Ana sayfa Hot topıcs/Güncel VEM ELEKTRİK MOTORLARI’NDAN BİR YENİLİK: AKILLI MOTOR

VEM ELEKTRİK MOTORLARI’NDAN BİR YENİLİK: AKILLI MOTOR

PAYLAŞ

VEM Elektrik motorlarını artık akıllı motor (memory motor) olarak sipariş edebiliyorsunuz. RFID teknolojisi ile yakın mesafeden temassız veri alış-verişi yapmak üzere motorlara serçe parmağın tırnağı boyutlarında elektronik bir çip yerleştirilmektedir. Bu etiketin enerji ihtiyacı yoktur, yani, örneğin pili bitmez çünkü pil ile çalışmaz… Bu etiket için bir benzetme yapmak gerekirse, yakın bir mantıkla çalışan ve otoyollarımızda, köprülerimizde hızlı geçişe izin veren HGS sistemi verilebilir. İlgili veri yazma/okuma maksatlı el cihazı ile etikete depolanmış bilgiler okunabildiği gibi, kullanıcının kendine has verileri de yazması mümkündür. Durağan haldeyken enerji ihtiyacı olmayan bu elektronik etiketler, doğası gereği zor atmosferik şartlara da uyumludur.

Avantajlar:

  • Bu elektronik etikette ilgili motor ile ilgili tüm teknik bilgiler, yedek parça bilgileri, çizimleri gibi gelecekte faydalı olabilecek her tür veri saklanır.
  • Motor plakasına sığdırılabilen özet motor bilgilerinden çok daha fazlası bu etikete depolanır.
  • ID numarası ve VEM servis kontratı direkt olarak etiketten bilgi olarak çekilebilir.
  • Ana motor verilerine ilaveten performans parametreleri, test raporları, bakım notları ve müşteriye özel eklenmiş özellikler de bu etiketlerde depolanabilir.
  • Bilgiler kalıcıdır, silinmez ve pratik anlamda ömürleri sonsuzdur.
  • Rulman yağlama sıklıkları, rulman değişimi gibi rutin yapılması gereken işler ile ilgili kılavuz bilgilere bu etiketlerden ulaşılabilir.
  • Ve nihayet müşteri kendi istediği notları/bilgileri de bu etikete depolayabilir. Bu işletmenin motora verdiği bir ID numarası, arıza/değişim/bakım bilgisi yada örneğin proses ile alakalı anahtar öneme sahip bir bilgi de bu etiketlerde saklanabilir.

Resim3VEM Elektrik Motorlar RFID Çipler ile Donatılabilir

VEM, gövde boyutu FS112 ile FS355 arası motorlarını opsiyonel olarak “memory motor” olarak da tedarik etmektedir. Bu opsiyona sahip motorların ürün kodlamasında “MM” kısa kodu ilave gelir. Bu RFID TAG (etiket) içerisinde motor plaka bilgileri, diğer teknik bilgiler, (seçilmiş) yedek parça bilgileri, motor bakım bilgileri ve gerekli ise kullanıcı özel bilgiler bulunur.

Bu RFID etiketleri okumak için PC ve akıllı cep telefonları ile iletişimi sağlamak üzere aşağıdaki arabirimlerden birisi kullanılabilir:

  • PEN-USB M12 HA73.59.002 (RFID okuma/yazma kalemi. 13.56MHz, ilD-2000, ISO 15693, özelleştirilmiş arabirim: M12, USB 1.1)
  • PEN-CFC K3 HA 74.74.002 (RFID okuma/yazma kalemi, Compact Flash Kart Typ-II ile birlikte. Sistem: 13.56MHz, ilD-2000, Anten: K3, ISO 15683 temel)
  • ilD-PEN bt HB 78.72.001 (Bluetooth RFID okuma/yazma, LED göstergeli, tuş takımlı, çevrimiçi haberleşme. Sistem 13.56MHz, ilD-2000, ISO 15693 özelleştirilmiş)

Kullanılacak RFID okuma/yazma ekipmanı, tamamen müşterinin nasıl bir sistem ile haberleşmek istediğine göre özgürce seçilebilir.

Resim2İşletmenizdeki Motorların AKILLI Olma Vakti Gelmedi Mi?

Her gün inanılmaz bir hızla daha fazla elektronik, daha fazla sayısal bir dünyada yaşıyoruz. Bu duruma paralel olarak da her gün daha az kağıt fakat daha çok sayısal bellek ve depolama alanı kullanır hale geliyoruz. Elbette sayısal ortamda tutabileceğimiz bilginin format zenginliği de bunun doğal bir teknolojik gerekçesi: Örneğin bir videoyu yada ses kaydını kağıtta tutamazsınız ama dijital ortamda çok kolaydır…

VEM Motorlarda da, motor plaka bilgilerinden çok daha fazlasını, teknik çizimlerden tutun da periyodik bakım tarihçesine kadar, sadece salt okunur değil, okunup yazılabilen bir elektronik medya olarak kullanılabilen bu “akıl” çiplerini (RFID etiketleri) kullanabiliriz. Bu sayede işletmelerimizde anahtar öneme sahip motor bilgilerine; hızlı, kaliteli, elektronik ortamlarda (akıllı telefon, PC, dizüstü bilgisayarı ve benzeri), bilgi kayıpsız, kirlenmeyen, buruşmayan, yırtılmayan, üzeri yağlanmayan ve hatta tamamen işletmeye özel önemli bilgileri ve notları da içerecek şekilde ulaşabiliriz, yazabiliriz.

Özgür Biliz

Satış Direktörü / Elektrik Mühendisi

VEM Elektrik Motorları ve Kontrol Sistemleri Ltd. Şti.

www.vem-group.com