Ana sayfa Hot topıcs/Güncel SICK IVC-3D: DÜNYANIN İLK AKILLI KAMERASI

SICK IVC-3D: DÜNYANIN İLK AKILLI KAMERASI

PAYLAŞ

3 Boyutlu Görüntü İşleme ile Üretimde Verimlilik ve Kalite Artışı

Üretimde yükseklik, şekil ve hacmin önemli kriterler olduğu noktalarda 3 boyutlu görüntülemeye ihtiyaç duyulur. İşte tam bu noktada, SICK dünyanın ilk akıllı kamerası IVC-3D’yi 3 Boyutlu görüntüleme ve ölçüm için tasarlamıştır. IVC-3D’nin yükseklik, hacim, şekil ve profil ölçümü için dizayn edilen parçaları ile 3 boyutlu uygulamalarda sağlam çözümlere kolayca ulaşılabilir. Ayrıca, pozisyonlama SICK IVC-3D’nin en önemli fonksiyonlarından birisidir.

Kullanıcılara görüntü işleme, aydınlatma ve analiz gibi işlemlerin tek bir kamera gövdesinde sunulduğu IVC-3D, kurulduktan sonra tek başına bağımsız olarak çalışabilmektedir. Ayrıca, PC kullanıcı arayüzü ile kolay konfigürasyon ve Ethernet arayüzü ile kolay programlama sağlar. Düz yüzeye sahip olmayan boyutların ölçülmesi ya da doğrulanması gereken uygulamalarda, akıllı kamera görüntülediği resimde yükseklik farklılıklarını belirtmektedir.

SICK IVC-3D;

  • Üretim hatasının hızlıca algılanmasını,
  • Ürün kalite kontrolünü,
  • Atıl ürün sayısında azalmayı sağlar.
Maliyetten tasarruf sağlayan bu çözüm ile üretim hattındaki ürünler, renk ve kontrasttan bağımsız olarak algılanabilir. Düşük kontrastta bile üstün performans göstermektedir. 3 boyutlu görüntü işleme üç aşamada gerçekleşmektedir. Lazer ile obje üzerine bir çizgi çizilir ve bir açıdan bu çizgiyi gören kamera objenin yüksekliğini bir profil üzerinden görür. Obje lazer ışığın altından geçerken, 3 boyutlu görüntü oluşturulmuş olur.
Üretim hattında devamlı akan objelerin görüntülerinin işlenmesinde, bazı objelerin kısmi olarak taranma riskinden dolayı gelecek bir sonraki görüntüde kalan kısım yer alabilir. Bu durumda, IVC-3D üst üste binen görüntülerle her objenin tamamıyla en az bir defa görüntülendiğini garanti etmektedir. SICK, zor ortam şartlarının olduğu gıda ve içecek endüstrisindeki uygulamalara özel olarak IVC-3D’yi IP 67 koruma sınıfı paslanmaz çelik gövde yapılı olarak kullanıcılarına sunmuştur. Ayrıca, ECOLAB sertifikasına sahip IVC-3D temizlik kimyasallarına ve dezenfektanlara dayanıklı bir yapıdadır.
Uygulama Hamburger ekmekleri bir ön ambalaj hattında inceleniyor, hatalı olanlar ayıklanıyor ve sağlam olarak geçenler otomatik olarak bir robot tarafından kutulanıyor. SICK IVC-3D kamera ürün kalitesinin kabul edilir sınırlar içinde olup olmadığını denetliyor. Denetlenen değişkenler ebat, hacim ve ekmeğin yüksekliğidir.
Aynı zamanda susamların adet ve dağılımları da ölçülüyor. Bu ölçümler ve gözlemler esas alınarak sağlam ekmek / kusurlu ekmek ayırımı yapılıyor. Ardından, her bir sağlam ekmeğin yüksekliği ve koordinatları (banttaki yeri), ekmeği banttan alıp bir kutuya yerleştiren robota iletiliyor. Eğer ekmekte herhangi bir kusur var ise, o ekmek banttan alınmıyor ve ekmek bantın sonundaki fire ürün sepetine düşüyor. Ekmeğin yüksekliğinin verilmesindeki amaç; mümkün olan en yüksek yakalama oranını ekmeğe en az zarar vererek elde etmektir. SICK IVC-3D Kamera, kendi başına çalışan tek bir güçlü endüstriyel sistem içinde akıllı bir kameranın esnekliğini yüksek hızlı 3 boyutlu resim çekme ve işleme özelliği ile birleştirmiştir ve tüm gerekli fonksiyonlar da kameraya dahil edilmiştir.

 

İlker Baloğlu

Görsel Kontrol & Mesafe Ölçüm Ürün Yöneticisi

ilkerb@sick.com.tr

www.sick.com.tr