Ana sayfa Industry News/Endüstri Almanya’ya Makine İhracatını Artırmak İçin Büyük Adım

Almanya’ya Makine İhracatını Artırmak İçin Büyük Adım

PAYLAŞ

Merkezi Frankfurt’ta bulunan ve üyesi bulunan 9.000 firma ile yıllık satınalma bütçesi toplam 740 Milyar Euro’yu bulan Almanya Satınalmacılar Birliği ile Makine Tanıtım Grubu, “Stratejik İşbirliği Protokolu” imzaladı. Makine Tanıtım Grubu Başkanı Adnan Dalgakıran, “Sektörümüz için dünya genelinde en büyük pazar konumunda olan Almanya’nın resmi Satınalmacılar Birliği ile yaptığımız bu anlaşma, Türk makinesine olan güvenin ve uluslararası alandaki saygınlığımızın göstergesidir” diye konuştu.

2015 yılından bu yana ortak çalışmalar yapan BME ve MTG arasındaki görüşmeler sonunda işbirliği kararı çıktı. Geçtiğimiz yıl İstanbul’da yüksek katılım ile gerçekleşen b2b görüşmelerinin ardından bu yıl Almanca olarak ‘Türkiye Satınalma Rehberi’ çıkaran BME ve MTG, yılın son çeyreğinde de ikili firma görüşmelerine İstanbul’da devam etme kararı aldı.

Makineciler tüm sektörlere örnek olacak

BME üyesi firmaların Türkiye ihracatçılarına ilgisinin her geçen gün arttığını ve iki ülke arasındaki ticari bağların daha da güçlendiğini belirten BME Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Christoph Feldmann, “Makine Tanıtım Grubu gibi güçlü bir kurumla yaptığımız bu işbirliğinden, her iki ülke ve kurum üyelerinin büyük fayda sağlayacağına inanıyoruz” dedi.

Makine sektörünün bir numaralı hedef pazarı olan Almanya’da yeni işbirlikleri geliştirmek için çalıştıklarını belirten Makine Tanıtım Grubu Başkanı Adnan Dalgakıran da şunları söyledi: “Sektörümüzü ayrıcalıklı kılan unsurlar var. Türk makinecileri istenilen miktarda ürünü, üstün kalite ve rekabetçi fiyatlarla piyasaya sunarken zamanında teslim konusundaki profesyonel çalışma anlayışıyla da uluslararası pazarlarda tercih ediliyor. Son dönemde Almanya, bu alandaki potansiyelimizi en iyi değerlendirilen ülkelerden biri oldu ve 2016’nun ilk dört ayında, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre Türkiye’nin Almanya’ya makine ihracatı  % 6,1 oranında arttı.  Makine İhracatçıları Birliği üyelerimizin, BME ile sürdüreceğimiz organizasyonları dikkatle takip ettikleri takdirde, yeni fırsatlar bulacaklarına ve ülke ekonomisine katkılarını sürdüreceklerine inanıyoruz. BME ile işbirliği protokolümüzün Türkiye’deki diğer sektörlere örnek olacağını umuyoruz.”

Almanya sektör için stratejik bir pazar

Makine sektöründe yıllık 212 milyar dolar ticaret hacmine sahip olan Almanya, her yıl yaklaşık 60 milyar dolar makine ithalatı gerçekleştiriyor. Sektörün başlıca hedef pazarı olan Almanya’ya Türkiye’nin Makinecileri’nin yıllık ihracatı 2 milyar doları aşarken, yılın ilk dört ayı itibarıyla Türkiye’nin toplam makine ihracatı içinde Almanya’nın payı %16,5 seviyesinde bulunuyor. Aynı dönemde Türkiye’nin Almanya’ya tüm sektörler bazında yaptığı genel ihracatın %16,1’ini tek başına karşılayan makine sektörü; bu ülkeye en çok, motor, motor aksam ve parçaları, klima ve soğutma makineleri ile pompa ve kompresör gruplarında ürün ihracatı gerçekleştiriyor.