimdiden bir dünya oyuncusu olan Hayat Kimya’nın yakında faaliyette olan dokuz temizlik kağıdı üretim hattı olacak” dedi.

Kapsamlı otomasyon paketi ile son teknoloji üretim hattı

Yeni temizlik kağıdı üretim makinesi TM9, 5.6 m genişliğe ve 2.200 m/dak. hıza sahip olacak.

Enerji tasarrufu ve nihai ürünün kalitesini artırmak üzere optimize edilen yeni üretim hattında ham madde olarak ham elyaf kullanılacak.

Valmet’in teslim edeceği ürün paketi kapsamında, hamur hazırlama sistemlerini de içeren üretim hattının yanı sıra Valmet Advantage DCT 200 TS temizlik kâğıdı üretim makinesi bulunuyor. Makinede OptiFlo hamur kasası ve döküm alaşımlı Yankee silindir de yer alıyor. Makine donanımı içerisinde ViscoNip baskı makinesi, AirCap Heli havbesi ve kojenerasyon için hazırlanan hava sistemi, WetDust toz toplama sistemi, kağıt aktarım sistemi ve SoftReel L tampon da olacak. Söz konusu üretim hattında ayrıca Valmet F(O)CUS Bobin Sarma Makinesi de bulunuyor. Hamur hazırlama hattı ise, OptiSlush pulperi (hamurlaştırma makinesi), OptiFiner konik rifayner (hamur/selüloz öğütücüsü) ve OptiScreen makine eleklerinden oluşacak.

Teslimat içerisinde ayrıca Valmet DNA makine kontrol sistemleri, proses kumanda sistemleri ve Valmet IQ kalite kontrol sistemlerini de kapsayan geniş bir Valmet otomasyon paketi bulunacak. Tüm mühendislik hizmetleri, kurulum denetimi, eğitim, devreye alma ve işletmeye alma işlemleri de teslimata dahil olacak.

www.valmet.com