PAYLAŞ

Türk markası Das Lager Germany, 20 milyon dolarlık yatırımla, Eskişehir’deki fabrikasını bu yıl içinde devreye aldı. Firma, kaliteli yerli üretim ile Türkiye rulman pazarından ilk etapta yüzde 15 pay hedefliyor.

Eymak Grup bünyesinde faaliyet gösteren rulman üreticisi Das Lager Germany ve Bursa Bölge Distribütörü Engin Rulman tarafından Bursa bölgesindeki sanayicilere yönelik rulman semineri düzenlendi. Yaklaşık 130 firmanın katıldığı seminer öncesinde sorularını yanıtlayan Das Lager Germany İş ve Ürün Geliştirme Müdürü Alper Bodur, Türk markası olarak bugüne kadar üretimini başta Almanya olmak üzere Macaristan ve Romanya gibi ülkelerdeki dünyanın belli başlı rulman markalarının tesislerinde yapan firmanın, 2013 yılında Eskişehir’de temelini attığı fabrikasını ilk etapta 20 milyon dolarlık yatırımla bu yıl devreye aldığını söyledi. Yaklaşık 100 çalışanla faaliyet gösterdikleri Eskişehir fabrikasında Türkiye’de imal edilmeyen oynak makaralı, büyük çaplı silindirik makaralı ve konik makaralı gibi rulmanları ürettiklerini belirten Bodur, “Mevcut makine parkımızda iç çapı 100 milimetreden 350 milimetreye kadar sabit bilyalı, oynak makaralı, silindirik makaralı, konik makaralı ve dört nokta rulmanları imal edebiliyoruz. Şu an yıllık üretim kapasitemiz 5 milyon adet rulman. Türkiye’de 80 civarında distribütörümüz var. 15 ülkede de resmi distribütörümüz bulunuyor. Ayrıca 10 ülkede müşterimiz var” dedi. Türkiye’de toplam 1 milyar dolarlık rulman pazarı bulunduğunu ve hedeflerinin öncelikle tüm ürünleri en yüksek kalitede üretir hale gelmek olduğunu vurgulayan Bodur, “Fabrikamız tam anlamıyla devreye girdiğinde Türkiye’de iyi bir  pazar payı yakalamak istiyoruz. İlk etapta hedefimiz yüzde 10-15 arasında. İç pazarda satışlarımız katlanarak artıyor. Personel sayımızı da 300’e kadar çıkaracağız” şeklinde konuştu.

2015 yılı cirosal büyümesi yüzde 20’yi bulacak

Eymak Das Lager Grubu olarak 2015 yılını cirosal anlamda yaklaşık yüzde 20 büyüme ile noktalamaya hazırladıklarının bilgisini veren Bodur, 2016 yılında Eskişehir’deki fabrikalarının tam anlamıyla devreye girmesiyle cirosal büyümelerinin yüzde 30’un altında olmayacağı öngörüsünde bulundu. Bodur, ihracatta Ortadoğu pazarındaki istikrarsızlık ciddi boyutlarda etkilendiklerine de değindi.

“Rulmanlarımız iki yıl garanti kapsamında”

Bodur, Das Lager Germany sayesinde bundan böyle üreticilerin kaliteli rulmanı daha ekonomik şartlarda tedarik edebileceklerinin altını çizerek, “Ürün çeşidine göre yüzde 10 ile yüzde 35 arasında fiyat avantajı sunuyoruz. Türkiye’de yapılmayanı yapıyor ve son kullanıcılara her türlü imalat ve kalite hatalarına karşı iki yıl garanti veriyoruz. Böyle bir durumda sadece rulmanın bedelini değil, rulmanla ilgili meydana gelen sorun yüzünden oluşan kayıpları da karşılamayı taahhüt ediyoruz. Rulmanlarımızın ürün sigortası var” ifadesini kullandı.

Engin Rulman firma sahibi Ahmet Şen ise, Das Lager Germany markasını 2012 yılından bu yana sattıklarını belirterek, yerli malı olmasının ve garanti imkanı sunmasının Türk sanayicisi için büyük avantaj olduğunu dile getirdi.