Ana sayfa Industry News/Endüstri Yerli 3D Yazıcılarla Uçak Parçası Üretimi Başladı

Yerli 3D Yazıcılarla Uçak Parçası Üretimi Başladı

PAYLAŞ

Sanayi ve askeri alanlar başta olmak üzere pek çok sahada parça üretmek amacıyla kullanılan 3 boyutlu yazıcılar (3D) havacılık alanına da girmeye başladı. Ankara’da 3D yazıcı üreten bir firma, gösteri uçakları ile havadan görüntü çekimi yapabilen küçük helikopterlere parça üreterek kullanıma sundu.

ODTÜ Uçak Mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra 3D yazıcılar üzerine çalışmalar yürüten Hakan Ertan, akrobasi uçuşları yapan uçaklar ile havadan görüntü çekebilen oktokopterlerin yedek parçalarını üretmeyi başardı. Havacılık alanına öteden beri özel ilgi duyduğunu belirten teknoloji firması Emesys’in Genel Müdürü Hakan Ertan, kendi 3D yazıcıları tarafından üretilen parçaların havacılık alanında kullanılmasından büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

 

Sağlamlık ve güvenin maksimum düzeyde ön plana çıktığı havacılık alanına girerek neler yapabileceklerini ortaya koymak istediklerini aktaran Hakan Ertan “Sağlam plastikten ürettiğimiz parçalar son derece dayanıklı ve hafif. 3D yazıcılar sayesinde zamandan ve enerjiden büyük bir kazanç sağlıyoruz” dedi.

 

“En Büyük Hayalim; 3D İle Ürettiğim Uçakla Gökyüzünde Süzülmek”

Havacılık sektöründe maliyetlerin bir hayli yüksek olduğunu hatırlatan Hakan Ertan, “Söz konusu imalat sistemi sayesinde, havacılıkta ekonomik üretim dönemi başladı. Tamamen yerli olarak ürettiğimiz 3D yazıcı sayesinde; uçakların motor hariç bütün parçalarını yapabiliyoruz. Ben bir uçak mühendisiyim ve en büyük hayalim, parçalarını kendimin ürettiği bir uçakla gökyüzünde süzülmek. 3D teknolojisi tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de her geçen gün gelişiyor. Beni asıl gururlandıran ise Türkiye’de ürettiğimiz 3D yazıcıdan alan bir İtalyan akrobasi pilotunun, özel tasarım uçağının tüm parçalarını bu cihazla yapıyor olması. Ülke olarak son 100 yıldır hemen her teknolojik yeniliği atladık. 3D yazıcılarla teknoloji yarışında artık biz de varız diyebiliriz. Yaklaşık 2 yıl süren AR-GE çalışmaları sonucunda ürettiğimiz yazıcılarımız 3gen’le evlerin, 4gen’le ise kurumsal firmaların vazgeçilmezi olmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.