Ana sayfa Hot topıcs/Güncel WIN EURASIA’nın 30. yılına hidrojen enerji teknolojileri damgasını vuracak

WIN EURASIA’nın 30. yılına hidrojen enerji teknolojileri damgasını vuracak

PAYLAŞ

Sürdürülebilirlik, yükselen enerji maliyetleri ve yenilenebilir enerjiye talep, temiz enerji olan   hidrojene ilgiyi artırdı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da endüstride inovasyonun merkezi olan WIN EURASIA, yaratacağı 30 milyon iş olanağı dahil dünya ekonomisine 2050 yılına kadar etkisi 2.5 trilyon dolar olması beklenen hidrojen enerjisini sektörle buluşturmaya hazırlanıyor. Son yıllarda boyutu katlanarak artan ve sıklıkla gündeme gelen iklim krizi, hidrojen enerjisi üretimini küresel çapta güçlü bir çözüm haline getiriyor. Hidrojen; birim kütle başına en yüksek enerji içeriği ve düşük çevresel etkisi ile fosil yakıt bazlı enerji kaynakları yerine; enerji taşıyıcısı olarak önemli bir alternatif olarak ortaya çıkıyor.

Hannover Fairs Turkey WIN EURASIA Proje Yöneticisi Sena Mengül, fosil yakıtlara dayalı olan enerji üretimi ve tüketiminin yaratmış olduğu çevre kirliliğini önleyebilmek adına daha sürdürülebilir ve temiz olan hidrojen enerjisinin üretimi ve uygulanabilirliğini WIN EURASIA 2024’te kuracakları Hidrojen Özel Alanı’nda ele alınacağını söyledi.

Ulaşımdan sanayiye, yenilenebilir enerji entegrasyonundan yeşil kimyasal üretimine kadar birçok farklı alanda kullanılma potansiyeli bulunan hidrojen enerjisinin Avrupa Birliği sınırları içerisinde önümüzdeki süreçte 130 milyar dolarlık projenin hayata geçmesine zemin hazırlayacak. Avrupa Birliği’nin 2050 yılındaki sıfır emisyon hedefini hidrojen enerjisiyle gerçekleştirmesi için 1 trilyon avroluk bir bütçe ayırması öngörülüyor. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de endüstrinin gündeminde yer alan hidrojeni kullanarak karbon sıfır bir ekonomi modeli oluşturmak amacıyla, Enerji Bakanlığı’nın 2023 yılında hazırladığı “Türkiye Hidrojen Teknolojileri Stratejisi ve Yol Haritası” çalışmasına göre, Türkiye 2030’a kadar 2 gigavat (GW), 2035’e kadar 5 GW, 2053’e kadar ise 70 GW hidrojen üretim kapasitesine ulaşmayı hedefliyor.

Hannover Fairs Turkey WIN EURASIA Proje Yöneticisi Sena Mengül

Sürdürülebilir ve temiz hidrojen enerjisi ‘Hidrojen Özel Alanı’nında olacak

Geride bıraktığımız 30 yılda yüzlerce firma ile binlerce yeniliğe, sayısız ürün lansmanına ev sahipliği yapan WIN EURASIA, bu yıl da endüstriyel dönüşüme son dönemde dünyada sık sık tartışılmaya başlanan Hidrojen Özel Alanı ile öncülük etmeye hazırlanıyor. Ağır sanayi gibi hidrojen enerjisinin yoğun kullanıldığı sektörler için hidrojen enerjisinin üretimi, depolanması, taşınması ve kullanımına ilişkin teknolojiler WIN EURASIA’daki Hidrojen Özel Alanı’nında olacak. Hidrojen enerjisi ile ilgili altyapıların geliştirilmesi üzerine yeniliklerin de sergileneceği özel alanla birlikte WIN EURASIA; alanının en güçlü fuarı olma misyonunu devam ettirecek.  30 yıldır yükselen bir grafikle düzenlenen fuar; enerji, elektrik ve elektronik teknolojileri, lojistik, tedarik zinciri yönetimi ve iç lojistik çözümleri, kaynak ve robotik kaynak teknolojileri, endüstriyel otomasyon ve fabrika otomasyon sistemleri, endüstriyel üretim makinaları sektörlerini tek çatı altında bir araya getiriyor. Fuarda bu yıl düzenlenecek konferans ve panellerle; alanında uzman konuşmacılar sektöre dair en yeni teknolojileri ve en güncel konuları gündeme taşıyarak enerji sektörünün geleceğine ışık tutacak.

Enerjinin geleceği ‘hidrojen’ ile şekilleniyor

Kurulacak hidrojen özel alanı ile birlikte enerjide sürdürülebilir çözümlere dikkat çekmeyi hedeflediklerini belirten Mengül, “Bu yıl yenilenebilir enerji teknolojisine önem vereceğimiz bir yıl olacak. Enerji sektörü gelişen teknolojiler odağında ürettiği teknolojilerin yanı sıra son yıllarda kaynakların çevreye olan etkilerini azaltmaya yönelik çalışmalarıyla da dikkatleri üzerine çekiyor. Fuarımızda yer alacak enerji danışma hizmetleri gibi pek çok ürün ve çözüm sektörün geleceğine ışık tutacak. Fuarda hidrojene dayalı endüstriyel dönüşümde rol oynayan firmaların en yeni çözümleri görülebilecek. Firmalar ayrıca yeni ürünleri doğrudan deneyimleme imkanına sahip olacak. Hidrojen Özel Alanı’nda fosil yakıtlara dayalı enerji üretim ve tüketimi yerine daha sürdürülebilir olan temiz hidrojen enerjisinin üretimi ve uygulanabilirliği görülebilecek.  Firmalar burada Türkiye’de gerçekleşen yeni yatırımları da görme fırsatı bulacaklar. Ayrıca firmalar hidrojen enerjisine dair gelişmeleri 4 gün boyunca Hidrojen sahnesinde düzenlenecek seminer ve paneller ile sektörün önde gelen isimlerinden dinleme imkânı bulacak. Özetle tüm dünyadan gelecek ziyaretçilerle de sektörün ticaret hacminin gelişimine de önemli bir katkıda bulunacağız” dedi.