PAYLAŞ

DHL’in sürdürülebilir lojistik ve robotbilim alanlarında yeni fikirleri olan üniversiteler, öğrenciler, şirketler başta olmak üzere tüm mucit ve vizyonerlere yönelik olarak düzenlediği iki inovasyon yarışması için başvurular başladı. “Adil ve Sorumlu Lojistik” ve “Robotbilim” yarışmalarına katılarak yenilikçi fikirleri ile lojistik sektörünün geleceğinde söz sahibi olmak isteyenlerin başvurularını 28 Eylül 2016 tarihine kadar iletmesi gerekiyor.

Toplum, çevre ve şirketler için değer yaratacak fikirler

“Adil ve Sorumlu Lojistik Yarışması”na katılanlardan yarının dünyasına yönelik sürdürülebilir lojistik çözümleri ortaya koyan bir konsept tasarım sunmaları bekleniyor. Yarışmada, çevresel ve sosyal zorlukları yeni ve inovatif lojistik tabanlı iş modelleri ile ele alıp çözen orijinal fikirler ve pratik çözümler aranıyor. Yeni bir ürün ve hizmetten ambalaj konseptine uzanan geniş bir yelpazede tüm fikirlerin değerlendirileceği yarışmada asıl olarak fikrin toplum, çevre ve işletmeler için değer yaratması bekleniyor.

Bill Meahl: “Şirketler ortak değer yaratmaya odaklanmalı”

DHL CCO’su Bill Meahl, konuya ilişkin değerlendirmesinde “Biz, iyi durumda olmak için iyi işler yapılması gerektiğine inanıyoruz. Bu yarışma ile adil davranma ve sorumluluk kavramlarını iş odaklı bir yaklaşımla bir araya getiriyoruz. Konseptimiz, şirketlerin ortak değer yaratmaya ve sosyal-çevresel zorlukların sürdürülebilir, adil ve potansiyel olarak karlı iş modellerine dönüştürülmesine odaklanması gerektiği fikri üzerine kurulu. Adil ve Sorumlu Lojistik Yarışması, bu vizyonu geliştirmek için yeni ve inovatif fikirler bulmayı hedefliyor” diye konuştu.

Yolları kendi kendine kat edecek teslimat arabaları

“Robotbilim Yarışması”nda ise DHL çalışanlarına adrese teslim aşamasında eşlik edecek, kendi kendine hareket eden bir teslimat arabası prototipi geliştirilmesini amaçlıyor. Meahl, “Çalışanlarımız, giderek artan sayıda dağıtılması gereken paketle başa çıkmak zorunda. Kuryelerimiz bu artan sayıdaki paketi hala manuel olarak ittikleri araçlarla yapmak durumunda olduğu için bu konuda çalışanlarımıza yardımcı olacak konseptleri teşvik ediyoruz” dedi.  Yarışmaya sunulacak prototiplerin bir yandan paketleri taşırken diğer yandan kentsel ve kırsal alanlardaki yol koşullarına uyum sağlayarak her iki yönde ve yürüme hızında hareket etmesi gerekiyor.

www.dhlinnovationchallenge.com