Ana sayfa Industry News/Endüstri BRİSA, İLK ALTI AYDA YAKLAŞIK 823 MİLYON TL GELİR ELDE ETTİ

BRİSA, İLK ALTI AYDA YAKLAŞIK 823 MİLYON TL GELİR ELDE ETTİ

PAYLAŞ

Bridgestone, Lassa, Bandag ve Dayton markaları ile lastik pazarının önemli oyuncularından Brisa, 2015 yılının ilk yarısında net dönem kârının 62,5 milyon TL’ye ve satış gelirlerinin %5 artış ile yaklaşık 823 milyon TL’ye ulaştığını açıkladı.

Brisa, Ocak-Haziran 2015 dönemini kapsayan 2015 yılı ilk yarı yılında, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla tüm kanallarda toplam satışlarında adetsel olarak %8 ve ciroda %5 artış kaydetti. 2015 yılı ilk yarısında şirketin faaliyet kârı da 100 milyon TL ve net kârlılığı 62,5 milyon TL olarak gerçekleşti.

2014 yılı ikinci çeyrek sonuçlarıyla karşılaştırıldığında, 2015 yılı ikinci çeyrek döneminde, Brisa tüm kanallardaki toplam satış performansı, adet bazında %10 ve ciro bazında %9 büyüme kaydetti. Brüt kârlılık ise geçen yılın aynı dönemine göre 2 puan arttı.

Brisa Genel Müdürü Hakan Bayman, 2015 yılı ilk yarıyıl sonuçlarını şöyle değerlendirdi:
“2015 yılında Brisa olarak güçlü performansımızı sürdürüyoruz. Bir önceki yılın aynı dönemine göre yurtiçi satış adetlerimizi %13 artırırken, tüm kanallardaki satış adetlerimizi %8 artırdık. Net satışlarımızda ise %5 oranında artış kaydettik. Faaliyet kârımız 100 milyon TL’ye ulaştı. Türkiye lastik pazarı 2015 yılının ilk 6 aylık döneminde geçen yıla göre %17,4 oranında büyüme kaydetti ve yaklaşık 10,6 milyon adede ulaştı. Büyüme oranı binek ve hafif ticari araç lastiklerinde daha yüksek, ağır ticari araç lastik pazarında ise daha sınırlı gerçekleşti. 2015’in ilk yarısında bir önceki yılın aynı dönemine göre %0,7 daralma gerçekleşen Avrupa lastik pazarında ise, Lassa satışlarımızla %12 oranında artış kaydettik. Lassa’nın yılın ilk 6 ayındaki bu önemli performansını daha da yukarıya taşıyacak ve markamızı uluslararası pazarlarda güçlendirecek önemli yatırımlarımızı da hayata geçirmeye başladık. Haziran ayında FC Barcelona ve Lassa markamız arasında bir işbirliğine imza atarak, kulübün önümüzdeki 4 sene için “Global Resmi Lastik Sponsoru” olduk. Bu anlaşma ile Lassa, bir spor kulübünün global çapta isim sponsorluğunu üstlenen ilk Türk markası oldu.”

Brisa bugün; Lassa, Bridgestone, Bandag, Dayton, Kinesis ve Energizer ürünlerinin yanı sıra OtoPratik, ProPratik, Lastiğim, lastik.com.tr, Probox, Bridgestone Box, Profleet, Mobilfix, Filofix gibi yenilikçi satış kanalları ve hizmetleriyle de hem bireysel hem kurumsal müşterilerinin yolculukları boyunca tüm ihtiyaçlarını karşılamayı sürdürüyor.