Ana sayfa new products/Yeni Ürünler Delta’nın Yeni Kompakt ve Yüksek Performanslı ASDA-B3 Serisi, Servo Sürücü Sistemlerinin Kullanımını...

Delta’nın Yeni Kompakt ve Yüksek Performanslı ASDA-B3 Serisi, Servo Sürücü Sistemlerinin Kullanımını Yaygınlaştırmaya Hazır

PAYLAŞ

Dünya standartlarında endüstriyel otomasyon çözümleri sağlayıcısı olan Delta; takım tezgahları, elektronik, yarı iletkenler, endüstriyel robotlar, baskı, paketleme, tekstil, depolama ve medikal gibi geniş bir yelpazedeki çeşitli uygulamalarda üretim verimini ve çıktı değerini optimize etmek için hassas hareket kontrolü işlevleri, yeni eklenen güvenli tork kapatma (STO) işlevi, 3,1 kHz’e kadar yüksek duyarlılık ve devir başına 16,7 milyondan fazla geri besleme sinyali üreten enkoder hassasiyetiyle kullanıcı dostu bir çalışma ortamı sunan, yeni, kompakt ve yüksek verimli servo sistemi olan ASDA-B3 Serisini piyasaya sunduğunu duyurdu. Gelişmiş güç yoğunluğu, kararlılık ve sağlamlık sunarken alan gereksinimlerini %40 oranında azaltan ECM-B3 Serisi yeni nesil motor da beraberinde piyasaya sunuldu. Bununla beraber motorun torku %350 artırıldı ve maksimum hızı 6000 rpm oldu. Yeni ASDASoft GUI ile çalıştırma ve sorun giderme süresi artık daha kısa.
Delta Electronics EMEA Bölgesi Endüstriyel Otomasyon İş Grubu ürün müdürü Davide Bagnacani, “Yeni nesil servo sürücü sistemlerimiz, geniş bir üretim ve endüstriyel otomasyon uygulamaları yelpazesindeki müşterilerde gerçek anlamıyla heyecan uyandıracak” diye açıkladı. “Performansta büyük bir artış sağlayan ASDA-B3 Serisinin takım tezgahları, elektronik, yarı iletkenler, endüstriyel robotlar, baskı, paketleme, tekstil ve depolama gibi uygulamalar için cazip olacağını düşünüyoruz. Ayrıca, daha önce servo sürücü kullanılmamış uygulamalarda da verimlilikte gözle görülür bir artış fark edilecektir. Bu sürücü sistemiyle servo motor kullanımına başlanması kolaylaşacaktır.”

Yeni bir performans seviyesi
Manuel ayarlama yapmaya gerek kalmadan optimize edilmiş çalışma sağlayan otomatik ayar özelliği, Delta’nın yeni 230VAC ECM-B3 motorunun birçok performans özelliğinden biridir.
Önceki modelde 1 kHz olan duyarlılık 3,1 kHz’e yükseltilmiştir. Delta, bu üstün sonucu elde etmek için yeni motor kontrol algoritmaları programlamış ve sürücü sisteminin bilgi işlem gücünü artırmıştır.
Ayarlama süresinin %40 kısalması, üretim hattındaki verimliliğin artmasına da katkıda bulunur. Yük toleransları artırılarak daha iyi kontrol ve sistem kararlılığının yanı sıra aynı yük koşulları için daha yüksek yanıt bant genişliği sağlanmıştır.
Düşük dişli torku, artan hız ve daha kısa hızlanma ve yavaşlama süreleri verimliliği daha da arttırır. Önceki Delta servo sürücü motoru serisinde olduğu gibi, müşteriler en verimli atalet oranını elde etmek için değişen atalet aralıklarına sahip motorlar arasından seçim yapabilir.

Yeni sürücü sisteminde PR modu gibi bir dizi hareket fonksiyonu kullanılabilir. Operatörler, esnek hareket komutu planlaması için 99’a kadar PR yolu kullanabilir. Yakalama özelliği, koordinatların tek bir dijital girdi grubundan anında alınmasını sağlar.

Gelişmiş güvenlik, iletişim ve kontrol
Güvenlik özellikleri arasında yer alan ek modül gerektirmeyen yerleşik STO (B3A ailesi) ile 2. seviye güvenlik bütünlüğü (SIL-2) ve D performans seviyesi (PL-D) sunulur. ASDA-B3 Serisi aynı zamanda geleneksel pulse ve analog girişten CANopen ve EtherCAT gibi daha güncel fieldbus sistemlerine kadar birkaç farklı kontrol modu kullanılarak çalıştırılabilir. Bu farklı kontrol modları, iyi bir segmentasyon ve ilgili uygulamada maliyet verimliliği sağlayan üç farklı donanım tasarımıyla elde edilmiştir. EtherCAT komut frekansı, daha fazla hassasiyet için 125 µs/8 kHz’e yükseltilmiştir.
Konumlandırmanın 24 bit enkoder sayesinde birkaç derece daha hassas olmasıyla tam tur başına 16.777.216 ve bir derecede 46.603 pulse geri beslemeye ulaşılır. Bu kusursuz enkoder, güç kapalıyken de motorun pozisyonunu korur.

Esneklik, uyumluluk ve gelişmiş kullanılabilirlik
Yeni konfigürasyon uygulaması ASDA-Soft, kullanıcılara hızlı ve kolay kurulum prosedürü boyunca rehberlik eden sihirbazlar kullanır. Yeni ve sezgisel tasarımla yerleşik tanı özellikleri ve kullanılabilirlik geliştirilmiştir.
ASDA-B3 Serisi yeni servo sürücü sistemi, ASDA-A2 Serisi ve ASDA-A3 Serisinin mevcut motorlarıyla uyumludur. IP20 konnektörlü konfigürasyonlar mevcuttur, IP65 konektörler de planlama aşamasındadır.

www.deltaww.com